ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Homér (-)

­­­­
Homer British Museum

Homér je nejstarší řecký básník, jemuž jsou připsány epické básně Ílias a Odyssea. Dodnes se vede spor, zda skutečně Homér žil a zda vůbec napsal dva nejúspěšnější a nejstarší eposy, které vznikly v rozmezí 50 let. V roce 1795 německý filolog Fridrich August Wolf napsal spis Prolegomena ad Homerum, kde uvádí, že autorů známých eposů bylo více. Dodneška se neví, jak to bylo, a tak Homér autorem slavných eposů zůstal. Proč mu taky brát zásluhy? O Homérově životě není známo nic určitého, dokonce i nad jeho rodným městem jsou dohady. Historie uvádí mnoho míst jako Athény, Pylos, Argos, ale nejčastěji zaznívá město Smyrna nebo ostrov Chios. Homérem se zabýval v 5. století před Kristem Hérodotos. Zapsal, že Homér se narodil jako nemanželské dítě u řeky Meles, a to blízko města Smyrna. Dostal jméno Melésigenés (narozený u Melesu). Údajně zemřel na ostrově Íos. Můžeme říci, že jeho matka se jmenovala Keistheis. Záznamy o otci se neschodují, a tak se s přesností nedá určit. Dokonce i nad rokem jeho života je velký otazník. Nejčastěji se udává počátek 8. století před Kristem. Ale lze říci, že mohl žít v rozmezí let 1200 až 700 před Kristem. Dodnes není jasné, zda Homér skutečně žil. Všechny dochované informace se různí, v některých místech avšak shodují. Například většina líčí Homéra jako slepého starce a potulujícího se pěvce. Proti této iluzi můžeme říci: Dokázal by potulující se stařec dokonale popsat a znát horní aristokratické vrstvy?

Kromě dvou eposů je Homérovi připisováno i autorství eposu Žabomyší války a také jsou mu připisovány básně zvané Homérské hymny, kde opěvuje bohy. Mezi nejznámější patří například Hymnus na Afroditu. O těchto dílech se vedou spory, ale k oběma eposům mají stylistikou velmi blízko, a proto by Homér mohl být jejich autorem.

Ílias a Odyssea byly sepsány v iónském dialektu řečtiny, tak se předpokládá, že vznikly v řecké Malé Asii. Tyto eposy jsou vlastně prvními písemnými doklady řeckých dějin. Někdo uvádí, že Odyssea je mladší než Ílias a každá má jiného autora. Ale chybí důkazy.

Ílias (Ilion = Troja) líčí závěr války Trojanů a Řeků. Zejména zde vystupuje hrdina Achilles, jenž kvůli sporu s Agamemnonem odmítne bojovat proti Troje. Jeho postoj změní až smrt jeho přítele, vrací se do boje a zabijí vraha svého přítele, a to Hectora, syna trojského krále. Achilles sám v závěru umírá. Řekové díky lsti s koněm vítězí.

Odyssea zachycuje putování krále Odyssea, který se vrací z trojské války domů do rodné Ithaky, kde na něho čeká věrná manželka Penelope. Hrdina se musí potýkat s mnoha problémy a zákeřnostmi bohů, ale nakonec dorazí domů, kde pobije nápadníky své ženy.

Závěrem lze říci, že Odyssea je zábavnější a dějovější než Ílias.

Ať byl Homér autorem eposů, nebo ne, velmi ovlivnil řeckou kulturu, jeho eposy byly přednášeny na starověkých slavnostech. Evropským autorům sloužil jako vzor. A dodnes se o nich učí ve školách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 22.01.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
HomérMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­