ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

   
­­­­

Pekař Jan Marhoul (rozbor)

 • rok vydání: 1924

Marhoul má v Benešově svůj dům a pekařskou živnost. Žije zcela pohlcen ve svém iluzivním světě, jenž je postaven na jeho subjektivních hodnotách, které ovšem nejsou v souladu s hodnotami jeho okolí. Je opojen životem i svou prací, aniž by si uvědomoval narůstající dluhy. Tento stav je však ve světě ovládaném hodnotou peněz neudržitelný a nutně musí přijít zlom, který dá do pohybu Marhoulův pád...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1976 (11. vydání). Medailon o autorovi napsal Miloš Pohorský. Portrét autora vytvořil Rudolf Klimovič. Počet stran: 124.

O AUTOROVI:

 • narodil se v roce 1891 v Háji u Opavy jako čtvrté z pěti dětí v rodině úředníka v cukrovaru (protestantská rodina)
 • studoval na gymnáziu v Benešově - Benešov zpodobněn i ve Vančurově tvorbě: Pekař Jan Marhoul, román Tři řeky (1936 - Benešov se zde nazývá Skalička)
 • maturoval na gymnáziu v Praze
 • absolvent Lékařské fakulty UK = stal se lékařem
 • od roku 1929 se naplno věnoval literatuře - 1. předseda uměleckého spolku Devětsil (český levicový umělecký svaz)
 • aktivní člen KSČ
 • po nástupu Klementa Gottwalda do vedení strany (1929) z KSČ vystoupil a za okupace působil v odboji
 • Výbor inteligence - zatčen gestapem, mučen
 • 1. června 1942 popraven nacisty
 • autorovi současníci: Karel Čapek, Ivan Olbracht, Jaroslav Hašek, Karel Poláček

SPOLEČENSKO-HISTORICKÝ KONTEXT:

První republika (meziválečná ČSR) = "Zlatá dvacátá léta" - rozkvět společnosti, kultury i průmyslu; lidé měli dostatek práce; demokracie (prezident T. G. Masaryk); rozšíření volebního práva (od roku 1918 mohly volit i ženy); oslaben vliv náboženství - postupně vznikají nové extremistické směry (nacionalismus, stalinismus, fašismus, marxismus); pozitivismus = vliv přírodních věd na logiku a zkušenost

KSČ

 • strana v té době v rozkvětu
 • v parlamentních volbách r. 1925 skončila na druhém místě
 • postupná bolševizace
 • v roce 1938 byla strana rozpuštěna - její členové se zapojili do odboje => část do zahraničního z Moskvy (mj. i Klement Gottwald)
 • účastí v odboji si KSČ získala další příznivce - v poválečné ČSR prakticky neměla odpůrce (lidem se líbil jejich "sociálně přívětivý" politický program)
 • k moci se dostávají převratem v únoru 1948 (25. 2. = "Vítězný únor")

O DÍLE:

 • baladicky laděný román (autorova románová prvotina)
 • próza, proletářská literatura
 • dějovým základem je osud otce Vančurova přítele z benešovského gymnázia (Karel Nový)
 • hlavní myšlenky: podobenství tragického lidského osudu člověka, který se nehodí do světa chladné vypočítavosti, zištnosti a kruté bezcitnosti; obžaloba světa peněz; životní úděl prostého člověka; snaha přiblížit proletářskou třídu

HLAVNÍ POSTAVY:

pekař Jan Marhoul - benešovský pekař; chudý, prostý, pracovitý, obětavý, bezelstný člověk (plný naivního optimismu); hrdina donquijotského typu - jeho dobroty je zneužíváno; jeho lidskost je ostatními považována za bláznovství (dával na dluh, půjčoval peníze, obdarovával bližní, až zcela zchudl)
Josefína Marhoulová (Marhoulova žena) - prostá, pracovitá; věří v manželovu moudrost - postupem času se ale naučí bát a zvykne si připravovat se na špatné období, které může přijít
Jan Josef Marhoul (Marhoulův syn) - příběh se odehrává v jeho dětství, později pubertě; živá povaha - na studiích příliš neprospívá, je snílek po otci, nedokáže se soustředit; podléhá darebáctví a pití
Rudda - Marhoulův opravdový přítel; chudý (pracuje jako sodovkář), přátelský, nápomocný; kritický vůči Marhoulově hospodaření
František Durdil - starý pán ("stárek"); vážně nemocný; Marhoulovi se o něj starají a ve mlýně za něj dělají práci
Deyl - hluchý cestař; Marhoulův přítel

DĚJ:

Děj se odehrává ve středočeském Benešově a nedaleké vesničce Nadelhoty. Začíná retrospektivou, tedy smrtí Jana Marhoula.

Pekař Jan kdysi žil se svou ženou a synkem Janem Josefem v pekařském domku na benešovském náměstí. Byl ale příliš dobrosrdečný, často rozdával na dluh, čehož lidé zneužívají, a tak chudne, aniž by si toho všiml. Kvůli tomu se brzy zadluží, je mu zabaven dům a musí se s rodinou vystěhovat.
Dostane bláznivou myšlenku pronajmout si polorozpadlý mlýn v Nadelhotách, který si vezme do hlavy zrekonstruovat. Během oprav ve mlýně se ale opět hodně zadluží, navíc se dokonce vážně zraní a delší dobu nemůže pracovat.
Hned, jakmile se uzdraví, dá se do pečení chleba, jenž rozváží do okolních vsí a dělníkům na nedalekou stavbu. Nějakou dobu se mu daří, pak ale přijde zima a dělníci, zdroj jeho příjmů, jdou pracovat jinam. Marhoul nemá, z čeho by zaplatil nájem mlýna, a tak je opět nucen k vystěhování.
Těsně předtím, než rodina Marhoulových opustí mlýn, přijde do stavení bohatý mlynář Němec se zprávou, že mlýn koupil a Marhoula najme jako svého tovaryše, společně s Františkem Durdilem, starým nemohoucím pánem, který krátce nato umírá a Marhoulovi ho pochovávají.

Pekař Jan je ve službách Němce nešťastný, mlynář ho vykořisťuje, a v důsledku toho se rodině žije skoro hůře, než když v zimě neměli komu prodat chleba. Po 5 letech se Marhoulovi proto stěhují zpět do Benešova, už ne však do domku na náměstí, nýbrž do chudinské čtvrti.
Jan Marhoul najde práci jako tovaryš u pekaře Pánka, svého bývalého kolegy. Jan Josef už je tehdy v chlapeckém věku, a proto je poslán na studia na gymnázium. Příliš se mu ale nedaří, často ve škole sní nebo se zaplétá do rvaček s ostatními chlapci. Tajně pak touží stát se pekařem po otci.

Baladický román začíná a končí Marhoulovou smrtí, způsobenou zánětem míchy. Jeho nemoc je v románu vykreslena takřka jako obětování, jeho úmrtní lože (starou dřevěnou postel) bychom mohli připodobnit k oltáři, na němž byl "ukřižován" pekař Jan Marhoul, dobrák, proti němuž se obrátilo jeho vlastní velké srdce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: TerezaB, 09.03.2023

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pekař Jan Marhoul (rozbor)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3)
-Poslední soud
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
-Útěk do Budína
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2), Luk královny Dorotky (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Pekař Jan Marhoul (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­