ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Nadějné vyhlídky (3)

Kniha byla poprvé vydána v nakladatelství Chapman a Holl v Londýně roku 1899 jako Dickensův dvanáctý román. Autor se v románu zaměřuje na děj a na rozdíl od některých jeho dalších knih se jen málo věnuje popisům.
Sirotek Filip Pirrip neboli Pip žije v anglickém Kentu a je vychováván svou sestrou a jejím manželem, kovářem Joem. Jednou se na hřbitově setká s uprchlým trestancem Magwitchem a pomáhá mu, protože se ho bojí. Zanedlouho je však Magwitch dopaden a putuje zpátky na galeje. Malý Pip se seznamuje s bohatou slečnou Havishamovou, která žije v tmavém domě jen se svou adoptivní dcerou Estellou. Do té se Pip na první pohled zamiluje, ale ona jím pohrdá. Pipova panovačná sestra je při přepadení těžce zraněna a do kovárny se o ní přichází starat mladá učitelka Biddy. Jednoho dne se objeví právník Jaggers, který je zaměstnancem záhadné osoby, která nabízí Pipovi nadějné vyhlídky. Pip předpokládá, že onou osobou je slečna Havishamová, opouští kovárnu a odjíždí do Londýna začít nový život. Tam nachází nové přátelé, Herberta, Startopa a Wemmicka a na chudého Joa, který se o něj staral, zapomíná. Zároveň se domnívá, že slečna Havishamová pro něj určila Estellu a proto je pro něj velkým zklamáním, když se ta vdá za jeho protivníka Drummla. Po několika letech se dovídá, že jeho dobrodincem není slečna Havishamová, ale Provis, neboli Magwich – trestanec, který po doživotním vypovězení z Anglie odcestoval do Ameriky a tvrdě pracoval, aby z Pipa mohl udělat velkého pána. Jeho návrat je závažným trestným činem a tak se ho Pip snaží dostat ze země. Při útěku jsou však chyceni a Provis umírá ve vězeňské nemocnici. Pip tak ztrácí zdroj veškerých svých příjmů a vrací se zpět do kovárny a chce se oženit s Biddy. Po příjezdu však zjistí, že ta se právě vdala za vdovce Joa. Odjíždí tedy do Káhiry za Herbertem, aby u něj pracoval. Když se po letech vrací setkává se opět s Estellou, kterou smrt jejího muže a její těžký život úplně změnil a z Kentu odcházejí spolu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eva, 02.02.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Nadějné vyhlídky (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­