ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Markéta Lazarová (9)

Historický román Markéta Lazarová náleží do období 30. let 20. století, ve kterém prózy pozbývají poetické hravosti. Gejzíry tropů, expresivní obrazy, jazykové a stylové neotřelosti ustupují epické složce a konkrétně v tomto románu zejména kultu vypravěče. Dominance vypravěče představuje v kontextu Vančurovy tvorby novou tvůrčí strategii, tradiční ovšem zůstávají sympatie k silným, nespoutaným charakterům a tendence k nekonvenčnímu pojetí žánru románu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Československý spisovatel v Praze roku 1986 (6. vydání tamtéž). K vydání připravila a poznámkami opatřila Jarmila Víšková, doslov napsal Jiří Holý. Počet stran: 159.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Vladislav Vančura byl český prozaik, dramatik, publicista, filmový scénárista a režisér.
Po vystudování medicíny jen krátce vykonával lékařskou praxi, pak se věnoval pouze literatuře a filmu. Stal se prvním předsedou Devětsilu, pracoval v odbojovém hnutí proti nacismu, v roce 1942 byl zatčen a popraven.
Vančura miloval renesanci, což se i značně projevilo v jeho tvorbě, zejména pak v jazyce, rád s ním experimentoval, používal archaismy, neologismy, aktualizoval větnou stavbu.

POSTAVY:

Kozlík - krvelačný a krutý, neměl s nikým slitování, ani se svými dětmi; toužil po bohatství, přepadával pocestné
Mikoláš - krutý; zamilovaný do Markéty; pomstychtivý syn Kozlíka
Markéta - dívka, jež měla být zasvěcena bohu; její bratři jí nesměli říkat nic, co by ji pohoršovalo; nejmilejší z dětí Lazara; zamilovaná do Mikoláše; nešťastná
Kristián - syn německého hraběte; zamilovaný do Alexandry; jemný, útlé postavy, nerozhodný, rozpolcený
Alexandra - dcera Kozlíka; "amazonka, divoška"; zamilovaná do Kristiána; krutá, prudká; věří v lásku, zastává se lásky

OBSAH:

Děj tohoto baladicky laděného románu se odehrává ve středověku, v kraji mladoboleslavském. V popředí příběhu stojí dvě rodiny loupeživých rytířů. Hlavou první z nich je starý Kozlík, jenž má sedmnáct dětí. Rodina sídlí na Roháčku, ale vzhledem ke způsobu života, který vede, se musí často skrývat či prchat před královou družinou vedenou Pivem. Hlavním sídlem rodiny druhé - Lazarů - je Obořiště.

Kozlíkův syn Mikoláš jede k Lazarům s dary, ale místo vlídného přijetí je zmlácen. Starý Kozlík a ostatní jeho synové se vydávají za Lazarem, aby se pomstili. Na Obořišti nikoho nenacházejí, tak jej alespoň vypálí. Při zpáteční cestě oloupí německého knížete Kristiána a vezmou ho jako zajatce na Roháček. Mikoláš, myslící stále na pomstu, se vydává opět na Obořiště, zde sváže Lazara i jeho rodinu a jeho dceru Markétu odváží s sebou. Mikoláš Markétu několikrát znásilní. Když se zajatci Markéta a Kristián pokusí o útěk, přistihne je starý Kozlík a chce Markétu potrestat. Mikoláš však Markétu brání. Mezi Markétou - čistou, krásnou a přirozenou dívkou - a Mikolášem vzniká milostný vztah.
Druhou milostnou dvojicí je Kristián a Kozlíkova dcera Alexandra.

Kristiánův otec se vydává hledat svého syna. Narazí na Pivovu družinu, k níž se přidává. Kozlíkova rodina před nimi opět prchá, jenže zanedlouho je Pivovou tlupou dostižena. Dochází k bitvě, ve které je zabita většina Kozlíkových dětí. Mikoláš, Markéta a Alexandra utíkají do bezpečí, Kozlík je zajat, Kristián s otcem zůstávají s Pivovou družinou. Kristián je rozpolcený, chce jít za svou milenkou. Podniká cestu hustým lesem.

Mikoláš s bratry se rozhodne, že svého otce vysvobodí. Provázejí je i Markéta a Alexandra. Když se Alexandra, jež jde napřed, potká s Kristiánem, který se zbláznil, v návalu vzteku jej zabije. K tomu místu dojdou i Mikoláš a Markéta. Společně ho pohřbí. Markéta s Alexandrou se vrací na Obořiště. Po cestě je dostihne Kristiánův otec, jenž pátrá po svém synovi. Alexandra se přizná, že ho zabila. Vojáci ji odváží.

Markéta jde s Kristiánovým otcem k hrobu jejího syna. Na Obořiště se vrací sama. Lazar ji odmítá, má odprosit přímo boha. Jde do kláštera, kde prosí před branami. Nakonec se do kláštera dostává, jeptišky ji přijímají. Neustále myslí na Mikoláše.

Matka všech dětí Kozlíkových utíká. Hledá úkryt u dobrých lidí, avšak je zrazena a zajata. Jediný syn, nejmladší Václav, byl ušetřen.

Mikoláš s bratry podniknou boj k osvobození jejich otce, ale jsou přitom všichni zajati. Doslechne se to Markéta. Ví také, že je všechny popraví. Odchází z kláštera a vrací se na Obořiště. Lazar jí odpouští. Jedou do města na popravu...

Kniha končí Kozlíkovou, Mikolášovou smrtí i těch ostatních. Roháček má být spálen a ženám sebrán majetek. Markéta se účastní popravy. Markéta i Alexandra čekají dítě. Alexandra se hned po jeho narození zabije. O její dítě se stará Markéta.

UKÁZKA:

Kozlík se rozloučil. Jeho hlava padá do koše a jeho týl je krvavý. Mikoláš stojí pod šibenicí a vdechl naposled. Za ním jdou čtyři bratři a kat jim klade oprátku a láme vaz. Buďte mi s Bohem.
Ti, kdo viděli tu smrt, ti všichni stáli bez dechu. Bylo pak zapsáno, že ženy loupežníků stály jako sochy, na nichž hoří šat. Jediná Markéta Lazarová se zhroutila a její pláč zněl jako vítr, jenž nás strašívá. Markéta Lazarová! Ale to jméno není již její jméno. Tato paní povila syna jménem Václav. V témž čase slehla i Alexandra. Slehnuvši vzala si vlastní rukou život a Markéta kojila obě děti. Vyrostli z nich chlapáčtí chlapi, ale, žel, o jejich duši se sváří láska s ukrutností a jistota s pochybnostmi. Ó, krvi Kristiánova a Markétina!

VLASTNÍ NÁZOR:

Toto dílo se mi líbilo, je to příběh nešťastné lásky dvou párů. Odsuzuje nepočestné řemeslo. Odsuzuje loupežnictví, "ukrutenství". Autor promlouvá k jednotlivým postavám a k bohu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: daemonka, 24.09.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Markéta Lazarová (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­