ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist (2)

Oliver Twist se narodil jednoho dne v chudobinci mladé matce, která po jeho narození zemřela. Oliver vyrůstal v místním chudobinci, kde trpěl podvýživou. S dětmi zde bylo strašně zacházeno. Představitelkou tohoto chudobince byla paní Cornegová. Oliver přes veškeré špatné zacházení a nedostatky, nepodlehl nemocem. Na Olivera byl vypsán list, kdo by chtěl Olivera, že dostane ještě 5 liber. Tak se dostal k pohřebníkovi panu Sowerberkymu. Seznámil se s Noem a kuchařkou Karolínou. Oliverovi se u pohřebníka nelíbí, a proto v noci utíká. Jeho cílem je Londýn. Tam se dostane mezi spodinu Londýna - přechovávač zlodějů ho dokonce naučí krást. Při jedné akci v ulicích byl Oliver chycen při krádeži...při vyšetřování omdlel. Probudil se až v domě postiženého pána Brouwnlowa, kde dlouho leží v horečkách. Po uzdravení teprve poznává lásku, které se mu dostane od pana Brownlowa a jeho hospodyně paní Redwinové. Pan Brownlow posílá Olivera na zkoušku, zda ho opustí. Při cestě s knihami se Oliver potká se zlodějkou a bývalými přáteli. Odvedou ho zpátky ke zlodějům. Po nějaké době se vydávají znovu na lup, při kterém je Oliver raněn. Oliver přijde k domu, který měli vykrást. Majitelka domu paní Maglinova se ho ujme a ošetřuje ho s doktorem a s Rózou, která je sirotek. Zloději vypátrali Olivera i zde. Oliver se s Rózou seznámí, vypráví jí o své minulosti. Pak se Oliver opět setkává s panem Brownlowem a snaží se vypátrat svůj minulý život. Zjistí, že Oliver a Monkes jsou synové muže, který umírá v Itálii. Oliverův otec se zamiloval do Agnes Flemingové, která po Oliverově narození zemřela. V závěti odkazuje dědictví na polovinu Monkovi a Oliverovi. Monks odjíždí za moře, kde ve vězení umírá. Róza se dovídá, že je mladší sestrou matky Olivera, tedy jeho teta. Róza se provdá za syna paní Maylicové, Haryho Maylicho. Olivera si opět vzal pan Brownlow, který se přestěhoval do blízkosti statku Maylicových, kde Oliver nakonec vyrůstá v lásce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Daniela Mrázová, 16.05.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­