ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Pýcha a předsudek

Klasický příběh lásky a nenávisti z Anglie se odehrává ve viktoriánské době, kdy jediným posláním ženy bylo se dobře a bohatě vdát. Spisovatelka Jane Austenové nám tuto dobu velice věrně přibližuje na příkladu rodiny Bennetových. Manželé s malým majetkem žijící na vesnici mají pět svobodných dcer. Vzrušení do obvyklé harmonie a hledání ženichů vnese přistěhování mladého a bohatého pana Bingley do jejich sousedství.
Okamžitě jsou rozhozeny sítě ve formě plesu na kterém se pan Bingley a nejstarší dcera Jana Bennetová do sebe zamilují. Mladší Janina sestra Elizabeth, která je na svou dobu neoblíbenou výjimkou, protože netouží po sňatku, který by nebyl z lásky, se také zamiluje, a to do přítele pana Bingleyho - velmi bohatého pana Darcyho. Všichni jej ale považují za ukrutného snoba a navíc se později ukáže, že zhatil budoucnost mladého nadějného muže, když mu odepřel majetek, který mu údajně po právu náležel. Nešťastným řízením osudu musí Bingley odjet do Londýna a už se na své venkovské panství nevrátí. Tím také končí jeho vztah s Janou.
V městečku se zatím ukáže vojenský pluk, u kterého je již zmíněný mladý muž jménem Wickham, který chová k Darcymu ukrutnou zášť. Všichni mu věří, ale netuší, že se pod jeho zábavnou povahou skrývá lhář a navíc mnohočetný dlužník.
Elizabeth a Darcy se setkají o několik měsíců později na jeho panství v Pemberleyi a vysvětlují si omyly způsobené Wickhemovými řečmi a zlou hrou osudu a náhod. Naneštěstí se stane něco na tu dobu příšerného - nejmladší Elizabethina sestra Lýdie uprchla s Wickhem. Bohudíky se vše vyřeší svatbou.
Na konci léta se v městečku ukáže pan Bingley se sestrami i Darcym (jeho sestry jsou prototypem tehdejších dam, které vás bez vulgarizmů dokážou urazit na dlouhou dobu). Jako ve správném milostném románu vše končí svatbou, v tomto případě dvěma.

POSTAVY:

Elizabeth Bennetová - mladá, krásná, dobře vychovaná dívka, která se vymyká požadavkům doby
pan Dracy - na první pohled nadutý snob, který má ale dobré srdce a dokáže milovat
Jana Bennetová - mladá, krásná, nedokáže smýšlet o nikom špatně
pan Bingley - mladý, bohatý, ideální partner, je příliš snadno ovlivnitelný
Wickham - záporná postava
sestry Bennetovi - trochu hloupoučká a naivní stvoření, která se snadno nechají zlákat
manželé Bennetovi - otec je velice uzavřený a má rád jen Elizabeth; matka chce za každou cenu provdat všechny dcery, dokáže se chovat nevhodně

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolina Tauberová, 05.03.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)