ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Rozum a cit

Román vypráví příběh jedné rodiny na konci 18. století v Anglii. Paní Dashwoodová žije s třemi dcerami v domě, který po smrti jejího manžela připadl jeho synovi z prvního manželství. Musí si proto najít dům někde jinde. Pomoc jim nabídne bratranec John Middleton a věnuje jim blízký zahradní domek. Tak se celá rodina přestěhuje do Bartonu. Elinor, nejstarší z dcer, zanechala ve svém minulém domově bratra své švagrové, Edwarda, kterého miluje a všichni proto doufají, že se u nich brzy objeví.
Na jedné procházce Marianna upadne a poraní si kotník. V té chvíli ji zahlédne mladý muž John Willloughby, zvedne ji a odnese domů. Všem ihned učaruje a slýchají na něj chválu i od ostatních. Willoughby je u nich stále častěji, až nikdo nepochybuje, že se s Mariannou zasnoubili. Avšak vyjde najevo, že Willoughby má nemanželské dítě s chovankou plukovníka Brandona, třicetiletého muže, který upřímně Mariannu miluje. Ta však na něj nemá ani pomyšlení. Willoughby se tedy jednoho dne s Mariannou rozloučí bez toho, že by jí řekl pravdu.
Paní Jenningsová, tchýně pana Middletona, obě dívky pozve k sobě do Londýna, kde Marianna okamžitě Willoughbyho vyhledá. Na její dopisy však neodpovídá, a když se náhodou potkají na plese, jen ji suše pozdraví. Marianna je velice nešťastná, a to ještě neví, že Willoughby se zasnoubil s bohatou slečnou Grayovou, kterou si také vezme. Když jí to Willoughby v dopise sdělí, Marianna se z toho nemůže vzpamatovat. Celé dny a noci propláče a když se z toho konečně začíná dostávat, nastydne při jedné procházce a vypadá to s ní opravdu zle. Elinor má strach o její život, a tak urychleně posílá pro matku. Plukovník Brandon se ochotně nabídne a pro paní Dashwoodovou dojede. Mezitím se Elinor seznámí se slečnami Steelovými a mladší z nich, slečna Lucy, se jí svěří s tajemstvím, že už čtyři roky je zasnoubená s Edwardem Ferrarsem. Elinor však nepodléhá citu a nedá na sobě poznat jakékoli pohnutí.
Marianna se naštěstí uzdraví a společně s matkou odjíždějí nazpět do Bartonu. Ještě v Londýně se za Elinor zastaví ženatý Willoughby a vysvětlí jí, co ho vedlo k tomu, že se náhle zasnoubil a oženil se. Přiznal se, že Mariannu opravdu miloval, a chtěl ji požádat o ruku, ale dostal se do finančních problémů a jediné, co ho mohlo zachránit, byl sňatek s bohatou ženou.
V Bartonu se Marianna postupně uzdravuje a dochází k zásadním zvratům v životě obou dívek. Jednoho dne se u nich objeví Edward, o kterém si mysleli, že je už ženatý. Vyjde však najevo, že Lucy s ním zrušila zasnoubení a tajně se vdala za jeho mladšího bratra Roberta. Edward tedy okamžitě požádá Elinor o ruku a odstěhuje se s ní na blízkou faru, kterou mu věnoval plukovník Brandon. Ten zase požádá o ruku Mariannu, kterou tak dlouho miluje a ta překoná všechny rozumové překážky a pochopí, že je to pro ni ten pravý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohacikova, 01.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Rozum a citMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­