ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vančura Vladislav (*23.06.1891 - †01.06.1942)

­­­­

Markéta Lazarová (3)

Praha 1973, Československý spisovatel, 4. vydání
Hl. postavy: Markéta Lazarová, Kozlík, Mikoláš, Alexandra, Kristián ml., Krisitán st., Lazar, Pivo, Kateřina

Markéta Lazarová je příběhem z dávné minulosti.
Odehrává se za časů, kdy král usiloval o bezpečnost silnic v kraji mladoboleslavském. Loupili zchudlí šlechtici. Mezi ně patřila rodina Kozlíkova, východiskem jejich loupežných výprav byla tvrz Roháček. Manželce Kozlíkově, Kateřině, bylo 54 let, když se jí narodil nejmladší syn. Kozlík měl osm synů a devět dcer. Prvorozený byl Jan, ale nejudatnější byl Mikoláš. Král vyslal proti lupičům pluk.
Kozlík tedy vyslal svého syna Mikoláše k sousedovi Lazarovi na Obořiště se žádostí o pomoc. Lazar byl ale zbabělý, Mikoláš ho uhodil, ale sám byl zmlácen a zraněn. Naštěstí však přežil. Mezitím Kozlík zajal Němce, syna hraběte, Kristiána. Ten se časem zamiloval do jeho dcery Alexandry.
Královo vojsko vedl hejtman Pivo. Byl šikovný, ale přesto přišel za tažení o několik svých mužů.
Přes ohrožení královým vojskem Mikoláš zajel na Obořiště se pomstít. Otec mu přikázal, aby přivedl Lazara, ale on přivlekl jeho krásnou a zbožnou dceru Markétu Lazarovou. Znásilnil ji, chtěla se proto zabít, ale dýkou se jen zranila. Mikoláš se do Markéty zamiloval a časem i ona do něho. Kristiánův otec se dozvěděl, že jeho syn i Reiner, který ho měl na příkaz biskupa zajmout, upadli do rukou loupežníků. Přidal se tedy s dvaceti vojáky k hejtmanovu vojsku o síle 200 mužů. Biskup stíhal Kristiána proto, že nechtěl dát peníze na hospodářské budovy kláštera.
Kozlíkovi lidé zajali i Lazara. Před smrtí ho zachránily prosby Markétiny. Ale otec Markétě řekl, že by ji raději viděl mrtvou, než zamilovanou do Mikoláše. Starý hrabě Kristián je také Kozlíkem zajat. Je zděšen z lásky svého syna a loupežnice Alexandry. Během boje, při kterém marně Kozlíkovi lidé na pahorky vzdorují mnohonásobné přesile hejtmanova vojska, slíbí Kristián otci, že se Alexandry vzdá ve jménu dědictví. Kateřině, Janovi, Mikolášovi a pár ostatním se podařilo utéci, starý Kozlík byl však zajat. Kristián se zbláznil a dny prochodil lesem, hledajíc Alexandru. Alexandra ho spatřila, ale v návalu vzteku svého milence zabila. Pak jej s velkou lítostí pohřbila.
Markéta a Alexandra se vydaly na Obořiště. Potkali otce Kristiána. Alexandra byla zajata a Markéta šla ukázat otci synův hrob. Doma s Markétou nikdo nemluvil a otec ji za trest poslal do kláštera.
Kateřina s malými dětmi a nejmladším synem Václavem byla zradou mlynáře zajata. Jan a Mikoláš se rozhodli vysvobodit otce z vězení. Markéta byla v klášteře uvězněna, ale později pro těhotenství propuštěna. Útok synů na věznici neměl šanci. Mikoláš byl zajat a spolu s otcem odsouzen k trestu smrti. Markétě i také těhotné Alexandře bylo odpuštěno. Také otec Lazar Markétě odpustil, ale ona šla na příkaz Mikoláše žít s jeho sestrami. Vychovávala svého syna Václava spolu se synem Alexandry. Alexandra si totiž vlastní rukou vzala život.
Kat připravil o život Kozlíka, Mikoláše a další čtyři syny loupežníka. V duši Markéty a Alexandry se svářila láska s ukrutností, stejně jako u jejich rodičů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 07.04.2003

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jezero Ukereve
-Konec starých časů
-Kosmas, Kosmas (2), Kosmas (3), Kosmas (4), Kosmas (5)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (4), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (5)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3), Markéta Lazarová (4), Markéta Lazarová (5), Markéta Lazarová (6), Markéta Lazarová (7), Markéta Lazarová (8), Markéta Lazarová (9)
-Obrazy z dějin národa českého
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5), Pekař Jan Marhoul (6)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2)
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5), Rozmarné léto (6), Rozmarné léto (7), Rozmarné léto (8)
Čítanka-Konec starých časů, Konec starých časů (2), Konec starých časů (3)
-Kosmas - Obrazy z dějin národa českého, Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (2), Kosmas - Obrazy z dějin národa českého (3)
-Kubula a Kuba Kubikula, Kubula a Kuba Kubikula (2), Kubula a Kuba Kubikula (3)
-Luk královny Dorotky, Luk královny Dorotky (2)
-Markéta Lazarová, Markéta Lazarová (2), Markéta Lazarová (3)
-Občan Don Quijote
-Obrazy z dějin národa českého, Obrazy z dějin národa českého (2)
-Pekař Jan Marhoul, Pekař Jan Marhoul (2), Pekař Jan Marhoul (3), Pekař Jan Marhoul (4), Pekař Jan Marhoul (5)
-Pole orná a válečná, Pole orná a válečná (2), Pole orná a válečná (3), Pole orná a válečná (4)
-Poslední soud, Poslední soud (2), Poslední soud (3)
-Rodina Horvatova
-Rozmarné léto, Rozmarné léto (2), Rozmarné léto (3), Rozmarné léto (4), Rozmarné léto (5)
-Útěk do Budína, Útěk do Budína (2), Útěk do Budína (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladislav Vančura - Markéta Lazarová (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­