ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Rozmarné léto (7)

Do příchodu kouzelníka Arnoštka s Annou bylo v Krokových Varech vše nudné, nezajímavé a stereotypní. Jakmile tito dva ale přijeli, vše se změnilo, jako by město oživlo. Po jejich odjezdu se vše však vrátilo do stejných kolejí jako kdysi, zbyly jen vzpomínky...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Maťa v Praze roku 2016 (3. vydání). Ilustrovala Adriana Rohde Kabele. Počet stran: 98. ISBN: 978-80-7287-213-8.

HLAVNÍ POSTAVY:

Antonín Důra - postarší muž silnější postavy; majitel říčních lázní; věčný záletník
abbé Roch - kněz; své přátele podrobuje kázání; bojí se rvaček; zamilován do Anny
major Hugo - pravý voják; před svými kamarády se často předvádí; starší muž kolem padesáti let
Kateřina - Důrova žena; žárlivá a urážlivá, přesto má svého muže více méně ráda
Arnoštek - kouzelník jezdící po světě; ve svém cirkusu zastává mnoho disciplín; někdy se chová potrhle
Anna - mladá dívka, která svou krásou okouzlila všechny tři pány; je asistentkou kouzelníka, ovládá akrobacii, avšak jen vybírá peníze na lístky

DĚJ:

Příběh začíná v Krokových Varech, lázeňském městečku na řece Orši.
Antonín Důra, kterému patří místní říční lázně, seděl před svým plovoucím domem a prozpěvoval si. Náhle ho navštívil kněz Roch, což vyústilo v poměrně nezajímavou debatu. Vtom se do rozhovoru vmísil další muž, Major Hugo, který do debaty mnoho nepřidal. Takovýto scénář se opakuje skoro pořád. Pokaždé se všichni muži sejdou, z čehož vznikne rozhovor o ničem, občas je vyruší Důrova žena Kateřina, jež jim přinese oběd, jinak žijí stereotypním, nezajímavým a nudným životem. To se však jednoho dne změní...

Jednou tudy procházel kouzelník Arnoštek, a protože byl unavený a špinavý, skončil na plovárně. Všechny tři pány i paní Důrovou začal ten člověk velmi zajímat. Vyptávali se na něj, vyzvídali, k tomu jim předvedl pár svých kousků. Nakonec jej pohostili a vyzpovídali. Večer si zašli na večeři, po jídle se šli podívat na kouzelníkovo představení. Tady také poznali kouzelníkovu pomocnici Annu, která vybírala peníze, ihned se do ní všichni tři pánové zadívali.

Po představení se vrátil domů, kde řekl, že půjde hlídat své lázně. Kateřina se velice trápila, nemohla usnout, přijde jí to podezřelé, tak se tedy vydává do lázní za ním. Na místě uslyší v kabině dva hlasy, ženský a mužský, už je jí vše jasné, takže vší silou zabuší do dveří, přičemž stačí nadávat na svého muže do záletníků, proutníků a lhářů. Posléze Antonín otevře, v posteli leží Anna, ale celá mokrá, podle Důry ji zachránil, když se topila, ovšem Kateřina věděla, že to její muž jen naaranžoval.

Druhý den přijdou do jeho domu znovu Roch a Hugo, poté přijde i Kateřina, nadávajíce stále na Antonína. Nakonec odtud uraženě odejde. Rozhodne se raději nastěhovat k Arnoštkovi do maringotky, aby se starala o Annu, ve skutečnosti sem přišla kvůli Arnoštkovi, který se jí velice zalíbil.

Jednou jdou Arnoštek a Kateřina na procházku, Anna zůstává doma a vaří na pánvi ryby. Jakmile odejdou, objeví se tu kanovník Roch, Anna ho pozve dál. Při zámince, že jí bude číst z knížky, Annu nenápadně svádí, avšak jsou vyrušeni opilci vycházejícími z hospody. Doslova zdemolují kouzelníkův příbytek a spustí mezi sebou urputnou rvačku, z níž vyvázne kanovník Roch s natrženým uchem. Další den mu jeho ucho zašijí Hugo a Antonín jehlou vyrobenou z háčku na ryby, při tom ho napomínají, aby se o další manévry nepokoušel.

Při dalším představení je nevlídné počasí, přesto ho Arnoštek nezrušil. Když chodil na provaze, opilý divák za jeho konec prudce tahal, což Arnoštek nevydržel. Anna byla tak ducha přítomna, že se převlékla za kouzelníka a zachránil představení. Sklidí veliký úspěch.

Major Hugo využije Arnoštkova zranění a jde za Annou, dalšího dne je zmlácen holí od překvapivě zdravého Arnoštka, pak následuje ostrá výměna názorů, při níž si má Anna vybrat toho pravého; Anna si vybírá Arnoštka. V ten moment to Kateřinu u kouzelníka přestalo bavit, nejenže uklízela všechen nepořádek z té noci, ale věděla, že u Arnoštka nemá naději, tak se tady rozhodla vrátit domů. Antonín byl naštvaný, ale nakonec svou ženu přijal.

Na závěr se všichni tři pánové znovu sejdou, shrnují Arnoštkův pobyt, zajímavá představení a také Annu, v dálce totiž vidí, jak se kouzelníkova maringotka vzdaluje od Krokových Varů. Vše se vrací do starých, stereotypních kolejí.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Dílo poukazuje na nevěru, zabedněnost, stereotyp, žárlivost, lásku a hlavně na rivalitu tří soků.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha mne po všech stránkách zaujala, vždy si ji rád přečtu, podle mého jde o nejpovedenější Vančurův román.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 25.11.2016

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Rozmarné léto (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­