ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

   
­­­­

Obrazy z dějin národa českého

Obrazy z dějin národa českého (1939-1940) je dílo vystavěné na historických podkladech. Vladislav Vančura napsal z původně zamýšlených 6 dílů jen dva, neboť uprostřed své práce byl zatčen gestapem - jeho dílo tak zůstává nedokončeno doslova v půlce věty...

Druhý díl vyšel v roce 1948. Nejedná se o souvislé vyprávění, ale o stylizované příběhy slavných osobností (Kosmas, Přemysl Otakar II., ...). Začíná u praotce Čecha a končí na konci 13. století. Dílo si dává za cíl posilovat národní sebevědomí v osudové pomnichovské době.

Stará vlast
Slovanská pravlast ležela mezi povodím řek Visly a Dněpr. Odtud se národy vydaly směrem na západ a část na východ a odsud se rozdělily do několika proudů. Důvodem byla výměna zboží a mnoho dalších. Existovala např. stezka Východní, směrem na jih - Jantarová apod. V polovině 6. století začaly své výboje asijské kmeny Avarů. Slované žili v rodech o několika členech, takže se nedokázali ubránit jejich nájezdům. Roku 600 zemřel vůdce avarských kmenů a tím také skončily nájezdy a moc Avarů upadá. Část lidu slovanského se usadila v povodí řeky Moravy a vytvořily tzv. Velkomoravskou říši. Tuto říši vytvořil kníže Mojmír a v jeho díle pokračoval kníže Rostislav. Konstantin a Metoděj založily slovanské písmo a víru. Za panovníka Svatopluka se začaly rozvíjet latinské bohoslužby. Po jeho smrti říše zanikla.

Říše Sámova
V té době žil v zemi franský kupec Sámo. Spolu se Slovany se mu podařilo zajmout poslední zbytky Avarů, kteří před tím zvítězili v bitvě u ústí řeky Váhu. Asijský král chtěl Sáma napadnout, ale byl od útoku odražen a Sámo začal zakládat a rozšiřovat svou říši. Byl velmi milován Slovany. Když zemřel, bylo jeho dětí celkem 37, které zplodil s 12 ženami.

Dále Vančura popisuje vznik a rozvoj českého státu. Vládu knížete Václava, latinské bohoslužby, stavbu kostelů, hradu, vznik biskupství, vznik Kosmovy kroniky. Dále popisuje složité vztahy členů knížecích rodů, jejich vzájemné sváry, zrady a naopak spojenectví, války s nepřáteli i krátké a vzácné doby míru. Také vzpomíná nesmírná utrpení a těžký život lidí, jež byli zcela závislí na vůli svých pánů, kteří žili z jejich těžké dřiny a strádání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 11.07.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Obrazy z dějin národa českéhoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­