ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­
VítězslavNezval

Vítězslav Nezval byl původem z Moravy, přišel studovat filozofii do Prahy. Tam navázal kontakt s Wolkerem a vstoupil do skupiny Devětsil, která se hlásila k myšlence proletářského umění, později se zaměřila na avantgardní umělecké směry. První sbírku vydal ve svých 22 letech. Jmenovala se Most. Potom následovalo 7 básnických děl, která reprezentují poetistické období jeho tvorby. Nejlepší shrnul do souboru Básně noci. Inspirace soudobým životem je cítit i ve sbírkách Skleněný havelok a Zpáteční lístek. Nezvalovy práce ze surrealismu (zdůrazňuje podvědomé duševní pochody a snové stavy) Žena v množném čísle, Praha s prsty deště a Absolutní hrobař patří ke špičce tohoto druhu v našich podmínkách. Pak nastaly časy obav z fašismu a básník vykročil po této linii ve sbírce Matka naděje. Hledání skutečných hodnot, lásky k vlasti a jejímu lidu jsou obsahem skladby Z domoviny. Nezval se též zabýval překladatelstvím (Poe, Rimbaud, Puškin, Heine, ...). K nezanedbatelným částem jeho díla patří dramatické úspěchy: Milenci z kiosku a přebásněná Manon Lescaut. Na konci své dráhy přidal ještě varování před nebezpečím atomové energie ve hře Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monika, 10.03.2005

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k životopisu
Vítězslav NezvalMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­