ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Nadějné vyhlídky

Praha 1992, Odeon, 2. vydání
Hl. postavy: Pip (Filip Pirrip), Estella, Joe, slečna Havishamová, Biddy, Wemmick, pan Jaggers, Ábel Magwitch, Herbert

Již na prvních stránkách tohoto románu se ocitá jeho hrdina, malý Pip, na ponurém hřbitově v rukou hrozivého uprchlého trestance, který má potom znovu tajuplně zasáhnout do jeho osudu. Pip "vlastnoručně" vychovávaný sestrou, nemá na růžích ustlánou. Žije v kovárně Jeoa Gargeryho a právě vztah, který má k Joeovi, mu hodně vynahrazuje. Těžce ale nese výchovný režim své sestry, který zakouší jako večné střetání s nespravedlností. Touží po něčem lepším, a tak když je uveden do domu slečny Havishamové a spatří Estellu, vznešenou a tolik mu vzdálenou, je naráz okouzlen noblesou panského světa. Pip je omámen krásou Estelly a její nepřístupnost a tajemnost celého domu, za kterou vyciťuje mírné bohatství, probudí v něm touhu získat si přístup do těch výjimečných kruhů. Má své sny a ideály a dostane i příležitost je uskutečnit. Nadejde splnění Pipova snu, uskutečnění jeho velkých nadějí a skvělých vyhlídek. Vše nasvědčuje, že slečna Havishamová se stala jeho šlechetnou dobroditelkou, a Pip tomu rád uvěří. Klam, kterým je stále víc obestírán, zapouští v něm silné kořeny, vyrůstá v povýšence a snoba, stydí se za prostředí, z kterého vyšel, a když jej Joe navštíví v Londýně, zachová se hanebně, skoro jidášsky.
Návrat Magwitchův, toho uprchlého trestance, Pipa zasáhne stejným otřesem jako jejich první setkání na pustém hřbitově. Pipovy vyhlídky, založené na chybných předpokladech, se rázem rozplynou a on musí čelit pravdě. Zhrozí se, že peníze na své vzdělání přijímá ze zločineckých rukou, a to, po čem dříve toužil, stává se teď pro něho nemožností. Pip vystřízlivěl.
Pokus o záchranu Magwitche stává se mu nyní morální povinností, jejímž plněním splácí nechtěnému dobrodinci dluh. Postupně se mění jeho vztah k němu, k trestanci, který za drobnou úsluhu zasvětil celý život práci pro blaho neznámého chlapce a předsevzal si udělat z něho gentlemana.
A přispěním Herberta Pocketa, k němuž se kdysi zachoval velmi šlechetně, domohl se Pip slušného postavení v životě, dlouhých 11 let smylo jeho vinu, a když se takto definitivně rehabilitován vrací do kovárny, nachází tam nejen své věrné přátele Joea a Biddy, ale také malého Pipa Gargeryho, své druhé "já". A když se pak po čase velký Pip v doprovodu malého Pipa setkal v Londýně s Estellou, mělo mu být zadostiučiněním a útěchou, že i ona, podruhé provdána, došla po velkém utrpení k poznání jejich nyní společné pravdy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 31.03.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Nadějné vyhlídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)