ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

­­­­

Oliver Twist (15)

Na první pohled se může zdát, že Oliver Twist je trochu sentimentálním příběhem, "kterak chudý a odstrkovaný sirotek ke štěstí přišel". Dickensův román tuto polohu nezapře a určitě i jeho autor počítal s nějakou tou slzou citlivého čtenáře.

Kdo je to Oliver Twist?
Chlapec, který přišel o celou svou rodinu, když mu bylo tak málo. Jméno? Vybráno obcí. Výchova? Přísná.
Naprosto obyčejný, zrzavý, pihatý, pravdomluvný, nebojácný a statečný chlapec, který celé své dětství prožil velmi dobrodružným způsobem.

Protože nebylo, kdo by se o Olivera staral, dostal se pod křídla k velmi zvláštnímu a ráznému panu Bumblovi. Těžko říct, jestli mohl Oliver dopadnout hůř. Minimální příděl jídla, nepříjemná práce, velká společnost dětí a zejména strach. Není divu, že přáním každého z nich bylo dostat se pryč. Oliverovi se to po krátkém pobytu v takzvaném sirotčinci povedlo. S jeho odvahou zažádal o příděl jídla. To způsobilo pozornost všech a také velký rozruch - Oliver byl z chudobince vyhozen...

Soud rozhodl, že mladý Twist se dostane do péče jistému Sowerberrymu, jehož chloubou byl pohřební ústav.
Byl to velice milý starý pán a Oliver se mu hned zalíbil. Twist byl sice trochu vystrašený, ale zkraje mu bylo milejší cokoliv jiného než sirotčinec. Pan Sowerberry pověřil svou ženu, paní Sowerberryovou, aby se postarala o obživu a nocleh mladičkého Twista. Bohužel ten se paní Sowerberryové ani trochu nezamlouval. Hned první večer mu dala jíst jídlo, které bylo původně uschované pro psa, a nocleh vedle rakví. Těžké ráno na tvrdé zemi mu ještě víc znepříjemnil Noe, jenž ho pověřil prací u okenic. Ten na rozdíl od Olivera dostával pestrou stravu a se všemi si rozuměl. Twista ale taky neměl rád a přál mu jediné. Měl ošklivé narážky na jeho matku, což vyvolalo v Oliverovi vztek a zlobu, a proto došlo ke rvačce, do níž se zapojila i Charlotte. Mladý Twist skončil na uhlí. Oliver dostal za monokl na Noeově oku pořádně na zadek, a to ho donutilo utéct.

Cesta do Londýna byla pro Olivera jako cesta do pekla. Nebylo kde spát, co jíst ani co pít. Nebylo divu, že si potřeboval odpočinout a na pár chvil si ustlal na prašné cestě. Oliver měl velké štěstí, že si lehl skoro před práh jedné staré paní, která se o něj ze skromných věcí, co měla, postarala a poskytla mu nocleh. Poté co zjistila, kam má malý Twist namířeno, zhrozila se. Hned ráno se vypravil na dlouhou cestu.

Sedm dlouhých dnů byl Oliver na cestě, a když už konečně dorazil, dal si krátkou pauzičku na schodech, kde na něj narazil John Dawkins, jemuž pro jeho "zásluhy" neřekl nikdo jinak než Ferina Lišák. Ten mu krádeží obstaral jídlo a nabídl ubytování.
Lišák přivedl Olivera za panem Faginem, který byl takovým vůdcem celé té bandy zlodějíčků, ale je to milý pán a Twista si hned zamiloval, viděl v něm dobrého učence. Jen se trochu bál o své jmění.
Po krátké době se Fagin rozhodl, že je Oliver připraven vydat se krást, a tak společně s Lišákem a Čódlem vyrazili do města.

Jednoduchým terčem pro Lišáka a Čódla byl pan Brownlow, jenž stál u knihkupectví. Primitivní a ohraný plán těch dvou selhal v době, kdy si krádeže povšiml prodavač. Malý Twist zřejmě nebyl připraven, a tak nebylo těžké ho dopadnout. Musel k soudu, kde ho dostal do péče pan Brownlow, protože věděl, že odvedená práce, díky které přišel o svůj šátek, neměla s Oliverem skoro nic společného.

Brzy je Twist pověřen úkolem, při němž musí předat knihy a je přesvědčen, že za ochotu pana Brownlowa vše spolehlivě splní. Bohužel jeho nevyřízené účty u Fagina a především banda zlodějů přivedou Olivera zpět na místo, kde ho tenkrát učili okrádat.
Pod vedením Billa se Oliver sice znovu dostane do domu Maylieových, ale poněkud ve zvláštní čas a především pro špatnou věc. V domě byl Oliver ošklivě postřelen, za svůj protest a odvahu.
Nakonec skončí u Maylieových, kde je o něj dobře postaráno.

Nancy tajně poslouchala rozhovor o původu Olivera, o kterém si povídali Monks a Fagin, a je rozhodnuta říct paní Róze Maylieové, co ví, a proto ji vyhledá a vše jí poví. Bill se to bohužel dozví a Nancy zabije i přesto, že byla téměř jediný člověk, kterému mohl věřit.

Když se Oliver pomalu dozvídá o svém původu od paní Rózy, je odkázán k panu Brownlowovi, kterého má velmi rád. Zjistil, že jeho otec byl velmi bohatý a zanechal vše u pana Brownlowa. Mělo to být rozděleno mezi jeho dva syny, Olivera a Monkse. Tím se vysvětluje, proč se chtěl Monks zbavit svého bratra. Pro jeho neštěstí se mu to nepodařilo a získal jenom část, kterou spolehlivě utratil v zahraničí a nakonec skončil ve vězení.

Oliver zůstal u pana Brownlowa a bydlí nedaleko od Maylieových, kde vede opravdu spokojený život.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lucie Ötwösová, 11.01.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Oliver Twist (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­