ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)

- život našeho kronikáře

Kosmas, kanovník Svatovítské kapituly, si k sobě zval různé pocestné, aby mu vyprávěli nějaké příběhy ze života. Chtěl totiž napsat kroniku. Za odměnu jim dal vždy najíst. Začali k němu docházet čtyři starci: jeden byl pohan, druhý bývalý ozbrojenec bez ruky, třetí stařec sotva dýchající a čtvrtý býval otrokem.
Když byli tedy u Kosmase, magistra Bruna rušil jejich neustálý smích a kašel. Proto se rozhodl jít za ním ihned s výčitkami. Před jeho dveřmi objevil sázavského mnicha. Při jejich rozmluvě se otevřely dveře a vyšel Kosmas, jenž vyhodil starce a vzal si do své místnosti mnicha, který mu dal sázavské spisy.
Jen co odešel i on, začala mu Božetěcha vyčítat přítomnost všech těch chudých lidí. Brunovi se to také nelíbilo, a proto poručil několika lidem, aby těm starcům dali co proto. Dva starci jim ale utekli a třetí jim řekl, že ten čtvrtý je pohan, a tak se také zachránil a oni zbili jen pohana. Když ozbrojení muži odešli, odtáhl stařec pohana na bezpečné místo, kde je ovšem objevil malý sázavský mnich. Vše mnichovi vyprávěli a nakonec společně odešli na pole, které patřilo Židovi. Tam mnich pohana pokřtil a on pak pomalu umíral. Na pole přišli i zbývající dva starci. Ještě než pohan zemřel, říkal něco o krajině Ostrova a Hradiska.
Když už uplynul nějaký ten čas, jel Kosmas navštívit svého přítele Šebíře, který byl proboštem mělnického kostela. Dal mu sázavský rukopis, jenž dostal od mnicha, a za tři dny opět odjel.
V létě udeřila velká sucha a starci neměli co jíst. Kosmas je k sobě ale nepřijal, protože jeho žena Božetěcha byla velmi nemocná. Mnich si vzpomněl na poslední slova pohana a myslel si, že v končině Ostrova bude nějaký poklad. Společně se starci tam však našel pouze jednu sošku. Když s ní šli za Kosmasem, ten v ní poznal ďábelskou sochu a okamžitě je vyhodil. Zanedlouho zemřela Božetěcha.
Mnicha napadlo udělat si zásoby jídla, a tak na pole, kam pochovali pohana i sošku, chtěli zakopat i hrušky. Uviděl je však biřic, a tak utekli. Ze všeho byl pak obviněn majitel pozemku, Žid. Mnich si uvědomil, že Žid za jejich skutky nemůže, a tak šel prosit Kosmase o pomoc. Zrovna u něj byl Šebíř a Bruno, jimž Kosmas četl svou kroniku. Pak se Kosmas přel s Šeborem, jestli má ve své kronice rozšířit záznamy o sázavském klášteře. Bruno je chtěl rozsoudit, a tak řekl, že by bylo lepší vyslechnout nějakého svědka. Tu se k nim přihnal mnich. Začali se ho vyptávat na věci ohledně kláštera a až poté mu dali slovo a mnich tak mohl říci, co se stalo.
Kosmas proto vytrhl z Kroniky dvě stránky, dal je Šebířovi a společně pospíchali za Židem k popravišti...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 31.01.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­