ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Nadějné vyhlídky

Praha 1992, Odeon, 2. vydání
Hl. postavy: Pip (Filip Pirrip), Estella, Joe, slečna Havishamová, Biddy, Wemmick, pan Jaggers, Ábel Magwitch, Herbert

Již na prvních stránkách tohoto románu se ocitá jeho hrdina, malý Pip, na ponurém hřbitově v rukou hrozivého uprchlého trestance, který má potom znovu tajuplně zasáhnout do jeho osudu. Pip "vlastnoručně" vychovávaný sestrou, nemá na růžích ustlánou. Žije v kovárně Jeoa Gargeryho a právě vztah, který má k Joeovi, mu hodně vynahrazuje. Těžce ale nese výchovný režim své sestry, který zakouší jako večné střetání s nespravedlností. Touží po něčem lepším, a tak když je uveden do domu slečny Havishamové a spatří Estellu, vznešenou a tolik mu vzdálenou, je naráz okouzlen noblesou panského světa. Pip je omámen krásou Estelly a její nepřístupnost a tajemnost celého domu, za kterou vyciťuje mírné bohatství, probudí v něm touhu získat si přístup do těch výjimečných kruhů. Má své sny a ideály a dostane i příležitost je uskutečnit. Nadejde splnění Pipova snu, uskutečnění jeho velkých nadějí a skvělých vyhlídek. Vše nasvědčuje, že slečna Havishamová se stala jeho šlechetnou dobroditelkou, a Pip tomu rád uvěří. Klam, kterým je stále víc obestírán, zapouští v něm silné kořeny, vyrůstá v povýšence a snoba, stydí se za prostředí, z kterého vyšel, a když jej Joe navštíví v Londýně, zachová se hanebně, skoro jidášsky.
Návrat Magwitchův, toho uprchlého trestance, Pipa zasáhne stejným otřesem jako jejich první setkání na pustém hřbitově. Pipovy vyhlídky, založené na chybných předpokladech, se rázem rozplynou a on musí čelit pravdě. Zhrozí se, že peníze na své vzdělání přijímá ze zločineckých rukou, a to, po čem dříve toužil, stává se teď pro něho nemožností. Pip vystřízlivěl.
Pokus o záchranu Magwitche stává se mu nyní morální povinností, jejímž plněním splácí nechtěnému dobrodinci dluh. Postupně se mění jeho vztah k němu, k trestanci, který za drobnou úsluhu zasvětil celý život práci pro blaho neznámého chlapce a předsevzal si udělat z něho gentlemana.
A přispěním Herberta Pocketa, k němuž se kdysi zachoval velmi šlechetně, domohl se Pip slušného postavení v životě, dlouhých 11 let smylo jeho vinu, a když se takto definitivně rehabilitován vrací do kovárny, nachází tam nejen své věrné přátele Joea a Biddy, ale také malého Pipa Gargeryho, své druhé "já". A když se pak po čase velký Pip v doprovodu malého Pipa setkal v Londýně s Estellou, mělo mu být zadostiučiněním a útěchou, že i ona, podruhé provdána, došla po velkém utrpení k poznání jejich nyní společné pravdy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 31.03.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Nadějné vyhlídkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­