ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

David Copperfield (4)

Román anglického klasika líčí neradostné dětství osiřelého chlapce. Celý děj prolínají silné autobiografické prvky.
Dickens do knihy vložil vzpomínky na dětství prožité u moře, na lidi, které tu poznal, na pozdější léta v Londýně, na své literární začátky, práci, lásku a rodinný život. David Copperfield není jen básnickou autobiografií, ale i obšírným pohledem na život anglické společnosti na počátku minulého století, jenž umožňuje poznat mnoho charakteristických jevů tehdejšího života.

Malý David se narodil již po smrti svého otce. Žije pouze se svou chůvou Peggotty a krásnou mladou matkou, která se však brzy opět provdala. Novým otcem je krutý a panovačný pan Murdstone. V celém domě vládne pouze on a jeho sestra Jana.

David je poslán do školy. Vedle krutých učitelů zde také poznává budoucí přátele, Steerfortha a Tommyho Traddlese. Zatímco Traddles připadá Davidovi jako báječný chlapec, Steerforth se u něj stává něčím nedosažitelným, mocným a hrdým. Brzy se ale David musí vrátit domů. Přichází mu zpráva, že jeho matka i s malým bratříčkem zemřela. Zoufalého Davida očekává věrná Peggotty. Mezitím jeho nevlastní otec se sestrou spekulují, jak se syna zbaví. Po krátkém rozhodování je poslán do továrny. Ještě před odjezdem se jede s chůvou podívat do jejího rodiště. Poznává zde její příbuzné, pana Peggottyho, jeho adoptovanou dceru Emilku a dobrosrdečného Hama.

Malý David nedovede snášet život v továrně. Jediným, kdo by ho měl rád, je rodina Micawberových. Rozhodne se, že uprchne. Ví o někom, kdo by ho mohl zachránit - bohatá teta Betsey, která byla u Davidova narození. Odešla, aniž by něco chlapci dala. Odešla uražená, protože si přála, aby se narodilo děvče. Ta by pak mohla všechno zdědit. Narodil se však chlapec.
K ní tedy teď David chce uprchnout. Bloudí několik dní, až přeci jen tetu najde, ale i se společníkem Dickem, jehož považuje za velmi moudrého muže. Na jeho radu je také David přijat.

Svým chováním si získá srdce Betsey. Ta ho také později nechá studovat. Aby nemusel daleko docházet, bydlí u právníka Wickfielda. Pan Wickfield žije sám se svou dcerou Anežkou. Manželka mu zemřela a Anežka mu zůstala jedinou životní oporou. Dceru Anežku David také poznává a má ji rád jako vlastní sestru. Svěřuje se jí se vším - jak s trápením, tak i s prvními láskami.

U Wickfieldů se objevuje postava jménem Uriah Heep. Ten se na oko staví jako přítel pana Wickfielda, ale ve skutečnosti chce svého společníka zničit, získat jeho bohatství, ale i dceru Anežku.

Přestože David pozná mnoho nových přátel, nezapomíná na své nejmilejší místo Yarmouth. Vypraví se tam s přítelem Steerforthem. Po příjezdu se dozvídá, že se Emilka stane ženou Hama. Nyní ale také poznává svého přítele Steerfortha. Právě on prchá s Emilkou do ciziny. Zoufalý pan Peggotty, otec Emilky, se rozhodne svou dceru hledat. Nalezne ji opuštěnou. Pan Peggotty s Emilkou odcházejí daleko od Yarmouthu, kde nikdo nezná jejich minulost. Ham zemřel, když se marně snažil zachránit potápějící se loď, na které plul i Steerforth. Ten utonul též. Davidovi se stává útěchou věrná Anežka, kterou později představuje své ženě. Ta si Anežku natolik oblíbila, že před svojí smrtí vyslovila přání, aby ona jediná nastoupila na její místo, "místo" manželky Davida. Mezitím však Uriah Heep pokračuje dále ve své špinavé práci a pan Wickfield je již úplně zničen. Do děje však ještě zasahuje bývalý přítel Davida Micawber, který je ve službách Uriah Heepa. Přede všemi odhaluje jeho pravou tvář, jeho ničemnost a dovede ho až před soud. Život pana Wickfielda se opět vrací do starých kolejí. David poznává, že Anežku miluje a ožení se s ní.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niccy, 24.10.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - David Copperfield (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­