ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

   
­­­­

Poslední soud

  • 1929

Lyrický román líčí životní osudy vystěhovalců z bývalé Podkarpatské Rusi v Praze, v prostředí velkoměsta, jehož řády a zvyklosti jsou jim zcela neznámé.
Příběh se odehrává na vltavských březích, kde se hrdinové, přistěhovalci z Podkarpatské Rusi, seznamují s novými přáteli a zažívají různé příhody, jež vrcholí zločinem žhářství.
Kniha přináší konfrontaci dvou rozdílných prostředí. Civilizací téměř nedotčená krajina a svět jejích obyvatel se střetává s moderním věkem. Řešen je zde problém viny a trestu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1958 (4. vydání). Doslov napsal Jan Mukařovský. K tisku připravil a ediční poznámkou opatřil Rudolf Havel. Počet stran: 170.

OBSAH:

Ukrajinec Pilipaninec byl nejkrásnějším mužem ukrajinské kolonie, která se zdržovala v Praze, zatímco čekala na povolení k další cestě do Ameriky. Miluje jej mladá krasavice Iliadora, dcera vůdce kolonie Mejgeše, jenž je mu rovněž nakloněn, neboť Pilipaninec ví o vraždě, kterou Mejgeš spáchal v ukrajinských lesích.

Vystěhovalce navštěvuje podivínský hvězdář a matematik, doktor Weil. Když úřady zdržují Ukrajince v Praze, najde Weil Pilipanincovi místo na vltavském bagru. Zde se ale Pilipaninec brzy znepřátelí s pískařem Dejmem, jemuž odloudí milenku Odettu, která dává přednost Ukrajincově zbojnické slávě.

V mezidobí Mejgeš, jenž má špatné svědomí a bojí se setrvat v Praze, zpronevěří peníze a chce odcestovat do Ameriky pouze s Pilipanincem. Pilipaninec to však odmítne a dr. Weil radí k navrácení peněz. Když jej Mejgeš neposlechne, je zatčen a uvězněn.

Pilipanincova sláva utrpí, když zůstane poslední ve střeleckých závodech, které uspořádá Weilův přítel Kolben. Pilipaninec hledá, jak by znovu napravil svou pověst, a rozhodne se zapálit Kolbenův mlýn. Marně jej před tímto činem varuje stařičký filozof-žebrák Ramus. Mladík svůj plán stejně provede.

V poslední chvíli se ale vrhá do plamenů, aby zachránil dva nicnetušící starce. Sám je při tom těžce popálen a oba ubožáci umírají nedlouho poté. Pilipanince zakrátko najdou a uvězní...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 30.05.2022

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pekař Jan Marhoul (rozbor)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3)
-Poslední soud
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
-Útěk do Budína
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2), Luk královny Dorotky (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Poslední soudMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­