ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Lady Susan (2)

  • novela vyšla až po autorčině smrti
  • Literární druh: epika
  • Žánr: novela
  • Forma: próza

Novela v dopisech jedné z nejoblíbenějších anglických spisovatelek přelomu osmnáctého a devatenáctého století.
Příběh vypočítavé Lady Susan, jež dokáže svým chováním rozeštvat nejednu spokojenou rodinu a připravit o klidný spánek mnohé muže. Když se konečně tato cílevědomá žena odhodlá provdat svou mladičkou dceru, nic ji od jejího rozhodnutí neodvrátí.
Autorka popisuje anglickou společnost s humorem a inteligencí tak, jak jsou její čtenáři zvyklí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Daranus v Řitce roku 2009. Z anglického originálu Lady Susan přeložil Tomáš Tulinger. Počet stran: 126. ISBN: 978-80-86983-72-1.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Jane Austenová (1775-1817) je jedna z nejčtenějších autorů klasické anglické literatury. Na svou dobu získala kvalitní vzdělání, nikdy se neprovdala. V jejích příbězích bývají obvykle mladé neprovdané dívky z vyšších vrstev na počátku 19. století.

TÉMA:

Faleš, flirt, sobectví, láska

KOMPOZICE:

Chronologická formou dopisů

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Anglie - Churchhill, Londýn; 19. století

POSTAVY:

Susan Vernonová - velmi krásná, plavovlasá s modrošedýma očima; stará asi 35 let; čerstvá vdova; inteligentní; dokáže zamotat hlavu výrazně mladším nápadníkům; dychtí po obdivu mužů a závisti žen
Frederica Vernonová - dcera Lady Susan; 16letá dívka, která se marně snaží vymanit ze stínu své matky
Catherine Vernonová - švagrová Lady Susan, kterou nemá v lásce, protože se jí snažila překazit svatbu s jejím švagrem, bratrem zesnulého manžela Lady Susan; zato si oblíbí její nesmělou dceru Fredericu

OBSAH:

Lady Susan Vernonová se poté, co poblouznila v Londýně pana Mainwaringa a zároveň se od jeho neteře snažila odloudit Sira Jamese Martina, uchýlila ke svému švagrovi do Churchhillu a svou dceru Fredericu poslala do londýnské školy.

Do Churchhillu přijel také Reginald de Courcy, bratr švagrové Lady Susan, aby poznal nejznámější koketu v Anglii. Po strávených chvílích s Lady Susan přehodnotil své mínění o ní a po nějakém čase, kdy už Lady Susan odjela za svou věrnou přítelkyní do Londýna, dokonce uvažoval o sňatku. To se vůbec nelíbilo jeho sestře Catherine Vernonové, jež by byla radši, kdyby si vzal Fredericu, která Churchhill také navštívila.

Frederica se do Reginalda zamilovala, avšak její matka ji chtěla provdat za Sira Jamese Martina, přestože ho Frederica nesnášela.

Reginald odjel za Lady Susan do Londýna, kde se setkal s paní Mainwaringovou, jejíž manžel Lady Susan také navštěvoval. Když se toto Reginald dozvěděl, upustil od svatby s Lady Susan, která se nakonec provdala za Sira Jamese Martina.

Frederica zůstala u svého strýce a tety v Churchhillu až do doby, kdy bude možno obratně vmanévrovat Reginalda do vztahu s ní, což ale zřejmě bude nějaký čas trvat...

UMĚLECKÝ SMĚR:

Realismus

INSPIRACE LITERÁRNÍM DÍLEM:

V roce 2016 byl na motivy této novely natočen film s názvem Láska a přátelství (Love and Friendship, režie Whit Stillman).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Havlíčková, 31.10.2017

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Lady Susan (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­