ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a předsudek (4)

Pýcha a předsudek je nejslavnější román anglické autorky Jane Austenové odehrávající se na konci 18. století (Empír) v Británii. Přestože Austenová žila za dob začátků největších romanopisců, předběhla svou dobu o desítky let a řadíme ji k realistům. Její díla jsou oblíbená i po dvou stech letech, jak ukazuje nejnovější průzkum - Britové za největší literární dílo všech dob považují právě Pýchu a předsudek.

DĚJ:

Hlavní hrdinkou knihy je Elizabeth Bennetová (rozhodně není český překlad Eliška, jak psala jakási moje předchůdkyně, ale Alžběta), která je druhou nejstarší dcerou manželů Bennetových a je nejen krásná, ale i chytrá, hrdá a tvrdohlavá. Na svou dobu je velmi emancipovaná s troufalými názory.
Bennetovi mají ještě čtyři další dcery. Nejstarší Jane je ještě krásnější než její sestra Elizabeth. Je laskavá, rozvážná a moudrá, ale také velmi citlivá, poddajná a připravená si o druhých myslet jen to nejlepší. Třetí nejstarší dcera Mary je ze sester Bennetových nejméně pohledná a tudíž se to snaží vykompenzovat vědomostmi a pílí, která se ovšem snoubí i s přehnaným sebevědomím a marnivostí, a ruku na srdce - Mary žádná myslitelka není. To dvě nejmladší dcery Catherine (Kitty) a Lydia se o to ani nepokouší. Jsou marnivé, rozpustilé, hloupé, neumí se chovat a nejvíce těchto vlastností má Lydia, které ještě není ani šestnáct a je pravým obrazem - tudíž nejoblíbenější dcerou - paní Bennetové. Pan Bennet je na rozdíl od své ženy uzavřený, vzdělaný anglický gentleman, který udělal jedinou chybu a to tu, že si vzal prostoduchou manželku. Bennetovi žijí na venkově v Longbournu blízko městečka Meriton a jejich život neubíhá nijak zábavně, když nepočítáme občasné plesy a návštěvy příbuzných a známých.
Tak tomu je do okamžiku, kdy si sousední panské sídlo pronajme mladý, bohatý a svobodný pan Bingley. To je voda na mlýn paní Bennetové a už plánuje, jak se pan Bingley na nejbližším plese zamiluje do její nejstarší dcery Jane. Nečekaně se tak opravdu stane a nejen to; zalíbení v něm najde i samotná Jane.
Všechno probíhá podle plánu, když se Jane spřátelí i s jeho dvěma sestrami Caroline a paní Hurstovou, která u Bingleyho pobývá spolu se svým manželem.
U Bingleyho také pobývá jeho přítel - na první pohled hezký a urozený pan Darcy, ze kterého se ovšem během večera vyklube nepříjemný a arogantní člověk a nepomůže mu ani to, že jeho důchod činí deset tisíc liber ročně. Když v blízkosti Elizabeth prohlásí, že není dost hezká, aby si s ní zatančil, nikdo už nemá chuť se s ním dále bavit.
Brzy potom do Longbournu přijede pan Collins- bratranec sester Bennetových, který má po smrti pana Benneta vše zdědit. Aby odškodnil sestry Bennetovy, požádá Elizabeth o ruku a předstírá milostné city k ní. Ta ho ovšem okamžitě odmítne, protože s marnivým a pyšným farářem nic mít nechce, zvláště když se jí líbí mladý, sympatický, ale chudý důstojník pan Wickham z regimentu, jenž se usadil v Merytonu. Ukazuje se, že chudý není vlastní vinnou, když se Elizabeth svěří, že o jeho dědictví, faru v Derbyshiru, ho připravil právě ten Darcy, který je zde u svého přítele.
Jestli před tím Elizabeth Darcyho neměla ráda, teď ho nemůže vystát a dává mu to patřičně najevo s přesvědčením, že její city jsou opětované. Je znechucena jeho pýchou i tím, že mu slečna Bingleyová i paní Hurstová na potkání podlézají.
Přestože, co se týče Jane a Bingleyho, vše vypadalo slibně, Bingley se z několikadenní cesty do Londýna nevrací a zakrátko za ním odjíždí i zbytek společnosti. Z Carolinina dopisu Jane a Elizabeth pochopí, že pomýšlejí na sňatek Bingleyho a Darcyho sestry Georgiany. Elizabeth posílá Jane do Londýna ke strýci a tetě Gardinerovým a je si jistá, že ji tam Bingley vyhledá. Mezitím si Elizabethina přítelkyně Charlotta Lucasová bere pana Collinse, a i když je Elizabeth z tohoto sňatku zklamaná - očekávala od přítelkyně víc - svolí a přijíždí za nimi do Kentu, zvědavá na Collinsovu mecenášku Lady Catherine de Bourgh. Lady Catherine je stejně pyšná, arogantní a povýšená jako její synovec pan Darcy, který zakrátko přijíždí do Kentu spolu se svým bratrancem plukovníkem Fitzwilliamem. Tady se také dozvídá, že Lady Catherine počítá se svatbou své dcery s panem Darcym a se zadostiučiněním vzpomíná na slečnu Bingleyovou a její naděje ohledně onoho pána. Ovšem Dacymu se stejně podaří vytřít zrak všem, když Elizabeth požádá o ruku. Dozvídáme se, jak moc ji miluje a jak dlouho. Prý se dříve nevyjádřil, kvůli