ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Pole orná a válečná

Básnická próza ukazující válku ve všech jejích podobách, s hrůzami a absurdním popíráním všech lidských hodnot.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Práce v Praze roku 1972 (1. vydání). Počet stran: 129.

OBSAH:

Jedná se o protiválečně zaměřený román. Válka je zde zobrazována v celé své absurdnosti, ironii a tragické grotesknosti. Svět ve Vančurově podání je chaotickou změtí špíny a zmaru, která je odsouzena k zániku a revoluční přeměně.

Děj románu se týká degenerované šlechtické rodiny Danowitzů a jejich panství Ouhrovu. Baron Danowitz má dva syny - starší Ervín je členem císařského husarského pluku a jako starší syn je dědicem rodového majetku, mladšímu synu Josefovi otec zajistil budoucnost jako knězi.

Josef se jednou dostane do sporu s otcem a rozhodne se, že podnikne poutnickou cestu do Jeruzaléma. Po několika dnech cesty je šokován, jak to chodí na cestách a rozhodne se, že místo do Jeruzaléma se vydá na svůj statek do Istemby.

Po vypuknutí války odchází Ervín do boje. Josef zůstává v Istembě i přes to, že pro něj a pro koně byli posláni dva služebníci. Jeho odchod z Istemby je vynucen až silou. Cestou zpět do Ouhrova se v Krakově dostane do nemocnice, služebníci se vrátí sami. Na Ouhrov přijde povel vypravit vůz s dvěma vozky pro vojenské účely. Jedním z vozků je slabomyslný pohůnek a blázen František Řeka, který je spolu s dalšími postupně posílán blíž k frontě.

Po nějakém čase přijde na Ouhrov zpráva, že Ervín umírá v jedné z krakovských nemocnicích. Baron Danowitz se rozhodne jet za ním.
Když přijede do nemocnice, zjistí, že Ervínův stav je velmi vážný a že zřejmě zemře, navštíví ještě druhého syna a spolu s ním se vypraví za Ervínem, při příjezdu do nemocnice však zjistí, že Ervín již zemřel. Baron se opět pohádá se synem kvůli poukazu na rentu, který Josef při odchodu z domu prý ukradl, což není pravda. Neshody mezi otcem a synem jsou tak velké, že Baron se na Ouhrov vrátí sám, a říká, že už nemá syna, to se nezmění ani po přímluvě místního faráře.

Mezitím je František Řeka, který kdysi v Ouhrově zabil, přesunut na frontu, kde je těžce raněn a ztratil kovovou krabičku se svými údaji. Když ho na bojišti najdou, je převezen do Prahy, kde je pochován jako symbolický neznámý vojín se všemi poctami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 13.11.2004

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Pole orná a válečnáMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­