ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

David Copperfield

Původní titul: Vlastní životopis, dobrodružství, zkušenosti a postřehy Davida Copperfielda mladšího, z osady Blunderstone (který pisatel nikdy a za žádných okolností nemínil vydat)
Překlady: Dora Hanušová, 1903; Alois Zábranský, 1922; Jan Stolz, 1926; Fr.Hofman, Fr.Heller - Život a osudy Davida Copperfielda, 1927; Samuel Kostomlatský - Život s dobrým koncem, 1932; Hana Šnajdrová, Hana Tetourová - Příběh Davida Copperfielda, 1950; Emanuela a Emanuel Tilschovi, 1955 a 1980

DĚJ:

Hlavní hrdina, který se narodí krátce po smrti svého otce, vyrůstá v neutěšeném rodinném prostředí. Jeho matku, hodnou, ale slabou ženu, k smrti utrápí její druhý manžel. David je poslán do internátní školy, kde se musí podřizovat tyranskému řediteli Creaklovi, ale zároveň zde nachází dlouholeté přátele - průbojného, avšak bezcitného Steerfortha a dobráckého Traddlese.
Poté se ocitá v Londýně, kde pracuje ve skladišti svého otčíma a seznámí se s naivním, chudým panem Micawberem a jeho rodinou. Uteče do Doveru, kde se o něj načas stará poněkud výstřední teta Betsey Trotwoodová. Začne znovu chodit do školy, tentokrát v Canterbury, kde bydlí u tetina právníka Wickfielda a jeho dcery Agnes.
Při studii práva v kanceláři pana Spenlowa se David znovu setká se Steerforthem a uvede ho do rodiny své chůvy Kláry Pegottyové. Zde žije také Emilka, kterou si má vzít Peggotyho synovec Ham. Proradný Steerforth Emilku přemluví, aby s ním utekla, svede ji a opustí. Sám umírá při ztroskotání lodi a spolu s ním i Ham, který se ho pokoušel zachránit (nevěděl, kdo to ve skutečnosti je).
David se mezitím ožení s nepraktickou Dorou, dcerou svého bývalého zaměstnavatele a proslaví se jako spisovatel. Po několika letech žena umírá a David si uvědomí, že udělal chybu, když odmítl Agnesinu lásku. Teď však již má silného soka, Uriáše Heepa, který se vetřel do přízně Agnesina otce, a pokouší se ho zruinovat. Jeho zločiny (padělání, krádeže) naštěstí odhalí Micawber a Traddles, který se zatím stal advokátem.
Manželství mezi Davidem a Agnes už tedy nic nebrání, Emilka a pan Micawber se odstěhují do Austrálie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kit, 12.11.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - David CopperfieldMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­