ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Anna Elliotová (2)

Klasický společenský román líčí život anglické provinční šlechty a měšťanstva na rozhraní 18. a 19. století. Román existuje též pod názvem Pýcha a přemlouvání.
Zachycuje události, kterými žily rodiny té doby - návštěvy u příbuzných a známých, společenské výlety a plesy, koncerty a dýchánky, pořádané se záměrem zajistit svým dětem vhodný sňatek. Hrdinkou je neprovdaná dívka, jež podlehla domluvám starší přítelkyně, varující ji před sňatkem z lásky. Se svým bývalým snoubencem se však dívka setkává po letech, kdy oba jsou již moudřejší, aby přece jen nastoupili společnou cestu životem. Anna, stejně jako Eliška Bennetová z románu Pýcha a předsudek, je žena velmi samostatná, inteligentní a hrdá.

Anna Elliotová byla druhorozená dcera pyšného a sobeckého pana Waltera Elliota. Prvorozená dcera Elizabeth byla také pyšná a sobecká. Oproti tomu Anna měla všechny úctyhodné vlastnosti, jaké jen dívka jejího věku mohla mít. Nejmladší z dcer pana Elliota, Mary, se provdala brzy, a to za pana Charlese Musgrova.

Paní Elliotová zemřela a po její smrti se Elizabeth spřátelila se slečnou Clayovou, která měla pochybné společenské postavení. Anna byla všemi členy rodiny opomíjená a jedinou oporou jí byla matčina přítelkyně paní Rusellová. Anna se zamilovala do pana Wentwortha, jenž sloužil u námořnictva a on zase do ní. Plánovali, že se vezmou, ale do jejich vztahu zasáhla paní Rusellová, která usoudila, že pan Wentworth nemá dost peněz na to, aby se o Annu postaral. A jelikož na dívku měla veliký vliv, ze svatby sešlo. Všichni kromě Anny a pana Wentwortha byli spokojení.

V rodině Elliotových se objevila finanční krize, ale pan Elliot s Elizabeth se odmítli uskromnit, museli proto svůj honosný dům v Kellynche pronajmout a hledali místo, kam by se přestěhovali. Rozhodli se pro Bath. Kellynche pronajali manželům Croftovým, kteří byli příbuzní pana Wentwortha.

Anna byla pozvána k sestře Mary, kde strávila dlouhý čas. Dostala se do společnosti svých sestřenic (Louisy a Henriety), pana Charlese Haytera a manželů Musgroových. Po nějaké době přijel pan kapitán Wentworth, který s nimi začal trávit hodně času. Od doby, co ho Anna odmítla, uběhlo sedm let. Mezitím získal majetek dvacet pět tisíc liber a hodnost kapitána. Stal se také všeobecně uznávaným mužem, jenž si dokázal každého získat. Anna i kapitán Wentworth se snaží spolu nevídat, přesto jí pan Wentworth občas s něčím pomůže. Přijel hlavně proto, aby si našel ženu a na Annu zapomněl. Obě sestry, Louisa i Henrieta, mu nadbíhají, ačkoliv to vypadalo, že Henrieta dříve chovala určitě city k panu Charlesovi Haytrovi.

Jednoho dne se všichni touží vydat do Lymu, o kterém kapitán Wentworth vyprávěl, a rozhodnou se tam strávit pár dní. Během pobytu se seznámí s Wentworthovým dobrým přítelem panem Harwillem a jeho ženou, u nichž bydlí Benwick, což byl vdovec, jehož manželka byla sestrou pana Harwilla. Pan Benwick se zamiluje do Anny. Bohužel se však na jedné procházce slečna Louisa zraní a ztratí paměť, čímž zhatí všechny plány. Je proto opečovávaná a Anna se vrátí se smutnou zprávou zpátky.

Pan Wentworth odjede na pár měsíců za svým bratrem a mezitím se Henrieta udobří s panem Charlesem a plánují spolu svatbu. Pan Benwick se celou dobu staral o nemocnou Louisu a zamilovali se do sebe. Anna nějaký čas bydlí u paní Rusellové a pak ji čeká nemilá věc - vrátit se zpátky do Bathu. Všichni ji uvítají poměrně vřele a Anna prokoukne úmysly paní Clayové vdát se za jejího otce. Nikdo jiný si toho ale nevšiml.

K Elliotovým začne pravidelně chodit na večeře bratranec, jenž se k nim dříve nehlásil, přičemž se zamiloval do Anny. Anna se dozvídá, že v Bathu žije její bývalá spolužačka paní Smithová, která je vdova. Rozhodne se ji navštívit. Zjistí, že je invalidní, bez manžela a bez finančních prostředků. Anna s ní obnoví dávné přátelství. Pan Elliot (bratranec) se všem zamlouvá a podle paní Rusellové je to ideální manžel pro Annu, jež ho ale nechce, což jí nikdo nevěří. Pan Wentworth se jí chtěl vyznat z citů, které k ní stále choval, ale žárlil na pana Elliota. Paní Smithová Annu utvrdí v tom, že pan Elliot není tak úžasný, jak si všichni myslí a vypráví, že jí a jejímu muži nepomohl, když ho nejvíc potřebovali. Byl to totiž jejich nejlepší přítel, ale on se k nim obrátil zády. Naštěstí v sobě pan Wentworth sebere poslední zbytky odvahy a požádá Annu o ruku. Nikdo jim už ve sňatku nebrání, a tak se mu zaslíbí...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: petuliczech.kac, 03.01.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Anna Elliotová (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­