ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Masaryk Tomáš Garrigue (*07.03.1850 - †14.09.1937)

­­­­
Tomáš Garrigue Masaryk 1925

* Hodonín, † na zámku v Lánech

Narodil se v Hodoníně jako prvorozený syn v chudé rodině. Ve Vídni se učil strojním zámečníkem, ale z učení utekl, nakonec získal doktorát filozofie.
Jeho manželkou se roku 1878 stala Američanka Charllota Garrigueová (po které přijal své prostřední jméno). Měli spolu tři děti.
V roce 1882 začal učit v Praze na České univerzitě.
Roku 1900 založil realistickou stranu, která kladla důraz na etiku, vzdělání a systematickou práci. Během první světové války organizoval protirakouský odboj směřující k ustanovení samostatné Československé republiky.
Po jejím založení se Tomáš Garrigue Masaryk stal prvním jejím prezidentem ve svých 68 letech roku 1918. Byl velkou autoritou celého státu a zasloužil se o vybudování parlamentní demokracie.
Prezidentské funkce se vzdal ze zdravotních důvodů roku 1935 a svůj život dožil na zámku v Lánech. Jeho nástupcem se stal Edvard Beneš. V roce 1937 zemřel. Jeho jméno je vrcholným symbolem demokracie první republiky.

DÍLO:

Česká otázka. Snahy a tužby národního obrození (1895)
Naše nynější krise (1895)
Jan Hus: naše obrození a naše reformace (1896)
Karel Havlíček: Snahy a tužby politického probuzení (1896)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcel Linhart, 08.01.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Tomáš Garrigue MasarykMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)