ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Nadějné vyhlídky (2)

Hrdinou tohoto známého Dickesnova románu (Great Expectations, poprvé vydán 1861) je Filip Pirrip. Nikdo ho však tímto jménem neoslovuje, všem je znám jednoduše jako Pip.
Pip je od útlého dětství (po smrti rodičů) v péči své sestry, paní Gargeryové, která si na něj všem s oblibou stěžuje, a nikdy nezapomene poznamenat, „že jen a jen ona ho vychovala vlastníma rukama“. Malý Pip se pak často stává obětí „dospěláckých řečí“, které se týkají především nevděčnosti mladých za to, co je jim dopřáno. Pipova sestra je na svého svěřence velmi přísná a tvrdá, a tak jedinou útěchu a lásku nachází Pip v náruči Joea, hodného kováře a manžela své sestry.
Na začátku románu se Pip na hřbitově setkává s hrozivě vypadajícím uprchlým trestancem, kterému má pod pohružkou smrti donést jídlo (a pilník na přepilování okovů). Pip slib splní a podle instrukcí vše trestanci předá. Na své cestě se také dozvídá, že na blatech se kromě „jeho trestance“ ukrývá ještě další trestanec. Pip si celé toto tajemství nechá pro sebe, přestože trpí velkými výčitkami, že se nedokázal svěřit ani svému nejvěrnějšímu Joovi. O nějaký čas později se však stejně rozpoutá hon na oba trestance, kteří jsou nakonec chyceni.
Život jde dál a Pip se najednou ocitá v domě slečny Havishamové zvaném Satis (lat. dost). Dům je velmi rozlehlý, ale neudržovaný. Když Pip poprvé vstoupí do pokoje slečny Havishamové, spatří starší ženu oděnou do zažloutlých svatebních šatů a stejnou ženu spatřuje i na každé další návštěvě. Přestože v domě je díky zabedněným oknům tma, pro Pipa v něm přece jedno světlo září – Estella – mladá a nesmírně krásná dívka.
Slečnu Havishamovou v den svatby opustil nastávající a ona je od té doby plná zášti k mužům a prostřednictvím Estelly (kterou adoptovala) se jim chce pomstít. Proto Estellu učí extrémní chladnosti a naprosté necitelnosti. Ale i přes Estellino odmítavé chování se do ní Pip zamiluje.
Mezitím kovářku Gargeryovou stihne nehoda, někdo ji praští do hlavy, a ta poté není schopná mluvit ani se plně pohybovat.
Pip se u Joea začne učit kovářem, ale neustále touží stát se „pánem z lepšího světa“, aby se přiblížil Estelle, kterou stále nemůže vypustit ze své mysli. Snaží se proto alespoň vzdělávat. S tím mu pomáhá Biddy, dívka, která po nehodě paní Gargeryové žije v kovárně, kde se stará o chod domácnosti.
Zanedlouho získá Pip zásluhou neznámého dobrodince (je si jistý, že je jím slečna Havishamová) to, po čem toužil. Otevírá se před ním svět. Dostává se do Londýna, kde získává přátelství Herberta, u jehož otce si doplňuje vzdělání.
Advokát Jaggers má na starosti Pipovy finance, které získal od neznámého, a kterými Pip neuvěřitelně hýří. Díky panu Jaggersovi se Pip také seznamuje se svým dalším přítelem – Wemmickem.
Poté velmi rychle procitá ze svých iluzí – Estella se vdává a navíc se objevuje jeho tajemný dobrodinec. A Pip se s údivem dozvídá, že jím není slečna Havishamová, jak se až dosud domníval, nýbrž trestanec, kterému kdysi pomohl. Zpočátku k němu cítí nepopsatelný odpor, ale poté si plně uvědomuje, co kvůli němu Abel Magwitch (nyní už Provis) obětoval a co všechno pro něho udělal. Po tomto zjištění se Provisovi snaží ze všech sil pomáhat před strážci zákona, kterými nesmí být spatřen, neboť ho ještě stále provází minulost. Ta mu zakazuje zdržovat se v Anglii. Proto Pip spolu s Herbertem vypracují plán útěku a Provise prozatím ukryjí v domě, kde bydlí Herbertova snoubenka.
