ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Masaryk Tomáš Garrigue (*07.03.1850 - †14.09.1937)

­­­­
Tomáš Garrigue Masaryk 1925

* Hodonín, † na zámku v Lánech

Narodil se v Hodoníně jako prvorozený syn v chudé rodině. Ve Vídni se učil strojním zámečníkem, ale z učení utekl, nakonec získal doktorát filozofie.
Jeho manželkou se roku 1878 stala Američanka Charllota Garrigueová (po které přijal své prostřední jméno). Měli spolu tři děti.
V roce 1882 začal učit v Praze na České univerzitě.
Roku 1900 založil realistickou stranu, která kladla důraz na etiku, vzdělání a systematickou práci. Během první světové války organizoval protirakouský odboj směřující k ustanovení samostatné Československé republiky.
Po jejím založení se Tomáš Garrigue Masaryk stal prvním jejím prezidentem ve svých 68 letech roku 1918. Byl velkou autoritou celého státu a zasloužil se o vybudování parlamentní demokracie.
Prezidentské funkce se vzdal ze zdravotních důvodů roku 1935 a svůj život dožil na zámku v Lánech. Jeho nástupcem se stal Edvard Beneš. V roce 1937 zemřel. Jeho jméno je vrcholným symbolem demokracie první republiky.

DÍLO:

Česká otázka. Snahy a tužby národního obrození (1895)
Naše nynější krise (1895)
Jan Hus: naše obrození a naše reformace (1896)
Karel Havlíček: Snahy a tužby politického probuzení (1896)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcel Linhart, 08.01.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Tomáš Garrigue MasarykMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­