ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Frič Josef Václav (*05.09.1829 - †14.10.1890)

­­­­
Josef Václav Frič

Básník, publicista a politik, výrazná osobnost revolučních událostí roku 1848. Frič prožil bouřlivý život. Narodil se v Praze jako syn národně uvědomělého advokáta a liberálního politika. Vystudoval gymnázium, v roce 1846 bez vědomí rodičů odjel přes Hamburk do Londýna a po čase do Paříže, kde se seznámil s polskými emigranty. Po návratu do Prahy ho ze studia práv vytrhly revoluční události roku 1848, jichž se vášnivě a dobrodružně účastnil politicky, literárně i se zbraní na pražských barikádách. Vedle K.Sabiny a E.Arnolda byl tehdy devatenáctiletý Frič vedoucím představitelem radikálně demokratického programu. Po porážce revoluce uprchl před zatčením do Vídně a do Záhřebu a krátce se účastnil na Slovensku bojů proti Maďarům. Pro zranění se vrátil do Prahy a hned se podílel na přípravách povstání. Byl zatčen a odsouzen na 18 let do žaláře. Po amnestii roku 1854 se vrhl znovu do literární a organizační práce.
Rychle připravil almanach Lada-Nióla (1855), jenž byl sice umělecky nezralým, ale prvním a výrazně polemickým projevem nové literární generace a její umělecké orientace. Objevil se v něm například V.Č.Bendl, Anna Sázavská, pozdější Fričova manželka, přispěla i Božena Němcová. Frič tu kromě vlastních básní a próz otiskl i svůj překlad Heinových veršů.

Frič byl brzy opět zatčen (1858), internován v tehdejším Sedmihradsku, a jakmile mu bylo dovoleno opustit rakouské hranice, odjel do ciziny. Působil jako novinář, psal verše a prózu, vydával různé časopisy a využíval každé příležitosti k politickým jednáním. Žil v Londýně, v Paříži, v Berlíně (za prusko-rakouské války tam jednal o českou samostatnost), v Pešti, v Záhřebu, v Petrohradě, v Římě a jinde. Odloučen od rodiny stále udržoval spojení s domovem a občas se potají vracel, než mu bylo roku 1879 povoleno zůstat v Praze. Zemřel 14. října 1890.

DÍLO:

Jeho literární tvorba i rozsáhlá činnost veřejná vyrůstaly z radikálně demokratických ideálů a z romantické touhy po činu ve jménu vlasti a svobody. Jeho dílo se vztahovalo těsně k jeho životu a jeho politické činnosti.

Básnické sbírky:
Výbor básní (1861) vydané v Ženevě, např. lyrický zápisník Rozpravy duše
Písně z bašty - dokončené roku 1862, za autorova života nevydané
Paměti (1884-87) - čtyřdílná sbírka vracející se k jeho životu

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 23.11.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Josef Václav FričMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­