ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rabelais François (*1494 - †09.04.1553)

   
­­­­
Francois Rabelais - Portrait

François Rabelais byl francouzský spisovatel a lékař.

Narodil se roku 1483 nebo 1494 v Chinonu jako syn bohatého advokáta. Na otcovu žádost vstoupil do františkánského kláštera nedaleko Angers. Po teologických studiích se naučil řecky, setkal se starořeckými texty, které překládal, ale tím si znepřátelil ostatní mnichy i představené pařížské Sorbonny. Proto kolem roku 1524 s papežským svolením klášter opustil. Přestoupil k benediktinům, u nichž měl možnost a právo studovat v Paříži medicínu.

Kvůli čím dál většímu napětí mezi protestanty a katolíky odcestoval a začal studovat lékařskou vědu v Montpellier. Poté se usadil v Lyonu. Zde působil jako lékař a přivydělával si překlady spisů od Hippokrata a Galéna.

Jeho nejznámějším a nevýznamnějším dílem je pětidílný román Gargantua a Pantagruel (Gargantua et Pantagruel) o královské rodině obrů, kde kritizuje soudobou francouzskou společnost. Když napsal první dva díly, byly nahlas čteny králi Františku I. a velice se mu líbily. Poté Rabelaise vyzval, aby napsal další pokračování. U poslední knihy není zcela jisté, zda ji napsal skutečně on.

Díky kombinaci jednoduchého až vulgárního jazyka, vážnosti, ironie a sarkasmu jsou Rabelaisovy romány i dnes stále živé. Jelikož se Paříži zdály jeho romány dost nemravné, napsal jejich upravené vydání s názvem Třetí kniha (Le Tiers livre) a Čtvrtá kniha (Le Quart livre).

Jakmile král František I. roku 1547 zemřel, musel Rabelais odjet ze země a až roku 1551 se mohl vrátit. Zemřel na své farnosti nedaleko Paříže 9. dubna roku 1553. Jeho díla o obrech ovlivnila například Balzaka či Huga.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 06.11.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
François RabelaisMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­