ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist (7)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Charles Dickens, z anglického originálu The Anventures of Oliver Twist, vydaného nakladatelstvím Chapman and Hall Ltd. v Londýně roku 1897, přeložili Emanuela Tilschová a Emanuel Tilsch, vydala Mladá fronta.

HLAVNÍ POSTAVY:

Oliver Twist, pan Brownlow, pan Bumble, Fagin, pan Losberne, pan Grimwing, Harry Maylie, Monks, Bill Sikes, paní Bedwinová, Agnes Flemingová, paní Maylieová, Róza Maylieová, Nancy

DĚJ:

Oliver Twist je sirotek, který žije v chudobinci. Odtamtud se jednoho dne rozhodne utéct, a tak se dostává do Londýna. Tam potká Ferinu Lišáka, který ho dovede k Faginovi, kde se Oliver nevědomky učí loupežnickému řemeslu. Když Ferina s Batesem okradou pana Brownlowa, padne vina na Olivera. On však dostane vysoké teploty, a tak si ho pan Brownlow vezme k sobě a chlapec si získá jeho důvěru.
Později je Oliver násilím odveden Nancy zpět k Faginovi. Fagin ho "půjčí" Sikesovi, aby mu pomohl ve větší domovní loupeži. Oliver je však při ní postřelen, uteče, ale později se znovu doplíží do domu, který měl vyloupit. Nakloní na svou stranu jak majitelku domu paní Maylieovou, tak i Rózu a pana Losberna.
O nějaký čas později přijde Nancy za Rózou a řekne jí o své a Oliverově historii. Řekne jí i o rozmluvě Fagina a Monkse, ve které se Monks zmínil o tom, že je Oliverovým nevlastním bratrem. Nancy slíbí, že kdyby jí Róza ještě potřebovala, může se s ní sejít v neděli kolem půlnoci na mostě. Róza toho nakonec využije a přejde tam s panem Losbernem. Nancy jim toho poví opravdu hodně, sleduje ji však špeh (Noe Claypole), který to poví Faginovi a on to poví dál Sikesovi. Tu noc je Nancy Sikesem zavražděna. Sikes je dopaden a usmrcen. Fagin je pověšen na šibenici. Róza je částečně očištěna od hříchů svých rodičů a je provdána za Harryho. Oliver je přijat panem Brownlowem jako vlastní a jeho bratr Monks odjede do Ameriky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­