ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Luk královny Dorotky

Jedná se o šest Vančurových rozmarných milostných povídek, ve kterých obzvláště vynikají autorovy "hry s češtinou" a jeho mistrovské vypravěčství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1932. Počet stran: 157.

OBSAH:

Guy de Maupassant

Slavný spisovatel Maupassant se seznámil na svých toulkách Paříží s rozhněvanou mileneckou dvojicí - Marcelou a básníkem Mauricem Gilardinem. Marcela předstírá, že miluje Maupassanta, Maurice žárlí a Maupassant se dobře baví na účet obou. Gilardinovu povídku sice ostře zkritizuje, přesto zůstává s usmířenou dvojicí v přátelství...

Usmívající se děvče

Ve venkovském městě bydleli sousedé železník a advokát. Železníkův syn Jindřich se má stát advokátem a soused chce vyzkoušet schopnost budoucího kolegy. Jindřichovi nejde ale o suchou vědu, nýbrž o advokátovou dceru. Ta ho však zaslechne při jeho hloupé rozmluvě s otcem a odmítá jej.
Jednou vnikne Jindřich za ní do advokátova domu. Advokát strhne poplach, místo Jindřicha ovšem marně pronásledují tuláka, jenž mezitím chtěl okrást sousedního železníka.

Brusič nožů

Potulný brusič Nikodem má hlad a horečku. Ujme se jej tulačka Josefína, se kterou se usadí pod mostem, kde se shromažďují tuláci z celého okolí. Zde se Nikodemovi podaří ošidit chvástavého tuláka Jakuba o vůz a koně.

Dobrá míra

V zájezdní hospodě popíjel cikán a řezník, putující s plemenným kancem. Cikán prorokuje šenkýřce, že bude příčinou vraždy.
Řezník cikána urazí a hledí po šenkýřce, což žárlivého cikána zlobí. Vyjde ven, zabije řezníkova kance a předstírá, že zvíře uteklo. Řezník jej hledá a cikán si libuje, jak chytře soka vystrnadil.
Když se řezník vrátí, strhne se rvačka, při které cikán soka zabije...

Chirurgie

Lékaři Girgal a Závada se nenáviděli. Podnět k tomu zavdala Girgalova hrubost, jenž Závadu vyhnal ze svého domu v domnění, že jde o zpožděného pacienta. Jejich zášť vyvrcholila, když se Girgalovi podařilo vkloubit zpět zraněnou paži, o což se Závada pokoušel marně.
Lékaři se smířili teprve tehdy, když se Závadovi podařilo vykloubit a zase spravit Girgalovu ruku.

Konec vše napraví

Viktor Brand, zkostnatělý profesor řečtiny, bydlel v malém městě, aniž by si uvědomoval, jak se tam jeho mladá paní nudí. Jednou zpozoroval, že se v jeho zahradě schází sousedův syn se svým děvčetem. Rozhořčen poslal svou paní, aby tomu učinila přítrž. Od té doby se v zahradě scházel sousedův syn s jeho paní...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 30.08.2022

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pekař Jan Marhoul (rozbor)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3)
-Poslední soud
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
-Útěk do Budína
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2), Luk královny Dorotky (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Luk královny DorotkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­