ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a předsudek (12)

Klasický román pro ženy z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století.

Pan Bennet má nejen 5 dcer, ale také velmi energetickou manželku, která se snaží své nejstarší dcery dobře provdat. Když do města přijíždí bohatý pan Bingley a zjistí se, že je stále svobodný, hned se snaží chytit šance.

V Hertfordshiru se pořádá ples, kterého se pan Bingley zúčastní a s ním i jeho dvě sestry, manžel starší z nich a jeho přítel pan Darcy. Ten na všudypřítomné vůbec nezapůsobí a všichni ho začnou považovat za hrubého a pyšného muže. Během plesu se náhodou v jeho blízkosti ocitá Elizabeth, avšak s ní také ani slovo neprohodí, zatímco Jane (nejstarší sestra Bennetová) na pana Bingleyho udělá dojem.
Elizabeth náhodou zaslechne rozhovor Darcyho s Bingleyem, kde se o ní nevyjádří moc dobře a tím v ní potvrdí mínění o tom, jak neslušný člověk to je.
Paní Bennetová si všimla zalíbení Bingleyho v Jane, a když její dcera dostane pozvání od jeho sester na jeho panství, neváhá a ve špatném počasí ji tam hned na koni pošle, avšak Jane onemocní a tím je donucena na panství zůstat.
Lízinka se rozhodne svoji sestru navštívit a nakonec zůstane v Netherfieldu i ona, kde získá větší šanci celou společnost blíže poznat.

Pan Darcy náhle v Elizabeth najde zalíbení a zamiluje se do ní. Bingleyho sestry jsou pyšné a nadřazené. Mladší slečna Bingleyová, jíž se pan Darcy líbí, si toho všimne a v nepřítomnosti Elizabeth ji neustále před Darcym a ostatními pomlouvá.

Poté co se Jane uzdraví, rodinu Bennetových přijede navštívit bratranec pan Collins, budoucí dědic jejich domu. Směšný a zvláštní muž, jenž má hned zájem o sňatek s jednou dcerou Bennetovou. Jeho první volba padne na Jane, avšak matka dodá, že ta se má brzo zasnoubit, a tak přijde na řadu Elizabeth.
Do města mezitím přijede vojenský pluk a sestry se seznamují s mladým pane Wickhamem, který se zalíbí Elizabeth. Dozví se, že Wickham se zná s panem Darcym už od dětství a jsou mezi nimi špatné vztahy. Pan Wickham navykládá o Darcym spoustu lží, jimž Lízinka uvěří a utvrdí v ní nenávist vůči Darcymu a náklonnost k Wickhamovi.

Krátce nato pan Bingley pořádá na svém panství ples. Elizabeth očekává Wickhamovu společnost, jenže se nedostaví a místo toho ji překvapí nabídka k tanci od pana Darcyho. Souhlasí a pohrdavě s ním konverzuje, což on nechápe.
Krátce po plese paní Bennetová očekává zasnoubení své nejstarší dcery, avšak místo toho pan Collins nabídne sňatek Elizabeth. Ta ho odmítne a paní Bennetovou to velmi rozčílí.

Rodina se dozvídá zprávu, že pan Bingley a jeho společnost odjíždí do Londýna a není moc pravděpodobné, že se vrátí. Jane měsíc na to odjíždí ke své tetě a strýci na pár měsíců také do Londýna.
Mezitím Elizabeth seznámila Collinse se svojí nejlepší přítelkyní Charlottou a za nedlouho se ti dva zasnoubí. Elizabeth to velmi překvapilo, stejně tak jako když se dozvěděla, že pan Wickham se dvoří jiné slečně a tím pádem o Elizabeth přestal jevit zájem. Také se dozvěděla, že má o dotyčnou zájem pouze z finančních důvodů.

Měsíce ubíhají a Lízinka dostane pozvánku od manželů Collinsových, aby je přijela navštívit. Neváhá a přijímá pozvaní.
Pan Collins dělá farníka sídla lady Catherine de Bourghové, ke vší náhodě tety pana Darcyho. Když stráví pár dnů u své přítelkyně, dostane se jim četného pozvaní od samotné lady de Bourghové na oběd. Stane se náhoda a Elizabeth se setká s panem Darcym i jeho bratrancem, plukovníkem Fitzwilliamem. Když se dozvídá, že se oba znají, dostává Elizabeth časté pozvánky na obědy i večeře a dokonce i oba mladí pánové často navštěvují Collinsovu faru. Lízinka z toho není nijak nadšená, a když se jedné večeři vyhne ze záminky, že jí není dobře, překvapí ji večer návštěva - pan Darcy. Vyjádří obavy o její zdraví a nakonec jí vylije své srdce a city, požádá ji o ruku a ani na setinu nepřemýšlí o tom, že by jej odmítla. Elizabeth nabídka překvapí a také naštve, proto ho odmítne a vyčte mu, že je jeho chyba, že Jane má zlomené srdce a pan Bingley odjel. K tomu mu navíc vyčte vše, co se týče pana Wickhama, jeho hrozné chování k němu. Darcyho to zaskočí a snaží se na vše argumentovat, avšak marně. Naštvaný z fary odejde a v Elizabeth zanechá smíšené pocity.

