ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a předsudek (11)

Román se odehrává na samém konci 18. a počátku 19. století a líčí klidný, ničím nerušený život, všední zábavy, radosti a starosti v rodině s pěti dcerami na vdávání. Rodinný klid je narušen v okamžiku, kdy se na obzoru objeví zámožný mladý a svobodný muž. Vdavky jsou v této době pro ženu jedinou možností zaopatření, a proto je nutné okamžitě kolem kandidáta ženitby splést rozsáhlou síť rafinovaných intrik, z nichž by se již nemohl vysvobodit.

Elizabeth Bennetová žije se svým otcem, matkou a čtyřmi sestrami (Jane, Catherine, Lydia, Marie) na venkově. Pan Bennet je vážený a mírný člověk, zatímco paní Bennetová je jednoduchá osoba, která nepřemýšlí o ničem jiném, než jak nejvýhodněji provdat své dcery.

Do blízkého netherfieldského panství přijíždí se svými sestrami zámožný a hlavně svobodný pan Bingley. Pan Bingley uspořádá ples, na který je k velké radosti paní Bennetové pozván i pan Bennet s rodinou. Na bále se pan Bingley okamžitě zakouká do nejstarší z sester, do Jane. Elizabeth na plese zaujal velice blízký přítel pana Binglyho, pan Darcy. Pan Darcy je vysoce postavený muž, jenž se však jeví (a také tak vystupuje) jako velice pyšný a nespolečenský mrzout. Jediná Carolina, která je sestrou pana Binglyho, stále panu Darcymu nadbíhá a pochlebuje.

Krátce po plese přijíždí k Bennetovým na návštěvu bratranec pana Benneta, pan Collins. Pan Collins je knězem na panství lady Catherine de Bourgové. Jak se ukázalo, přijel hlavně proto, aby si vybral jednu z Bennetových dcer. Rozhodne se pro Elizabeth, jež ho však záhy odmítne.

Mezitím do města přijíždí důstojník pan Denny s poručíkem pluku, panem Wickhamem. Elizabeth později zjistí, že se pan Wickham nemá s panem Darcym příliš v lásce, protože zemřelý pan Darcy měl údajně raději pana Wickhama než vlastního syna. Elizabeth si pana Wickhama velice oblíbí a uvěří všem jeho lžím o panu Darcym.

Elizabeth navštíví její přítelkyně Charlotta Lucasová a sdělí jí, že ji pan Collins požádal o ruku a ona jeho nabídku přijala. Později je Elizabeth pozvána na farnost Collinsových a posléze na návštěvu k lady Catherine. Lady Catherine je velice nepříjemná a rozkazovačná dáma, která je navíc tetou pana Darcyho.

Na farnost za Elizabeth přijíždí pan Darcy. Pan Darcy se Elizabeth svěří, že už ji dlouhou dobu miluje a požádá ji o ruku. Elizabeth pana Darcyho nenávidí za jeho chování, jak ke svému okolí, tak k panu Wickhamovi a odmítne ho. Pan Darcy Elizabeth napíše dopis, v němž stojí, proč ho Wickham tak očerňuje. Elizabeth pochopí, že pan Darcy vůbec není takový, za jakého ho považovala.

K Bennetovým přijíždí teta a strýc Gardinerovi. S Elizabeth vyráží do městečka Lambton, odkud paní Gardinerová pocházela. Z Lambtonu se vypravují do Pemberley, kde se rozléhá Darcyho panství. Na zámku se setkají s panem Darcym, který je seznámí se svou sestrou Georgianou.

Po celý pobyt v Pemberley připadal Elizabeth pan Darcy velice milý a společenský. Jane napíše Elizabeth dopis, že Lydia utekla s panem Wickhamem. Pan Gardiner je najde v Londýně. Wickham se s Lydií ožení, jen když bude od pana Benneta pravidelně dostávat peníze a převezme všechny jeho závazky. Zanedlouho byla svatba.

Elizabeth se dozvídá, že Lydii ve skutečnosti vypátral pan Darcy. Uhradil také Wickhamovy dluhy a koupil mu jmenování. Pan Bingley znovu zavítá do Netherfieldu a požádá Jane o ruku. Ta jeho nabídku s velkou radostí přijme. Elizabeth se znovu setkává s panem Darcym. Poděkuje mu za všechno, co pro její rodinu udělal a omluví se mu za to, jak se k němu chovala. Pan Darcy požádá pana Benneta o Elizabethininu ruku. Tentokrát už Elizabeth neodmítne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Dvořáková, 13.01.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­