ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Pekař Jan Marhoul (4)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

K tisku připravil a poznámkami opatřil Rudolf Havel. Obálku, vazbu a typografickou úpravu navrhl Josef Hanzl. Vydal Československý spisovatel v Praze r.1952. Vydání 7. (v Československém spisovateli 1.)

DĚJ:

Jan byl velmi dobrosrdečný člověk. Když někdo potřeboval půjčit peníze, s ochotou mu pomohl. Byl to ale také člověk zaslepený. Nevšiml si, že ostatní ho jen využívají, až se sám zadlužil. Když lidé z hospody pomlouvali správce radního dvora Čížka, Jan se ho zastal a když radní přišel, řekl mu to. Ten mu na to odpověděl, že je blázen a že by se raději měl starat o svou živnost, která je před bankrotem. Na zasedání rady se pak rozhodlo, že Marhoul musí zaplatit všechny dluhy nebo mu bude celý jeho majetek zabaven. A tak se také stalo. Byla to pro něj a jeho rodinu velká ostuda, a tak se rozhodl s manželkou Josefinou a synkem Janem Josefem odstěhovat z Benešova do blízké vesnice s názvem Nadelhoty. Tamější lidé mu neradili vystavět si zde pec, ale najmout si mlýn. Důvěřivý Marhoul dal na jejich rady a nedbal slov přátel, kteří říkali, že nemá šanci se v Nadelhotách uživit. Když Marhoul přesvědčil ředitele panství, aby mu prodal starý mlýn, začal s jeho rekonstrukcí. Ani Josefína nenašla v malé vesničce práci, a proto se ještě víc zadlužovali. Jediní Marhoulovi přátelé - sodovkář Rudda a cestař Deyl - mu ochotně půjčili peníze. Marhoul začal dokonce krást dřevo z lesa. Protože v tu dobu utrpěl úraz a nemohl se moc hýbat, lesníci ho přestali podezřívat. Po velké námaze se Marhoulovi povedlo dát do provozu pec a péci chleba. Našel stálé zákazníky u dělníků opravujících silnici, ale jak byla zima, Marhoul na tom byl opět špatně. Po půl roce nebyl schopný zaplatit nájem, a tak mu správce řekl, že se bude muset vystěhovat. Nový nájemce - bousovský mlynář Němec - však dovolil, aby v mlýně Marhoulova rodina žila a to spolu se stárkem Františkem Durdilem. Soužití už trvalo více než sedm let a z malého Jana Josefa se stal třináctiletý zlobivý kluk. Když stárek zemřel na souchotiny, Němec chtěl, aby Marhoul vedl celý mlýn včetně pece sám. Marhoul mu řekl, že za tak mizerný plat tam nebude, a ještě ten den se musel odstěhovat. Jel zpět do Benešova a Rudda mu půjčil na první nájem nového bytu. Marhoul získal práci jako pomocník u pekaře Pánka a Jan Josef chodil do latinské školy. Uplynuly čtyři roky jeho studia a stal se z něho pětkař, ale Marhoul nechtěl připustit, aby jeho syn dopadl jako on, chtěl pro něho něco lepšího. Jednoho dne však Marhoul omdlel a lékař zjistil, že má zánět míchy. Neuplynulo ani deset dní a Marhoul zemřel. "Příběhy Jana Marhoula se končí. Zemřel a třetího dne byl pohřben."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 17.03.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Pekař Jan Marhoul (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­