ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Kosmas (2)


CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Kosmas - byl to kanovní, jeho největší láskou byly různé latinské spisy a knihy, byl vzdělaný, zajímal se o různé příběhy, přísloví a slovní hříčky. Byl výřečný a nebojácný.
Božetěcha - Kosmova manželka byla hádavá, ale v nitru hodná žena. Přestože byla se svým mužem neustále v rozepři, velmi se milovali.
Šebíř - Kosmův přítel. Člověk bez ctižádosti, který se zajímá o ušlechtilé spisy. Byl dobrosrdečný, veselý a společenský.
Bruno - tento malý, hubený suchý člověk byl také Kosmovým přítelem. Čas trávil opisováním latinských legend. Narozdíl od svých dvou přátel byl tichý a nenápadný.

DĚJ:

Kanovník Kosmas rád poslouchal a zapisoval příběhy, které mu lidé vyprávěli. Tak se seznámil se čtyřmi starci. S pohanem, chromým zbrojencem, chasníkem s nemocnýma nohama a otrokem. Později se k nim připojil ještě chudý mnich ze Sázavského kláštera. Tito muži chodili ke Kosmovi domů a za penízek nebo za večeři mu vyprávěli příběhy. To se však nelíbilo jeho ženě Božetěše a písaři Brunovi, kteří s ním v domě bydleli. Když jeho žena smrtelně onemocněla, rozhodl se Kosmas starce vyhnat, aby ženu jejich návštěvy dál nerozrušovaly. Když začali mít starci velký hlad, vydali se na pohanský hřbitov, o kterém jim pověděl pohan, jeden z nich, těsně před svou smrtí. Doufali, že tam najdou poklad, ale našli jen starou pohanskou modlu. Nakonec ji zahrabali společně s mrtvým pohanem na jedno pole, z čehož měli později nepříjemnosti oni, i majitel pole a Kosmas jim musel pomoci. Ten se pak po smrti své ženy udobřil se svými přáteli Brunem a Šebířem a ti ho přemluvili, aby sepsal všechny své příběhy do kroniky. A tak také udělal...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: baroshka, 19.09.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Kosmas (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­