ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Rozum a cit

Román vypráví příběh jedné rodiny na konci 18. století v Anglii. Paní Dashwoodová žije s třemi dcerami v domě, který po smrti jejího manžela připadl jeho synovi z prvního manželství. Musí si proto najít dům někde jinde. Pomoc jim nabídne bratranec John Middleton a věnuje jim blízký zahradní domek. Tak se celá rodina přestěhuje do Bartonu. Elinor, nejstarší z dcer, zanechala ve svém minulém domově bratra své švagrové, Edwarda, kterého miluje a všichni proto doufají, že se u nich brzy objeví.
Na jedné procházce Marianna upadne a poraní si kotník. V té chvíli ji zahlédne mladý muž John Willloughby, zvedne ji a odnese domů. Všem ihned učaruje a slýchají na něj chválu i od ostatních. Willoughby je u nich stále častěji, až nikdo nepochybuje, že se s Mariannou zasnoubili. Avšak vyjde najevo, že Willoughby má nemanželské dítě s chovankou plukovníka Brandona, třicetiletého muže, který upřímně Mariannu miluje. Ta však na něj nemá ani pomyšlení. Willoughby se tedy jednoho dne s Mariannou rozloučí bez toho, že by jí řekl pravdu.
Paní Jenningsová, tchýně pana Middletona, obě dívky pozve k sobě do Londýna, kde Marianna okamžitě Willoughbyho vyhledá. Na její dopisy však neodpovídá, a když se náhodou potkají na plese, jen ji suše pozdraví. Marianna je velice nešťastná, a to ještě neví, že Willoughby se zasnoubil s bohatou slečnou Grayovou, kterou si také vezme. Když jí to Willoughby v dopise sdělí, Marianna se z toho nemůže vzpamatovat. Celé dny a noci propláče a když se z toho konečně začíná dostávat, nastydne při jedné procházce a vypadá to s ní opravdu zle. Elinor má strach o její život, a tak urychleně posílá pro matku. Plukovník Brandon se ochotně nabídne a pro paní Dashwoodovou dojede. Mezitím se Elinor seznámí se slečnami Steelovými a mladší z nich, slečna Lucy, se jí svěří s tajemstvím, že už čtyři roky je zasnoubená s Edwardem Ferrarsem. Elinor však nepodléhá citu a nedá na sobě poznat jakékoli pohnutí.
Marianna se naštěstí uzdraví a společně s matkou odjíždějí nazpět do Bartonu. Ještě v Londýně se za Elinor zastaví ženatý Willoughby a vysvětlí jí, co ho vedlo k tomu, že se náhle zasnoubil a oženil se. Přiznal se, že Mariannu opravdu miloval, a chtěl ji požádat o ruku, ale dostal se do finančních problémů a jediné, co ho mohlo zachránit, byl sňatek s bohatou ženou.
V Bartonu se Marianna postupně uzdravuje a dochází k zásadním zvratům v životě obou dívek. Jednoho dne se u nich objeví Edward, o kterém si mysleli, že je už ženatý. Vyjde však najevo, že Lucy s ním zrušila zasnoubení a tajně se vdala za jeho mladšího bratra Roberta. Edward tedy okamžitě požádá Elinor o ruku a odstěhuje se s ní na blízkou faru, kterou mu věnoval plukovník Brandon. Ten zase požádá o ruku Mariannu, kterou tak dlouho miluje a ta překoná všechny rozumové překážky a pochopí, že je to pro ni ten pravý.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohacikova, 01.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Rozum a citMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)