ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Kosmas (3)


CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Bruno - magistr drobné postavy, velmi milosrdný a dobrosrdečný
Kosmas - vzdělaný člověk, stojí na stanovisku duchovních feudálů, dívá se na politický život jejich očima, starší kanovník svatovítské kapituly, rád poslouchal vyprávění z minulosti a také se rád dobře najedl a napil, škorpil se svým přítelem Šebířem. Je dobrosrdečný, ale někdy bručoun.

DĚJ:

Děj se odehrává v období 11.-12. století, kdy Kosmas, děkan svatovítské kapituly, psal historické dílo "česká kronika" (Chronica Boemorum). Kronika líčí dějiny od nejstarších dob až po Kosmovu současnost.
Kosmas vedl bezstarostný život. Často navštěvoval nebo si sám domů zval chasníky, aby mu vyprávěli o starých časech. Pravidelně ho začali navštěvovat 4 lidé. Pohan, dva zbrojenci a otrok, který utekl od svého pána. Tak se Kosmas dovídal o našich dějinách. také se často stýkal s Šebířem z mělnické farnosti, se kterým byli dobří přátelé. Nenáviděl se ovšem s magistrem Brunem, který bydlem ve stejném domě jako on.
Kosmovi umírala manželka Božetěcha. Ještě se mu ale stačila svěřit, že s jeho úvodními spisy byla u Bruna, který se později snažil napsat úvodní anály Kosmovy kroniky. To Kosmas slyšel velmi nerad a také ho to pořádně rozzlobilo. V tomto činu se ale projevila Brunova dobrá povaha a vlastnosti. Nakonec se Kosmas i Šebíř s Brunem usmířili. Kosmas si pak oba pozval k sobě domů a četl jim svou kroniku. Často během četby došlo ke sporům, zda například Sázavský klášter více vychválit či ne atd. Nakonec se vždy stalo podle Kosma.
A tak vznikla nejstarší část kroniky, která je složená z vyprávění a pověstí od nejstarších obyvatel.
Kronika je psaná latinsky a je oživena českými slovy, která jsou vložena do latinského textu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adéla Procházková, 10.01.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Kosmas (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­