ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Markéta Lazarová (7)

Baladicky laděný román o středověkých loupeživých rytířích je básnickou oslavou vášnivého milostného citu, který se nezastaví před žádnými příkazy a předsudky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1980. 234 stran. Ilustroval Václav Sivko.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Okolí Mladé Boleslavi ve středověké době.

DĚJ:

Kozlík a jeho děti jsou loupežníci, ukrývají se v lese před královými vojsky. Dříve žili na tvrzi Roháček, ale právě kvůli králi se museli začít ukrývat v lese. Kozlík má osm synů a devět dcer.

Kozlík poslal svého syna Mikoláše ke znepřátelenému rodu Lazarů, aby je požádal o pomoc proti královskému vojsku, neboť i Lazarové byli loupežníci. Starý Lazar ale Kozlíkům pomoci nechtěl, a tak se dostal do konfliktu s Mikolášem. Ten se vrátil ke svému otci zraněný.

Je zajata Lazarova dcera Markéta. Zajat je také hrabě Kristián, do kterého se zamiluje Kozlíkova dcera Alexandra. Mikoláš a Markéta se do sebe zamilují. Markéta, která se zaslíbila Bohu, ale neví, jestli je to správné, a proto se pokusí o sebevraždu.

Do lesů se blížilo vojsko v čele s hejtmanem Pivem. K vojsku se přidal i Kristiánův otec. Kristián opouští Alexandru a přidává se k vojsku. Později toho lituje a vydává se do lesů Alexandru hledat, zešílí. Alexandra ho ve vzteku zabije, a pak pohřbí.

Mezitím Kozlík zajme Lazara, chce ho zabít, ale tomu zabrání Markéta. Lazar tedy odchází, ale Markétě odpustit nechce.

Vojsko zajalo některé Kozlíky a ti byli odsouzeni k smrti. Po popravě Alexandra spáchala sebevraždu. Markéta vychovává svého syna a syna Alexandry, aby oba rody nevymřely...

HLAVNÍ POSTAVY:

Kozlík - loupežník, starý, hrdý
Lazar - loupežník, hrdý, starý
Mikoláš - syn Kozlíka, zamilovaný do Markéty, statečný, mladý
Markéta - krásná, mladá, dcera Lazara, zamilovaná do Mikoláše

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autor chtěl tímto dílem poukázat na těžký život ve středověku.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Próza. Objevují se zde přechodníky a složitá souvětí.

CITÁT Z KNIHY:

Přišed na místo srážky, napočítal hejtman devět mrtvých. Jeden raněný ležel mezi životem a smrtí a tři byli neschopni válečného tažení. Ti, kteří padli, byli pohřbeni ve sněhu, avšak co s raněnými? Hejtman, plný vzteku dal vyprázdniti jeden z vozů a rozkázal, aby se vrátil s děsnými pocestnými do Boleslavi. Kdo má říditi koně? Volba padla na sedláčka, jejž včera přiměli, aby zanechal svých prací a táhl s vojskem proti loupežníkům. Chlapík se jmenoval Kulíšek. Bude se modliti po celou cestu. Znamenaje se křížem ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého, vylezl na kozlík a zapráskal bičem. Vůz se hnul a ranění se dali do sténání.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Luciiina, 09.10.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Markéta Lazarová (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­