ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Rozmarné léto (8)

 • literární žánr: novela

V nejznámějším humoristickém románu Vladislava Vančury je motiv lidové zábavy spojen s příjezdem kouzelníka Arnoštka a jeho pomocnice Anny, jež vzbudí ve 3 stárnoucích mužích milostné vzplanutí.
Příběh románu se odehrává v imaginárním lázeňském městečku Krokovy Vary. Na malé říční plovárně se pravidelně scházejí plavčík Antonín Důra, kanovník Roch a major Hugo. Jsou to již postarší pánové, kteří "rádi velmi dobře jedí, rádi klábosí, se zalíbením se dívají po dívkách a vůbec se mají k světu, vedouce každý svou: plavčík stále cvičí své tělo, kanovník s sebou tahá knihu (a je to buď Homér, Ovidius, Shakespeare nebo Rabelais, četba málo hodná jeho duchovního stavu) a major v duchu stále prožívá svoji chlapáckou vojenskou minulost a stále o ní mluví." Z jejich každodenních hovorů hraničících s přátelskými hádkami však nemá radost stárnoucí Důrova žena Kateřina, jež si stěžuje, že má doma budižkničemu a záletníka. A do této letní idyly přijíždí v zeleném komediantském voze kouzelník s krásnou Annou. Tito dva chudí tuláci, kteří vstoupí do poklidných Krokových Varů, jsou prostoupeni exotickými dálkami a romantikou volností...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Fortuna Libri v Praze roku 2015. Počet stran: 121. ISBN: 978-80-7321-984-0.

O AUTOROVI:

Vladislav Vančura byl významný český spisovatel, dramatik a filmový režisér. Narodil se v Háji ve Slezsku. V mládí se jeho rodina hodně stěhovala. Nakonec se usadili v Davli nedaleko Prahy. Měl 4 sestry. Studoval na malostranském gymnáziu a na gymnáziu v Benešově. Měl časté kázeňské problémy a na školách se mu nelíbilo. Příčinou bylo sympatizování s protirakouskými myšlenkami, socialismem a T. G. Masarykem. Dobu, kdy studoval na gymnáziu v Benešově, popsal v díle Pekař Jan Marhoul. Do kvarty již nenastoupil. Nějakou dobu pracoval v knihkupectví, pokoušel se o studium umění, zejména malířství, ale neúspěšně. Rozhodl se cestovat a přihlásil se k námořnictvu. Vančura pak postupně dostudoval gymnázium. Jeho matka těžce onemocněla. Po maturitě se rozhodl pro studium práva, ale po prvním semestru přestoupil na lékařskou fakultu. Z univerzity vyšel s titulem MUDr. Při studiu se seznámil s Ludmilou Tuhou, s níž se oženil. Vančura o svém životě nerad mluvil, takže většina z informací o jeho životě je ze vzpomínkové knihy jeho ženy či korespondence z pozůstalosti. Byl členem a předsedou Děvětsilu - skupiny patřící k poetismu, která byla aktivní v letech 1920-1930. Od roku 1921 byl členem KSČ. V roce 1929 podepsal Manifest sedmi, který kritizoval Gottwalda, a byl ze strany vyloučen. Za okupace vedl spisovatelskou sekci odbojové organizace Výboru inteligence. V průběhu války byl zatčen a popraven. Po válce byl in memoriam prohlášen za národního umělce.

Vančura má ve svém díle specifický, bohatý jazyk, který napodobuje staročeštinu. Často usiluje o zvukomalbu. Archaická slova spojoval s lidovou mluvou. Důležitý je v dílech vypravěč, který situace komentuje a pokládá čtenáři otázky.

DEVĚTSIL:

 • prvním předsedou byl Vančura, ale na jeho místo nastoupil Teige
 • založeno 1920
 • autoři ještě mladí
 • členové: Seifert, Frič, Teige, Ježek
 • skupina umělců, nejen spisovatelů
 • po založení proletářské umění, magický realismus; východiskem byl ateistický marxismus, jelikož považovali za příčinu války kapitalismus a ztratili důvěru v Boha, protože dopustil první světovou válku
 • poezie určena ke kolektivnímu působení, pro dělníky (nemá velkou uměleckou hodnotu)
 • součástí se stalo Osvobozené divadlo
 • vydávali Revue Devětsilu

POETISMUS:

 • československý avantgardní literární směr
 • obdivovali krásy všedního dne
 • avantgarda se chtěla vymezit proti minulosti, přesto se objevuje inspirace Apollinairem
 • tok volných myšlenek a asociací
 • apolitcký, optimistický, hravý
 • lidová zábava, exotika
 • snažili se překonat odcizení člověka
 • obrazotvornost poezie místo logiky
 • založili Teige, Nezval a Seifert roku 1923
 • dominantní dalších 5 let, pak se poetiky rozešly
 • předcházela mu proletářská poezie

HLAVNÍ POSTAVY:

mistr Antonín Důra, major Hugo, kanovník Ruch

DĚJ:

Celý příběh se odehrává v Krokových Varech na březích řeky Orše, během tří dnů. Dílo začíná rozhovory tří přátel Antonína Důry, majora Huga a kanovníka Rucha. Nacházejí se v Antonínových lázních. Antonín si stěžuje na počasí, kanovník nemůže vystát nahého koupajícího se Antonína a Hugo se snaží chytat ryby. Místy se do jejich rozhovorů vkládá i Antonínova manželka Kateřina, kde řeší své manželské trable.

Do města přijíždí kouzelník Arnoštek, jenž se přijde do lázní podívat. Ukáže pár triků, okouzlí paní Kateřinu a pozve je na večerní vystoupení.

Všichni tři se vydají na vystoupení podívat. Arnoštek předvádí neuvěřitelné kousky na laně, ale muže více zaujme jeho mladá a krásná společnice Anna. Antonín vezme Annu na plovárnu, ale přistihne je jeho manželka Kateřina. Ta se následně odstěhuje k Arnoštkovi do maringotky.
Druhý večer přijde za Annou kanovník, ale místo toho se připlete do rvačky a natrhnou mu ucho. Ucho mu sešije Antonín háčkem na ryby.
Třetí den Arnoštek spadne z lana a představení dokončí Anna. Major Hugo se dá s Annou do řeči, ale přistihne je Arnoštek a zmlátí ho holí.

Ráno kouzelník a Anna odjíždějí a život se vrací do starých kolejí.

POZNÁMKY:

 • stará barokní čeština
 • přechodníky
 • neobvyklý slovosled
 • přímá řeč (často vynechává uvozovky)
 • text je proložen krátkými příběhy, které navazují na činy postav
 • hodně kapitol s ironickými názvy

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 31.08.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Rozmarné léto (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­