ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Opatství Northanger (4)

Půvabný milostný příběh mladé maloměstské dívky, jež je poprvé v mondénním lázeňském místě uvedena do společnosti s cílem najít vhodného kandidáta k sňatku.
Sedmnáctiletá dcera vesnického faráře je velmi bezprostřední a upřímná, nedokáže se přetvařovat, a proto do konvenční lázeňské společnosti těžko zapadá. Navíc je trošku popletená strašidelnými romány, tehdejší oblíbenou četbou. Jednoho dne přijme pozvání své nové přítelkyně a jejího otce do jejich rodinného sídla, kde se seznámí s jejím bratrem a mladík a hrdinka k sobě pocítí náklonnost, kterou jeho rodina podporuje, jelikož se domnívá, že jde o bohatou nevěstu. Když se ukáže, že tato domněnka je mylná, jsou oba mladí lidé od sebe odloučeni, přesto však nakonec všechno dobře dopadne a příběh končí šťastně.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Ottovo nakladatelství v Praze roku 2011. Z anglického originálu Northanger Abbey přeložila Eva Ruxová. Počet stran: 272. ISBN: 978-80-7360-817-0.

OBSAH:

Catherine Morlandová vyrůstá na venkově Fullerton jako dcera faráře. V sedmnácti letech ji zámožní sousedé Allenovi vezmou do lázeňského města Bath jako svou společnici. Catherine má o společnosti velice romantické představy, protože hodně čte hororové romány.

Na plese v Bathu se seznamuje s panem Henrym Tilneym, do něhož se velice brzy zamiluje. Catherininou novou přítelkyní se stává Isabella Thorpová, která je rovněž vášnivou čtenářkou. Seznamuje Catherine se svým bratrem Johnem Thorpem, jenž do Bathu přijel s Catherininým bratrem Jamesem. Jelikož pan Tilney pravděpodobně z Bathu odjel, tráví Catherine spoustu času s Isabellou, Johnem a Jamesem.

Po několika dnech se pan Tilney do Bathu vrátil se svou sestrou Eleanor a svým otcem, generálem Tilneym. Catherine se s Eleanor spřátelí a domluví si procházku, na kterou se Catherine velice těší.

Bohužel je ten den velice špatné počasí a není jisté, zda se procházka uskuteční. Když Catherine čeká na své společníky, dorazí James s Johnem a Isabellou a přemlouvají Catherine, aby s nimi jela na výlet do vzdáleného města. Neodbytně Catherine přemlouvají, ale ta chce dodržet slib daný sourozencům Tilneyovým. James si vymyslí, že sourozence viděl odjíždět z města, a tak Catherine souhlasí s výletem...

Avšak když tryskem projíždějí městem, spatří Catherine své společníky na procházce, jak mají namířeno pro Catherine do domu Allenových. James však odmítá zastavit a Catherine je nahněvaná jako nikdy. Snaží se s Eleanor zkontaktovat, ale je jí jasné, že sourozence velmi zklamala. Po divadelním představení se však musejí střetnout a Catherine se vše podaří vysvětlit.

Catherine se seznamuje s generálem Tilneym, který ji hned na druhý den zve na čaj. Catherine se dozvídá, že James se zasnoubil s Isabellou a odjel do Fullertonu pro svolení svých rodičů k sňatku.

Na dalším plese se Catherine seznamuje s Henryho bratrem, kapitánem Tilneym, který začne flirtovat s Isabellou, které to vůbec není nepříjemné. Generál Tilney pozve Catherine, aby dělala společnost Eleanor v jejich sídle Northanger. Catherine nadšeně souhlasí, má o opatství velice romantické představy díky své bujné fantazii. Před několika lety zde zemřela Henryho matka na vyčerpání a Catherine to přijde velice zvláštní.

John píše Catherine dopis, že ze zasnoubení se slečnou Thorpovou sešlo, chovala se lehkovážně s kapitánem Tilneym a nebrala ohledy na své zasnoubení. Za pár dní jí pošle dopis Isabella, že kapitán Tilney je nejodpornější člověk na světě a že se jí John neozývá. Prosí Catherine, aby Johnovi napsala a vše mu vysvětlila, že určitě došlo k nějakému nedorozumění. Catherine je rozhořčena Isabelliným chováním a nehodlá nic napravovat, když James považuje věc s Isabellou za ukončenou.

Catherine pátrá po sídle po důkazech, že smrt paní Tilneyové nebyla náhoda. Při pátrání v pokoji paní Tilneyové ji nachytá Henry a dojde mu, jaké má Catherine domněnky. Je naštvaný, že si může myslet, že by jejich otec zabil jejich matku.

V noci se vrací rozzuřený generál Tilney a požaduje, aby Catherine ihned opustila jeho panství. Sama bez doprovodu se druhý den ráno vydává do Fullertonu. Rodiče nechápou, proč se tak ke Catherine zachovali, ale Catherine si myslí, že Henry řekl svému otci její domněnky.

Pár dní po Catherinině příjezdu doráží do Fullertonu Henry Tilney. Omlouvá se za otcovo chování, Catherininy domněnky byly pravdivé - svým chladem a nezájmem vysával ze své ženy celé léta život. Henry se se svým otcem rozešel ve zlém, rozčílilo ho, jak se ke Catherine zachoval. Henry pořádá Catherine o ruku. Ta nadšeně souhlasí a brzy se koná svatba.

I Eleanor se brzy vdává, její milovaný, jehož si nesměla vzít kvůli nedostatku peněz, se náhle stal bohatým mužem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Angelika, 27.10.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Opatství Northanger (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)