ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Opatství Northanger

Příběh dívky, která přijíždí do lázeňského městečka, aby byla poprvé uvedena do společnosti.

Hlavní postavou je sedmnáctiletá Catherine, kterou pozvou její známí Allenovi na návštěvu do lázeňského města Bath. Tam má být poprvé uvedena do společnosti. A případně nalézt vhodnou partii.
Catherine se také na první pohled zahledí do pana Henryho Tilneyho. Tančí s ním na jednom plese a je okouzlena.
Při procházkách po lázeňské kolonádě je seznámena se slečnou Isabellou Thorpovou, a z obou dívek se stanou důvěrné přítelkyně. Dokonce se seznámí s jejím bratrem Johnem, který je zároveň přítelem jejího bratra Jamese. Oba páry spolu pořádají výlety na zajímavá místa a přitom se blíže poznávají. Výsledkem je, že se Isabella zasnoubí s Jamesem a John projevuje zájem o Catherine. Ta však má oči jen pro Henryho. Je v oblacích, když se seznámí s jeho sestrou Eleanor a je jimi i jejich otcem pozvána na opatství Northanger. Tam všichni tráví asi měsíc společnými rozpravami, prohlídkami opatství a příjemně stráveným časem. Po celou tuto dobu jí generál Tilney naznačuje, že ji vidí jako vhodnou partii pro svého syna.
Mezitím se o Isabellu začne zabývat Henryho starší bratr Frederick, a to vede až tak daleko, že se James s Isabellou rozejde. V té chvíli Catherine naráží na svou naivitu a důvěřivost. Nedokáže pochopit, jak to že se Isabella najednou tak chová. Tak končí přátelství, které bylo spojením dvou dívek, jedné čisté a neposkvrněné a druhé vypočítavé intrikánky.
Catherine je popletená románovými horory, oblíbenou a vyhledávanou četbou toho času, a její bujná fantazie jí připravuje perné chvilky, když se podle hrdinů těchto příběhů chová nebo jejich způsobem uvažuje.
Na opatství vše krásně probíhá až do chvíle, kdy se generál dozví, že Catherine vůbec není tak bohatá, jak mu předtím namluvil John Thorpe. Proto Catherinu vykáže z opatství. Henry je v tu dobu na svém sídle ve Woodstonu. Když přijíždí domů, je už Catherine pryč. Neztrácí ale odvahu a přes hněv otce se za ní vydává do Fullertonu, kde jí otcovo jednání vysvětlí a požádá ji o ruku. Nakonec generál dá dvojici souhlas po tom, co si Eleanor vzala majetného muže a stala se komtesou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohacikova, 01.02.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Opatství NorthangerMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)