jeho postavení a očekávání jeho rodiny a vůbec...je roztomilé, jak se tímhle vším snaží ukázat Eliztabeth velikost své lásky - trochu nevhodný zbůsob a nevhodná doba, protože zrovna toho odpoledne se Elizabeth od plukovníka Fitzwilliama dozvídá, že za odloučením Bingleyho a Jane strojí Darcy. Neváhá mu to vmést do obličeje spolu s křivdami, které spáchal Wickhamovi a ujištěním, že díky svému chování je on ten poslední, koho by si vzala. Tenhle vývoj situace Darcy neočekával a zdrceně a uraženě odchází. Druhý den pouze Elizabeth zanechává dopis a odjíždí z Kentu. V dopise Darcy vysvětluje, že přítele odrazoval od jeho záměru kvuli pocitu, že Jane je k Bingleymu lhostejná a že z chování její rodiny vycítil, že by to byl prospěchářský sňatek. Na svou obhajobu k obvinění týkajícího se Wickhama uvádí nové skutečnosti - Wickham se jeví v úplně jiném světle. Jako podvodník, dlužník a lhář a nadto se pokusil zneuctít i Darcyho sestru Georgianu - kvůli jejím třiceti tisícům librám. Elizabeth dopis vidí jako snůšku lží, ale při hlubším zamyšlení shledává jeho obsah pravdivým. Samozřejmě z toho nemá dobrý pocit a doufá, že už se s Darcym nikdy neshledá.
Při svém návratu domů Elizabeth nachází Jane již "vyléčenou" ze svých citů k Bingleymu (alespoň na první pohled) a Lydii, která se chystá odjet spolu se svou přítelkyní paní plukovníkovou Fosterovou s regimentem. Na její rady, aby Lydii nikam nepouštěli, nikdo nedá a zakrátko sama odjíždí s Gardinerovými na výlet na sever do Peak District. Gardinerovi chtějí navštívit i Pemberley, čemuž se Elizabeth brání vzhledem k tomu, že to je Darcyho sídlo, avšak po argumentech, že pan Darcy stejně nebude doma, svolí. Sídlem je okouzlena a při návštěvě také vyslechne chvalozpěv hospodyně na svého pána, čemuž se nemůže nic než divit. Bohužel zanedlouho onoho pána sami potkají díky jeho neplánovanému dřívějšímu návratu. Namísto aby Darcy Elizabeth přehlížel, či na ni byl naštvaný, chce Elizabeth představit svou sestru a je jako vyměněný. Milý, pozorný a Elizabeth je ráda, že má alespoň jedny příbuzné, za které se nemusí stydět.
Jeho sestra je milá tichá dívka a je nasnadě, že svého bratra velmi obdivuje a on ji moc miluje. Elizabeth však nečekaně dostává dopis od Jane, ve kterém jí sestra píše, že Lydia utekla s Wickhamem neznámo kam a nikdo o nich nic neví. V návalu lítosti se Elizabeth svěřuje s celým neštěstím Darcymu, čehož vzápětí lituje, když si uvědomuje, že se do něj zamilovala a že nyní už není žádná naděje - jestli předtím nějaká byla - že by ji Darcy znovu požádal o ruku. Kvůli prohřešku její sestry by to bylo společensky naprosto nepřípustné. Zdrcená se vrací domů, aby byla nablízku své matce a její strýc se zatím vypraví do Londýna pomoct panu Bennetovi v hledání Lydie. Otec se zakrátko vrací a po něm i dopis, že pan Gardiner oba našel a donutil Wickhama, aby si vzal Lydii. Wickham bude okamžitě převelen do Newcastlu a Lydia odjede s ním. Předtím se však staví v Longbournu a od Lydie a tetičky Gardinerové se Elizabeth dozvídá, že to vše zařídil Darcy a ještě Wickhamovi zaplatil povýšení. Elizabeth je zmatená, ale nechce si myslet, že to bylo kvůli ní.
Zakrátko Darcy s Bingleym přijíždí do Longbournu a Bingley se zasnoubí s Jane. Elizabeth doufá, že by mohla být na řadě, ovšem Darcyho chování ji příliš neutvrzuje v této naději a k té nepřispívá ani návštěva Lady Catherine, která přijela Elizabeth říct, že by tento sňatek neschválila a ujistit se, že k němu nedojde. Elizabeth je uražená a odmítne Lady Catherine cokoli slíbit. Neváhá jí sdělit, že pokud by ji její synovec požádal o ruku, bude se řídit vlastním úsudkem a ne tím jejím. Lady Catherine to považuje za nehoráznost a okamžitě se s tím jede svěřit svému synovci do Londýna očekávaje jeho podporu.
A tak se stane, že na jedné procházce Darcy požádá Elizabeth o ruku a ta souhlasí. On již není pyšný a ona je již bez předsudků vůči němu.

ZÁVĚR:

Román je díky vtipným dialogům a lehké ironii autorky uchvacujícím čtením a komu se nechce číst knihu, doporučuji buď seriál se sexy Collinem Firthem nebo film s Keirou Knightley, která byla za tuto roli nominována na Oscara.

Závěrem bych ještě dodala, že vím, že už jsou na této stránce další minimálně tři obsahy knihy Pýcha a předsudek, ovšem při jejich čtení jsem se chytala za hlavu nad nesrovnalostmi, které v nich byly, že jsem si nemohla pomoct. Ručím za pravdivý obsah.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Baruš, 05.03.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)