Pip se ještě před svým odjezdem; neboť je naplánováno, že pojede s Provisem; vydává ke slečně Havishamové, která se mu hluboce omlouvá za všechna muka, jež mu kdy způsobila, zejména v souvislosti s Estellou. Při této návštěvě se stane nehoda, při níž se slečna Havishamová dostane do dramatické situace – málem uhoří. Nakonec je Pipem zachráněna, i když jen na krátký čas. Po několika málo dnech umírá na následky popálenin.
Pip si z nehody odnáší malé zranění, které je mu v dané situaci nesmírně naobtíž, nebude se totiž moci osobně podílet na celé akci tak, jak by si přál. Podle Wemmickova upozornění totiž nastává vhodná doba na osvobozující odjezd. Tuto záležitost se jim podaří vyřešit, přizvou si na pomoc přítele ze studií – Startopa. Podle plánu jedou z Londýna po vodě, konkrétně na malé loďce, přičemž Herbert se Startopem veslují. Vše jde podle plánu, ovšem až do chvíle, kdy mají přesednout na parník. Jsou chyceni, někdo je udal – byl to druhý trestanec, kterého kdysi Pip spatřil na blatech – Compeyson, úhlavní nepřítel Provisův. Ten je smeten vlnou (od proplouvajícího parníku) a spolu s Provisem padá do vody. O několik okamžiků později se jeden z nich vynořuje – těžce zraněný Provis….Je jasné, že ten druhý se nevynoří už nikdy...
Po neveselém návratu do Londýna Pip tráví s Provisem, který je odsouzen k smrti, každou povolenou chvilku. Od naplnění trestu Provise osvobodí smrt. Umírá s vědomím, že splnil svůj cíl a udělal z Pipa bohatého a vzdělaného pána. Pip ho při tomto vědomí nechá, přestože již ví, že všechny Provisovy peníze propadnou státu a z něj znovu bude obyčejný chudý mladík.
Herbert odjíždí pracovně do Káhiry a Pip zůstává sám, velmi zdrcen a zlomen Provisovou smrtí - upadá do deliria a nevnímá svět kolem sebe. Jednoho dne se však probere a vidí před sebou Joovu přátelskou tvář, cítí se nesmírně šťasten a pod jeho ochranou se také pomalu zotavuje. Přestože on se znovu po letech cítí nádherně, na Joově tváři chvílemi spatřuje smutek, propadá výčitkám a po dlouhých úvahách zjišťuje, že jeho místo je v kovárně s Biddy, na kterou si tajně myslí. Stále se odhodlává vše říct Joovi, a když se konečně odhodlá objevuje jeho pokoj prázdný.
Za několik dní se vydává na venkov, cítí, že tam je jeho místo (s Biddy po boku). Čeká ho však nemalé překvapení! Přijíždí zrovna ve svatební den Biddy a Joea.
Poté se na dlouhá léta uchyluje na východ, kde žije spolu s Herbertem a jeho Klárou. Pracuje ve firmě Clarriker, kde je Herbert společníkem, a kam mu kdysi Pip dopomohl...
Po jedenácti letech se vrací domů, k Joeovi a Biddy, a objevuje tam svůj obraz – malého Pipa, se kterým si ohromně rozumí. Cítí se šťasten a už se pomalu smiřuje s mládeneckým životem...ale u starého domu slečny Havishamové, kam se vydá na procházku, potkává Estellu...

POZNÁMKA:

Dickens původně přisoudil Pipovi za jeho snobství daleko horší trest – Pip se měl po letech vrátit do kovárny a žít tam u blízkých přátel (Joea a Biddy) jako osamělý člověk. Teprve na domluvy Bulwera Lyttona (romanopisec) se rozhodl připsat románu šťastný konec. Pip tedy po letech získává Estellu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 29.04.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Nadějné vyhlídky (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­