ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.29
Hodnoceno: 17x Prosím, ohodnoť práci

Kdybych měl tři přání...

Mnohdy jsem si představoval, jaké by to bylo, kdybych měl tři přání. Existuje mnoho věcí, které bych chtěl na světě či na lidech změnit, ale tady nastupuje otázka: Mám vůbec právo na to, abych mohl ovlivňovat osudy druhých? Myslím si, že na takové věci právo nemám, a proto svá přání budu soustředit na něco, co lidi přímo nezmění.

Jako první věc určitě každého napadnou peníze, ale jak už to tak bývá u miliardářů, měl bych jako bohatý skutečné přátele? Mohl bych si za své peníze koupit vše? Odpověď zní: Ne. Také záleží na tom, kdo vám ta 3 přání nabídne, protože obyčejný člověk jako já mi těžko může dát miliardy.

Rovněž mě napadlo přát si spravedlivý svět, ale tuto myšlenku jsem okamžitě zavrhl. Představte si svět, ve kterém všichni nosí stejné oblečení, disponují stejným majetkem, ale hlavně se chovají úplně stejně - to vše, aby nedošlo ke sporu nebo závisti...

Přál-li bych si vlastnost, například svou dokonalost, nastává problém, že každý člověk je jiný, a proto nemůžu být dokonalý pro všechny. A vůbec, byl bych to pořád já, kdybych pozměnil své vlastnosti? Takže vlastnost za přání také nestojí.

Kdybych si měl přát nějakou věc, napadá mne otázka: Je na světě věc, kterou tak potřebuji? Věc, na kterou bych vyplýtval jedno ze svých přání? Odpověď je opět negativní, neboť jelikož jsem se bez ní doteď obešel, obejdu se i nadále.

Jako poslední mě napadlo, že bych si mohl přát nápravu svých životních chyb. Špatná rozhodnutí by se změnila v dobrá a hned bych žil lépe, s čistým štítem. Jenže jak známo - z chyb se člověk učí, takže bych vlastně přišel o své nejcennější životní zkušenosti, jaké jsem zatím mohl nasbírat, což také nechci.

Pokaždé, když jsem nad tímto tématem přemýšlel, mne napadaly stovky přání, ale až po tomto hlubším zamyšlení si uvědomuji, že mi nic neschází a že jsem velmi spokojen s tím, co mám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tomáš Hlavinka, 02.05.2016

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Kdybych měl tři přání...Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­