ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Strašidelný dům

Výbor povídek chce připomenout Dickense jako autora usilujícího o oslavu člověka a jeho základní ctnosti - lásky. Povídka Příběh chudého příbuzného je prostoupena soucitem a pochopením pro osamělého člověka, kterým každý opovrhuje. V pohádkově laděném Příběhu dítěte dominuje soucit s bezbranným a utlačovaným dětstvím. Nejdelší povídka tohoto výboru Strastiplná dobrodružství anglických zajatců vyprávi o boji pirátů s malou anglickou posádkou natichomořském ostrůvku. Závěrečná povídka Strašidelný dům je úsměvnou parodií na duchařské příběhy a spiritistickou náruživost.

Strašidelný dům je knihou, která obsahuje čtyři povídky od tohoto anglického autora: Příběh chudého příbuzného, Příběh dítěte, Strastiplná dobrodružství anglických zajatců a Strašidelný dům. Všechny povídky jsou poměrně krátké, ale i přesto velmi působivé.

PŘÍBĚH DÍTĚTE
Alegorická povídka o muži, který nejprve potkal na své pouti dítě, se kterým zůstal a se kterým si neustále jen hrál. Jednoho dne se dítě ale zničehonic ztratilo a zklamaný poutník pokračoval ve své cestě. Po nějaké době potkal studenta, s nímž zůstal, a oba dva se pořád učili. I student zmizel a poutník potkal ještě mladíka, který se neustále zamilovával, pak muže, se kterým jen a jen pracoval a nakonec staříka, který vzpomínal. Povídka končí scénou, kdy poutník a stařec společně vzpomínají a kolem nich pobíhají všechny postavy, které cestovatel potkal, a oba přátelé se dívají na zapadající slunce. Dickens se zde snažil popsat koloběh lidského života a fáze a úlohy, které se v něm stereotypně střídají. Zároveň poukazuje na to, že pro každé období našeho života je něco příznačné, a i kdybychom si přáli svůj úděl změnit, nebude to tak lehké, protože účel jednotlivých životních etap je předem daný.

A tak se poutník usadil vedle starce a pozorovali spolu ten pokojný západ slunce - a všichni poutníkovi přátelé se potichu vrátili a stáli kolem něho, to krásné dítě, ten půvabný chlapec, ten zamilovaný mladík, ten otec, matka a děti ... byli tu všichni do jednoho a nikdo z nich se mu neztratil. A poutník cítil, jak je znovu má tak vroucně rád jako předtím, a ke každému z nich byl vždy laskavý a trpělivý a chápavý a vždycky ho rád viděl, a oni ho všichni ctili a milovali ... a já myslím, že ten poutník nemohl být nikdo jiný než ty, milý dědečku, protože ty jsi tímhle vším pro nás a my zase tím vším pro tebe.

STRASTIPLNÁ DOBRODRUŽSTVÍ ANGLICKÝCH ZAJATCŮ
Tato povídka má tři kapitoly, ale jen dvě z nich napsal sám Dickens. Vysloužilý voják vypráví formou posledního dopisu (jakési sepsané vzpomínky v závěti) o svém největším a nejdůležitějším životním dobrodružství. Přenáší se zpět do doby, kdy jako mariňák chránil exotický ostrov pod nadvládou Anglie, kde se těžilo stříbro. Naneštěstí byl však spolu s ostatními obyvateli ostrova unesen piráty jako rukojmí. Během svého zajetí se zamiloval do mladé dívky, která se později stala jeho ženou. Ze zajetí se jim s velkou dávkou štěstí a odvahy podařilo uprchnout a při svém útěku potkali uprchlíci přátelskou loď, která je zachránila.

STRAŠIDELNÝ DŮM
Mladý muž a jeho sestra se přestěhovali do domu, o kterém se říkalo, že v něm straší, protože to cítili jako velikou životní výzvu. Žádné služebnictvo však v domě není schopné s panstvem vydržet, protože každý se nakazí nemocí zvanou strach. Muž a jeho sestra pozvou do domu své přátele. V tu chvíli se ale začnou dít divné věci - pán holí v zrcadle cizí lidi, navštěvuje ho duch a ráno se v posteli probudí s kostrou po boku. Nakonec se mu začne zdát, že je majitelem harému. Nadpřirozené úkazy nakonec zvítězí nad lidskou vůlí, oba odvážní lidé špatně skončí, zadluží se a musí se odstěhovat.


Všechny povídky mají lehce fantastický charakter, dominují zde nadpřirozené prvky a dobrodružné a exotické prostředí. Každá z povídek se vyznačuje velmi specifickým jazykem a rázem, takže by čtenář jen velmi těžko poznával, že všechny napsal jeden a tentýž autor. Jedno z kratších Dickensových děl, které určitě stojí za přečtení, i když není tak známé jako jeho ostatní romány.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 21.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Strašidelný důmMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­