ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

David Copperfield (2)

Žánr: dobrodružný román
Námět: Příběh chlapce, který vyrůstá pod krutou výchovou svého nevlastního otce.
Vypravěčské postupy: Er-forma, nezúčastněný vypravěč.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

David Copperfield je malý zmatený chlapec, který od doby, co se jeho matka znovu vdá, zažívá jen útrapy.

DĚJ:

David se narodil jako pohrobek mladičké matce a zesnulému o mnoho let staršímu otci. David vyrůstá v domě zvaném Vraní hnízdo, kde žije společně s matkou a se služebnou Peggotkou. Po několika letech se Davidova matka znovu vdá za pana Murdstona, který si do domu ihned přivedl i svou sestru. Oba Davida nenáviděli a nespravedlivě ho trestali, často i fyzicky. Názor jeho matky neměl žádný vliv a když se jednou David bránil dalšímu potrestání a kousnul pana Murdstouna do ruky, byl jím označen za nezvladatelného a byl poslán do školy v Salemském ústavu, který patřil panu Creaklovi. Pan Creakl byl další nespravedlivý tyran, kterého David potkal, chlapce často bil a udílel jim mnoho trestů. Ve škole se seznámí s několika ostatními chlapci, jedním z nich je chlapec jménem Steerforth, který je starší než ostatní a má spoustu výhodných známostí, díky kterým dokáže zpříjemnit pobyt v ústavu. Sám se ze začátku o Davida stará a pomáhá mu v začátcích. Jediným kontaktem s domovem mu jsou dopisy od Peggotky. O pololetních prázdninách přijíždí David domů a zjišťuje, že má bratra. Po prázdninách se David opět vrací do ústavu a po čase dostává dopis, že jeho matka a bratr zemřeli. Po pohřbu byla Peggotka propuštěna a David zůstává doma se sourozenci Murdstoneovými, kde se mu nedostává žádné péče a místo poslání zpátky do ústavu ho čeká nástup do práce. David je zaměstnán v londýnské firmě, která patří známému pana Murdstona. Náplní celého jeho pracovního dne bylo čištění lahví a nalepování etiket. David se ubytoval jako podnájemník u rodiny Micawberových, se kterými se hodně sblíží. Pan Micawber je hodně zadlužen a nakonec byl uvězněn ve vězení pro dlužníky, kam se za ním odstěhovaly i jeho dcery a manželka a kam za ním David chodí na návštěvy. David se rozhoduje pro útěk z práce a chce najít svojí tetu Betsy Trotwoodovou, kterou zná pouze z vyprávění své matky. To se mu nakonec po spoustě útrap během cesty podaří. Ze začátku mu teta připadá jako nepřístupná a rázná žena, ale David zjistí, že má laskavé a dobré srdce. Ujala se pana Dicka, vzdáleného příbuzného, jehož měli umístit do ústavu. Teta posílá dopis panu Mudrstounovi, který hned přijíždí i se svojí sestrou a chtějí si Davida odvézt, ale David odmítá s Murdstonem odejít a zůstává u tety a přijímá nové jméno - Trotwood.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: coby182, 30.05.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - David Copperfield (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­