Druhý den ráno nejde včerejšek Elizabeth z hlavy a na procházce potká pana Darcyho, jenž jí předá dopis a hned zmizí. V dopise je vysvětlení jeho činů - ano, pana Bingleyho přinutil odjet a přesvědčil ho, že ho Jane nemiluje, a to z toho důvodu, že podle něj Jane neprojevovala tak velkou náklonnost jako pan Bingley. Také jí vysvětlil celou situaci s pane Wickhamem - podvodník a hazardní hráč, jenž chtěl utéci s jeho sestrou a všude po městě dluží peníze (uvedl ještě mnoho dalších důvodů). Po přečtení dopisu získala Elizabeth úplně jiný pohled na onoho muže. Bohužel se s ním už do svého odjezdu nesetkala, a tak odjíždí bez dalších okolností, co se dopisu týče.

Cestou zpátky se stavila v Londýně pro Jane, aby spolu odjely domů, dostala tam také nabídku od své tety a strýce ke společné cestě k jezerům. Nabídku přijala a potom se vrátila domů. Tam se nic zvláštního nestalo, jen nejmladší Lydia odjíždí na pár měsíců ke své přítelkyni, kde se také právě nachází pluk pana Wickhama.

Čas utíká a Lízinka dostane zprávu o tom, že jejich cesta se zkrátí a navštíví okolí, kde teta vyrůstala. Během cesty se náhodou dostanou do blízkosti sídla Pemberley pana Darcyho. Teta a strýc touží sídlo navštívit, avšak Elizabeth vůbec. Nakonec se toho musí také zúčastnit a pevně doufá, že se nesetká s panem Darcym. Služebná jim oznámí, že pan se má vrátit s rodinou až zítra a ukáže jim jeho domov. Pemberley je nádherné a služebná jim poví mnoho hezkého o panu Darcym, vykreslí ho úplně odlišně, než jak ho Elizabeth poznala. Když byla rodina na odchodu, náhle a nečekaně se naproti nim objevil pan Darcy v celé své kráse. Elizabeth i jeho to velmi zaskočilo a nakonec se všichni šli společně ještě projít po zahradách a okolí. Tam její strýc dostal od Darcyho pozvání na ryby, které přijal. Následoval pak další strávený den a Elizabeth si uvědomí, jaký je pan Darcy doopravdy člověk, změní se její celý postoj k němu a dokonce i city...
Dostane pozvání od jeho sestry, která touží se s ní setkat, avšak tentýž večer dostane dopis od své sestry, v němž s dozví, že Lydia utekla s panem Wickhamem. Když se omluví panu Darcymu a celé mu to vysvětlí, tak se okamžitě všichni vrací zpátky.

Strýc s otcem odjíždí do Londýna je hledat, matka z toho onemocněla a celková rodina atmosféra se nedá snést. Vše si vyčítá Lízinka, protože svoji rodinu dostatečně před Wickhamem nevarovala. Po dlouhém hledání je nakonec strýc najde a musí mu zaplatit za to, že se s Lydií oženil. Nakonec se tak stane, a když se mladí manželé objeví u Bennetových doma, Lydie nechtěně Lízince prozradí tajemství o tom, že je ve skutečnosti našel pan Darcy a také poskytl potřebné finance. To v ní potvrdí dobré city a nemůže ho opět pustit z hlavy.

Uběhne skoro rok po tom, co se pan Bingley nastěhoval a opět se ozve zpráva o tom, jak se sem vrací i s panem Darcy na hony. Po jejich příjezdu rodinu Bennetových často navštěvují a opět se začne projevovat Bingleyho náklonnost k Jane, avšak pan Darcy, jako by se Elizabeth vyhýbal.

Zanedlouho překvapí Elizabeth návštěva lady Catherine de Bourghové, která se jí zeptá na fámy ohledně jejího zasnoubení s panem Darcym. Hodlá Elizabeth přinutit, aby to buď vyvrátila, anebo slíbila, že nikdy nic takové ho neudělá - ale nic takového se nestane a lady rozzuřeně odjíždí. Elizabeth o tom hodně začne přemýšlet, a když je druhý den přinucena jít na procházku s panem Darcym a se sestrou Kitty, zjistí, že si s ním vlastně moc dobře rozumí. Nakonec na procházky začnou chodit jenom oni dva a při jedné z nich se mu svěří se svými city. Pan Darcy je nadšený a prozrazuje, že i on stále chová stejné city jako předtím.
Nakonec vše dopadne dobře a k velkému překvapení celé rodiny Bennetových se pan Darcy s Elizabeth zasnoubí. Druhé zasnoubení Jane a Bingleyho nenechá na sebe dlouho čekat, a tak nakonec vzniknou dvě šťastná manželství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Madeleine Fehrensová, 19.11.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)