ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Pekař Jan Marhoul (rozbor)

  • rok vydání: 1924

Marhoul má v Benešově svůj dům a pekařskou živnost. Žije zcela pohlcen ve svém iluzivním světě, jenž je postaven na jeho subjektivních hodnotách, které ovšem nejsou v souladu s hodnotami jeho okolí. Je opojen životem i svou prací, aniž by si uvědomoval narůstající dluhy. Tento stav je však ve světě ovládaném hodnotou peněz neudržitelný a nutně musí přijít zlom, který dá do pohybu Marhoulův pád...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1976 (11. vydání). Medailon o autorovi napsal Miloš Pohorský. Portrét autora vytvořil Rudolf Klimovič. Počet stran: 124.

O AUTOROVI:

  • narodil se v roce 1891 v Háji u Opavy jako čtvrté z pěti dětí v rodině úředníka v cukrovaru (protestantská rodina)
  • studoval na gymnáziu v Benešově - Benešov zpodobněn i ve Vančurově tvorbě: Pekař Jan Marhoul, román Tři řeky (1936 - Benešov se zde nazývá Skalička)
  • maturoval na gymnáziu v Praze
  • absolvent Lékařské fakulty UK = stal se lékařem
  • od roku 1929 se naplno věnoval literatuře - 1. předseda uměleckého spolku Devětsil (český levicový umělecký svaz)
  • aktivní člen KSČ
  • po nástupu Klementa Gottwalda do vedení strany (1929) z KSČ vystoupil a za okupace působil v odboji
  • Výbor inteligence - zatčen gestapem, mučen
  • 1. června 1942 popraven nacisty
  • autorovi současníci: Karel Čapek, Ivan Olbracht, Jaroslav Hašek, Karel Poláček

SPOLEČENSKO-HISTORICKÝ KONTEXT:

První republika (meziválečná ČSR) = "Zlatá dvacátá léta" - rozkvět společnosti, kultury i průmyslu; lidé měli dostatek práce; demokracie (prezident T. G. Masaryk); rozšíření volebního práva (od roku 1918 mohly volit i ženy); oslaben vliv náboženství - postupně vznikají nové extremistické směry (nacionalismus, stalinismus, fašismus, marxismus); pozitivismus = vliv přírodních věd na logiku a zkušenost

KSČ

  • strana v té době v rozkvětu
  • v parlamentních volbách r. 1925 skončila na druhém místě
  • postupná bolševizace
  • v roce 1938 byla strana rozpuštěna - její členové se zapojili do odboje => část do zahraničního z Moskvy (mj. i Klement Gottwald)
  • účastí v odboji si KSČ získala další příznivce - v poválečné ČSR prakticky neměla odpůrce (lidem se líbil jejich "sociálně přívětivý" politický program)
  • k moci se dostávají převratem v únoru 1948 (25. 2. = "Vítězný únor")

O DÍLE:

  • baladicky laděný román (autorova románová prvotina)
  • próza, proletářská literatura
  • dějovým základem je osud otce Vančurova přítele z benešovského gymnázia (Karel Nový)
  • hlavní myšlenky: podobenství tragického lidského osudu člověka, který se nehodí do světa chladné vypočítavosti, zištnosti a kruté bezcitnosti; obžaloba světa peněz; životní úděl prostého člověka; snaha přiblížit proletářskou třídu

HLAVNÍ POSTAVY:

pekař Jan Marhoul - benešovský pekař; chudý, prostý, pracovitý, obětavý, bezelstný člověk (plný naivního optimismu); hrdina donquijotského typu - jeho dobroty je zneužíváno; jeho lidskost je ostatními považována za bláznovství (dával na dluh, půjčoval peníze, obdarovával bližní, až zcela zchudl)
Josefína Marhoulová (Marhoulova žena) - prostá, pracovitá; věří v manželovu moudrost - postupem času se ale naučí bát a zvykne si připravovat se na špatné období, které může přijít
Jan Josef Marhoul (Marhoulův syn) - příběh se odehrává v jeho dětství, později pubertě; živá povaha - na studiích příliš neprospívá, je snílek po otci, nedokáže se soustředit; podléhá darebáctví a pití
Rudda - Marhoulův opravdový přítel; chudý (pracuje jako sodovkář), přátelský, nápomocný; kritický vůči Marhoulově hospodaření
František Durdil - starý pán ("stárek"); vážně nemocný; Marhoulovi se o něj starají a ve mlýně za něj dělají práci
Deyl - hluchý cestař; Marhoulův přítel

DĚJ:

Děj se odehrává ve středočeském Benešově a nedaleké vesničce Nadelhoty. Začíná retrospektivou, tedy smrtí Jana Marhoula.

Pekař Jan kdysi žil se svou ženou a synkem Janem Josefem v pekařském domku na benešovském náměstí. Byl ale příliš dobrosrdečný, často rozdával na dluh, čehož lidé zneužívají, a tak chudne, aniž by si toho všiml. Kvůli tomu se brzy zadluží, je mu zabaven dům a musí se s rodinou vystěhovat.
Dostane bláznivou myšlenku pronajmout si polorozpadlý mlýn v Nadelhotách, který si vezme do hlavy zrekonstruovat. Během oprav ve mlýně se ale opět hodně zadluží, navíc se dokonce vážně zraní a delší dobu nemůže pracovat.
Hned, jakmile se uzdraví, dá se do pečení chleba, jenž rozváží do okolních vsí a dělníkům na nedalekou stavbu. Nějakou dobu se mu daří, pak ale přijde zima a dělníci, zdroj jeho příjmů, jdou pracovat jinam. Marhoul nemá, z čeho by zaplatil nájem mlýna, a tak je opět nucen k vystěhování.
Těsně předtím, než rodina Marhoulových opustí mlýn, přijde do stavení bohatý mlynář Němec se zprávou, že mlýn koupil a Marhoula najme jako svého tovaryše, společně s Františkem Durdilem, starým nemohoucím pánem, který krátce nato umírá a Marhoulovi ho pochovávají.

Pekař Jan je ve službách Němce nešťastný, mlynář ho vykořisťuje, a v důsledku toho se rodině žije skoro hůře, než když v zimě neměli komu prodat chleba. Po 5 letech se Marhoulovi proto stěhují zpět do Benešova, už ne však do domku na náměstí, nýbrž do chudinské čtvrti.
Jan Marhoul najde práci jako tovaryš u pekaře Pánka, svého bývalého kolegy. Jan Josef už je tehdy v chlapeckém věku, a proto je poslán na studia na gymnázium. Příliš se mu ale nedaří, často ve škole sní nebo se zaplétá do rvaček s ostatními chlapci. Tajně pak touží stát se pekařem po otci.

Baladický román začíná a končí Marhoulovou smrtí, způsobenou zánětem míchy. Jeho nemoc je v románu vykreslena takřka jako obětování, jeho úmrtní lože (starou dřevěnou postel) bychom mohli připodobnit k oltáři, na němž byl "ukřižován" pekař Jan Marhoul, dobrák, proti němuž se obrátilo jeho vlastní velké srdce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: TerezaB, 09.03.2023

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pekař Jan Marhoul (rozbor)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3)
-Poslední soud
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
-Útěk do Budína
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2), Luk královny Dorotky (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Pekař Jan Marhoul (rozbor)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)