ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist

Román vypráví příběh chlapce, který se narodil za záhadných okolností a jeho matka po porodu zemřela. Vyrůstal v chudobinci, jehož správce mu dal jméno Oliver Twist. Trpělivě snášel nelidské zacházení a podmínky. Přesto v něm nepropukla nenávist k lidem, naopak se snažil každému vyhovět a být nekonfliktní. Byl dost naivní a až příliš důvěřoval lidem (nerozpozná ty nesprávné). Po zdařilém útěku do Londýna se Oliver nevědomky dostává do zločinecké bandy, a to pomocí Feriny Lišáka. O všechny se staral a učil je řemeslu starý žid Fagin. Po jedné akci zločinecké bandy měl být Oliver odsouzený, ale nestalo se tak. Pan Brownlow (kterého se banda pokusila okrást) si Olivera, který byl v bezvědomí, vzal k sobě domů. Tady se o něho velice dobře starali, až se uzdravil. Jednoho dne pan Brownlow poslal Olivera zaplatit knihy, Oliver se už však nevrátil. Unesla ho Nancy, která pracovala pro Žida spolu se svým druhem a zločincem Sikesem. Sikes chystá loupež a potřebuje malého chlapce, kterým má být právě Oliver. Když se dostávají k domu, který chtějí vyloupit, Oliver pochopí, o co jde. Má prolést oknem a zevnitř otevřít dveře. Při loupeži se ale probudí sluhové a Olivera postřelí. Lupiči utíkají a Olivera nechávají v příkopě. Ten se probere a dobelhá se zpět k domu, který chtěli vyloupit. Tam se o něj postarají a vyléčí ho ze zranění. On jim vypráví svůj příběh. Žid Olivera hledá, ale ten si šťastně žije s paní a slečnou Maylieovými. Jednou uvidí Oliver v okně svého pokoje starého žida a velmi se lekne. Správcové chudobince se mezitím umírající žena svěří, že ukradla ženě, která porodila Olivera, malý přívěšek. Pan Bumble se k němu dostane a prodá ho Monksovi, který ho hned zahodí do řeky. V přívěšku byl důkaz Oliverovy totožnosti. Nancy nechtěně vyslechne rozhovor starého žida a Monkse a je z toho zmatená. Vyhledá slečnu Rózu a vše jí o Oliverovi poví. Róza dá Nancy šanci odejít od zlodějů, ale ona odmítá. Když se Sikes dozví, co Nancy udělala, ve velké zuřivosti ji zabije a potom uteče. Policie ho najde až mrtvého. Oliver se konečně dozvídá o své minulosti. Jeho otec měl syna – Monkse, který chtěl zístkat dědictví, co otec Oliverovi odkázal. Oliverův otec měl ještě jednu sestru – Rózu – ji později adoptovala paní Mayliová. Oliver již není sirotkem, má sestru Rózu a otce – pana Browlowa, který ho adoptoval.

VLASTNÍ NÁZOR NA KNIHU:
Román mě zaujal hlavně tím, že jsem si mohla udělat vlastní představu o životě v té době.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra, 12.02.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver TwistMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­