ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Cvrček na krbu

Domácnost povozníka Jana Formánka si žije v poklidu. Před rokem si sem přivedl o mnoho let mladší ženu Marii, které říká Punťa. Ta mu porodila synáčka, o nějž se teď stará se slečnou Tyldou, která dokáže miminku praštit s hlavičkou o každý roh.
Jednoho dne dorazí Jan domů spolu s neznámým zahaleným cizincem. Má k němu sice určité výhrady, ale protože dobře platí a Punťa se za něj přimlouvá, nechá ho u nich. Formánek sebou přivezl i dort pro Nevrlu-Rumpála, zlého majitele výroby loutek, který zaměstnává Kaleba Plíška a jeho dceru Bertu. Lakotník si má vzít mladičkou Máju, a proto přemlouvá Punťu, aby jeho budoucí paní do sňatku pomohla. Na společném pikniku se všichni sejdou, povídají si a tak. Berta však trpí. Její otec jí, protože je nevidomá, vyprávěl, v jak krásném domě žijí a jaký je pan Rumpál hodný člověk, takže se do něj zamilovala. A on se teď snaží o jinou. Navíc přivedl Jana k oknu, aby viděl, jak jeho Punťa mluví s tím cizincem, z něhož se vyklubal po odhalení šály mladík a ještě ji objímá. Jan ho chce zastřelit, ale cvrček a ostatní bytosti mu ukážou, že se v Punťe mýlil. Představí mu ji v celé kráse, a proto ji chce druhý den nabídnout, aby odešla se svým milencem. K jeho překvapení se od ní dozví, že ten záhadný cizinec byl vlastně ztracený syn pana Plíška, který odjel do Jižní Ameriky za bohatstvím. A zrovna před chvílí si vzal za ženu svou Máju, za což může poděkovat hlavně Punťe, která celou dobu musela vše držet v tajnosti. Vše skončilo dobře, dokonce i Rumpál byl na veselce šťastný.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 29.12.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Cvrček na krbuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­