ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Oliver Twist (6)

Děj se odehrává v 19. století, kdy v malém městečku poblíž Londýna umírá v bídných poměrech svobodná matka a zanechává tu malého chlapce. Dítěti je přiděleno jméno Oliver Twist a je umístěno do chudobince, kde žije na pokraji hladu, bez zájmu, lásky, snáší bezpráví a krutost. I přes všechno utrpení si zachovává nezkaženou mysl a dobrotu srdce. Po devíti letech zde strávených se dostává do učení k hrobníkovi Sowerberrymu. Ten se k němu sice nechová zle, ale jeho starší učedník Noe Clyapol ho v jednom kuse šikanuje, a proto jednou v noci uteče do Londýna.

Na cestě se potkává s Ferinem Lišákem a Čódlem Batesem, což jsou kapsáři a dostává se tak do společnosti londýnských zločinců, kterou vede starý žid Fagin. Ten ho přijme do své bandy a chce ho také vyučit na zloděje. Oliver je však i přes kruté zacházení, kterému byl zatím vystaven, neschopný neférového jednání a jiných špatností. Je ale donucen se účastnit zločineckých akcí. Při jedné je však chycen. Před odsouzením ho uchrání pan Brownlow (původně svědčil proti Oliverovi), který ho vyslechne a věří mu. Oliver pak žije nějaký čas u něj - zotavuje se, protože při loupeži omdlel. Pan Brownlow si ho velice oblíbí, stejně jako jeho hospodyně paní Bedwinová. Oliverovi se konečně dostane lásky a příjemného zacházení.

Jednou ho posílá vyřídit objednávku knih, částečně i proto, aby dokázal, jak moc mu věří, ale při té ho chytne Bill Sikes se svou milenkou Nancy. Oba také pracují pro Fagina. Ten je také pro Olivera poslal. Nebyl však unesen jen tak. Faginova banda se chystá vyloupit jeden dům a potřebují k tomu dítě, které by se dostalo do domu a otevřelo jim. Akci vede Bill Sikes, bezcharakterní surovec a násilník. Oliver chce utéct, ale Nancy, která Oliverovi projevila sympatie a několikrát se ho zastala od surového bití, jej zadrží od útěku. Oliver tedy jde s nimi, ale při krádeži je postřelen a všichni se dávají na útěk. Olivera zanesou pouze do nedalekého příkopu, kde ho nechají na pospas osudu. Chlapec se doplazí zpět do domu, který se chystali vyloupit a má konečně štěstí. Majitelka domu, paní Maylieová a její schovanka Róza, která je rovněž sirotek, se ho ujmou, zavolají doktora Losberneho a ten ho vyléčí. Když všichni vyslechnou chlapcův příběh, rozhodnou se ho vychovat jako člena rodiny. Oliver žije v láskyplném idylickém prostředí. Oliver se opět setkává s panem Brownlowem a má možnost mu vysvětlit, proč se tehdy nevrátil. Vše se zdá v pořádku, ale Fagin chce Olivera opět unést. Důvodem tentokrát je, že se objevil Oliverům nevlastní bratr Edward Leeford, přezdívaný Monks. Ten se potřebuje Olivera zbavit, aby získal celé dědictví po jejich otci. Začal tím, že od obecního serbuse z městečka, kde se Oliver narodil, dostal medailon se zásnubním prstýnkem a vyrytým jménem Agnes, který ukradla Oliverově matce správcová chudobince. Serbus ho prodává Monksovi, který jej hned zahodí do řeky. Nancy vyslechne, jak se Monks baví s Faginem a spřádají plány, jak zničit Olivera. Nancy se vydá za Rózou, protože se chce napravit, a vše jí poví. Róza nabízí Nancy, aby se už ke zlodějům nevracela, ale ta, i přes hrubé zacházení Billa, nakonec odmítne. Nancy zaplatí za svoji zradu životem. Zavraždí ji Sikes. Ten má výčitky svědomí a vydává se na útěk, který pro něho končí smrtí. Róza mezitím vše poví panu Brownlowi, ten chytí Monkse, události dostávají spád a vše se vysvětluje - vztahy jsou velmi zamotané. Ukáže se, že pan Brownlow si měl brát sestru jistého panu Leeforda, který je otcem Olivera a Monkse. Ta však zemřela velmi mladá, ale Brownlow i nadále udržoval spojení s jejím bratrem. Toho donutili, aby se oženil s ženou, kterou však nemiloval. Právě z tohoto svazku pocházel Edward, alias Monks. Po čase se rozešli. Leeford pak nějaký čas pobýval v rodině námořníka Fleminga. Starý Fleming měl dvě dcery a starší Agnes se do Leeforda zamilovala a on do ní. Z jejich lásky se narodil Oliver. Jeden bohatý příbuzný Leeforda mu odkázal svůj majetek, který po Leefordově smrti přešel na jeho dva syny Edwarda a Olivera. Monks proto nyní usiloval o to, aby zlikvidoval Olivera a celé dědictví tak přešlo na něho. Avšak pan Bronwlow svým odhalením jeho plány zmařil. Poslední překvapivá informace se týkala Rózy. Byla totiž mladší sestrou Agnes Flemingové, Oliverovy matky.

Nakonec zvítězí dobro nad zlem. Žid Fagin je chycen a oběšen. Monks také umírá na nemoc ve vězení. Pan Bronwlow adoptuje Olivera a Róza se vdala za Harryho Mayliea (syn paní Maylieové), kterého předtím odmítla pro svůj chudý a neznámý původ. Oliver tedy žije šťastně žije mezi lidmi, kteří ho mají rádi a které má rád i on.

POSTAVY:

Oliver Twist - sirotek
Fagin - žid, přechovávač zlodějů
Ferina Lišák - mladý kapsář u Fagina
Bill Sickes - surovec a zloděj
Čódl Bates - zloděj
Noe Claypoe - učedník u pana Sowerberryho
Monks - nevlastní bratr Olivera - Edward Leeford
Nancy - zlodějka ve službách Faginových
paní Maylieová - dáma, která se ujme Olivera
Róza Maylieová - adoptovaná dcera paní Maylieová
Harry Maylie - syn paní M.
pan Brownlow - dobrodružný starý pán
paní Bedwinová - hospodyně u pana Brownlow
pan Losberne - doktor a přítel rodiny Maylieových

Dickens zachycuje svět chudých, který je vázaný na svět zločinu. Viní z toho společnost, která se neumí postarat o chudé a sirotky. Zachycuje realitu doby a zároveň kritizuje nedostatky společnosti tehdejší doby a ztvárňuje každodennost běžného života. Je to typické dílo kritického realismu - Oliver je typickým každodenním hrdinou, pohybuje se v typickém prostředí a řeší typické situace.

Dickens se neztotožňuje s hrdiny, zdržuje se komentářů a snaží se být maximálně objektivní. Jeho román je zalidněn velkým množstvím postav. Všechno je velmi přesně popisováno a někdy zachází až do detailů.
Tato kniha se mi velice líbila. Konec konců je to kniha, kde se něco děje. A není v ní tolik nudných popisů jako v jiných. Opravdu stojí za přečtení...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýnka:), 05.01.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­