ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a předsudek

Klasický příběh lásky a nenávisti z Anglie se odehrává ve viktoriánské době, kdy jediným posláním ženy bylo se dobře a bohatě vdát. Spisovatelka Jane Austenové nám tuto dobu velice věrně přibližuje na příkladu rodiny Bennetových. Manželé s malým majetkem žijící na vesnici mají pět svobodných dcer. Vzrušení do obvyklé harmonie a hledání ženichů vnese přistěhování mladého a bohatého pana Bingley do jejich sousedství.
Okamžitě jsou rozhozeny sítě ve formě plesu na kterém se pan Bingley a nejstarší dcera Jana Bennetová do sebe zamilují. Mladší Janina sestra Elizabeth, která je na svou dobu neoblíbenou výjimkou, protože netouží po sňatku, který by nebyl z lásky, se také zamiluje, a to do přítele pana Bingleyho - velmi bohatého pana Darcyho. Všichni jej ale považují za ukrutného snoba a navíc se později ukáže, že zhatil budoucnost mladého nadějného muže, když mu odepřel majetek, který mu údajně po právu náležel. Nešťastným řízením osudu musí Bingley odjet do Londýna a už se na své venkovské panství nevrátí. Tím také končí jeho vztah s Janou.
V městečku se zatím ukáže vojenský pluk, u kterého je již zmíněný mladý muž jménem Wickham, který chová k Darcymu ukrutnou zášť. Všichni mu věří, ale netuší, že se pod jeho zábavnou povahou skrývá lhář a navíc mnohočetný dlužník.
Elizabeth a Darcy se setkají o několik měsíců později na jeho panství v Pemberleyi a vysvětlují si omyly způsobené Wickhemovými řečmi a zlou hrou osudu a náhod. Naneštěstí se stane něco na tu dobu příšerného - nejmladší Elizabethina sestra Lýdie uprchla s Wickhem. Bohudíky se vše vyřeší svatbou.
Na konci léta se v městečku ukáže pan Bingley se sestrami i Darcym (jeho sestry jsou prototypem tehdejších dam, které vás bez vulgarizmů dokážou urazit na dlouhou dobu). Jako ve správném milostném románu vše končí svatbou, v tomto případě dvěma.

POSTAVY:

Elizabeth Bennetová - mladá, krásná, dobře vychovaná dívka, která se vymyká požadavkům doby
pan Dracy - na první pohled nadutý snob, který má ale dobré srdce a dokáže milovat
Jana Bennetová - mladá, krásná, nedokáže smýšlet o nikom špatně
pan Bingley - mladý, bohatý, ideální partner, je příliš snadno ovlivnitelný
Wickham - záporná postava
sestry Bennetovi - trochu hloupoučká a naivní stvoření, která se snadno nechají zlákat
manželé Bennetovi - otec je velice uzavřený a má rád jen Elizabeth; matka chce za každou cenu provdat všechny dcery, dokáže se chovat nevhodně

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolina Tauberová, 05.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­