ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a předsudek (12)

Klasický román pro ženy z prostředí zámožných středních vrstev na anglickém venkově na konci 18. a počátku 19. století.

Pan Bennet má nejen 5 dcer, ale také velmi energetickou manželku, která se snaží své nejstarší dcery dobře provdat. Když do města přijíždí bohatý pan Bingley a zjistí se, že je stále svobodný, hned se snaží chytit šance.

V Hertfordshiru se pořádá ples, kterého se pan Bingley zúčastní a s ním i jeho dvě sestry, manžel starší z nich a jeho přítel pan Darcy. Ten na všudypřítomné vůbec nezapůsobí a všichni ho začnou považovat za hrubého a pyšného muže. Během plesu se náhodou v jeho blízkosti ocitá Elizabeth, avšak s ní také ani slovo neprohodí, zatímco Jane (nejstarší sestra Bennetová) na pana Bingleyho udělá dojem.
Elizabeth náhodou zaslechne rozhovor Darcyho s Bingleyem, kde se o ní nevyjádří moc dobře a tím v ní potvrdí mínění o tom, jak neslušný člověk to je.
Paní Bennetová si všimla zalíbení Bingleyho v Jane, a když její dcera dostane pozvání od jeho sester na jeho panství, neváhá a ve špatném počasí ji tam hned na koni pošle, avšak Jane onemocní a tím je donucena na panství zůstat.
Lízinka se rozhodne svoji sestru navštívit a nakonec zůstane v Netherfieldu i ona, kde získá větší šanci celou společnost blíže poznat.

Pan Darcy náhle v Elizabeth najde zalíbení a zamiluje se do ní. Bingleyho sestry jsou pyšné a nadřazené. Mladší slečna Bingleyová, jíž se pan Darcy líbí, si toho všimne a v nepřítomnosti Elizabeth ji neustále před Darcym a ostatními pomlouvá.

Poté co se Jane uzdraví, rodinu Bennetových přijede navštívit bratranec pan Collins, budoucí dědic jejich domu. Směšný a zvláštní muž, jenž má hned zájem o sňatek s jednou dcerou Bennetovou. Jeho první volba padne na Jane, avšak matka dodá, že ta se má brzo zasnoubit, a tak přijde na řadu Elizabeth.
Do města mezitím přijede vojenský pluk a sestry se seznamují s mladým pane Wickhamem, který se zalíbí Elizabeth. Dozví se, že Wickham se zná s panem Darcym už od dětství a jsou mezi nimi špatné vztahy. Pan Wickham navykládá o Darcym spoustu lží, jimž Lízinka uvěří a utvrdí v ní nenávist vůči Darcymu a náklonnost k Wickhamovi.

Krátce nato pan Bingley pořádá na svém panství ples. Elizabeth očekává Wickhamovu společnost, jenže se nedostaví a místo toho ji překvapí nabídka k tanci od pana Darcyho. Souhlasí a pohrdavě s ním konverzuje, což on nechápe.
Krátce po plese paní Bennetová očekává zasnoubení své nejstarší dcery, avšak místo toho pan Collins nabídne sňatek Elizabeth. Ta ho odmítne a paní Bennetovou to velmi rozčílí.

Rodina se dozvídá zprávu, že pan Bingley a jeho společnost odjíždí do Londýna a není moc pravděpodobné, že se vrátí. Jane měsíc na to odjíždí ke své tetě a strýci na pár měsíců také do Londýna.
Mezitím Elizabeth seznámila Collinse se svojí nejlepší přítelkyní Charlottou a za nedlouho se ti dva zasnoubí. Elizabeth to velmi překvapilo, stejně tak jako když se dozvěděla, že pan Wickham se dvoří jiné slečně a tím pádem o Elizabeth přestal jevit zájem. Také se dozvěděla, že má o dotyčnou zájem pouze z finančních důvodů.

Měsíce ubíhají a Lízinka dostane pozvánku od manželů Collinsových, aby je přijela navštívit. Neváhá a přijímá pozvaní.
Pan Collins dělá farníka sídla lady Catherine de Bourghové, ke vší náhodě tety pana Darcyho. Když stráví pár dnů u své přítelkyně, dostane se jim četného pozvaní od samotné lady de Bourghové na oběd. Stane se náhoda a Elizabeth se setká s panem Darcym i jeho bratrancem, plukovníkem Fitzwilliamem. Když se dozvídá, že se oba znají, dostává Elizabeth časté pozvánky na obědy i večeře a dokonce i oba mladí pánové často navštěvují Collinsovu faru. Lízinka z toho není nijak nadšená, a když se jedné večeři vyhne ze záminky, že jí není dobře, překvapí ji večer návštěva - pan Darcy. Vyjádří obavy o její zdraví a nakonec jí vylije své srdce a city, požádá ji o ruku a ani na setinu nepřemýšlí o tom, že by jej odmítla. Elizabeth nabídka překvapí a také naštve, proto ho odmítne a vyčte mu, že je jeho chyba, že Jane má zlomené srdce a pan Bingley odjel. K tomu mu navíc vyčte vše, co se týče pana Wickhama, jeho hrozné chování k němu. Darcyho to zaskočí a snaží se na vše argumentovat, avšak marně. Naštvaný z fary odejde a v Elizabeth zanechá smíšené pocity.

Druhý den ráno nejde včerejšek Elizabeth z hlavy a na procházce potká pana Darcyho, jenž jí předá dopis a hned zmizí. V dopise je vysvětlení jeho činů - ano, pana Bingleyho přinutil odjet a přesvědčil ho, že ho Jane nemiluje, a to z toho důvodu, že podle něj Jane neprojevovala tak velkou náklonnost jako pan Bingley. Také jí vysvětlil celou situaci s pane Wickhamem - podvodník a hazardní hráč, jenž chtěl utéci s jeho sestrou a všude po městě dluží peníze (uvedl ještě mnoho dalších důvodů). Po přečtení dopisu získala Elizabeth úplně jiný pohled na onoho muže. Bohužel se s ním už do svého odjezdu nesetkala, a tak odjíždí bez dalších okolností, co se dopisu týče.

Cestou zpátky se stavila v Londýně pro Jane, aby spolu odjely domů, dostala tam také nabídku od své tety a strýce ke společné cestě k jezerům. Nabídku přijala a potom se vrátila domů. Tam se nic zvláštního nestalo, jen nejmladší Lydia odjíždí na pár měsíců ke své přítelkyni, kde se také právě nachází pluk pana Wickhama.

Čas utíká a Lízinka dostane zprávu o tom, že jejich cesta se zkrátí a navštíví okolí, kde teta vyrůstala. Během cesty se náhodou dostanou do blízkosti sídla Pemberley pana Darcyho. Teta a strýc touží sídlo navštívit, avšak Elizabeth vůbec. Nakonec se toho musí také zúčastnit a pevně doufá, že se nesetká s panem Darcym. Služebná jim oznámí, že pan se má vrátit s rodinou až zítra a ukáže jim jeho domov. Pemberley je nádherné a služebná jim poví mnoho hezkého o panu Darcym, vykreslí ho úplně odlišně, než jak ho Elizabeth poznala. Když byla rodina na odchodu, náhle a nečekaně se naproti nim objevil pan Darcy v celé své kráse. Elizabeth i jeho to velmi zaskočilo a nakonec se všichni šli společně ještě projít po zahradách a okolí. Tam její strýc dostal od Darcyho pozvání na ryby, které přijal. Následoval pak další strávený den a Elizabeth si uvědomí, jaký je pan Darcy doopravdy člověk, změní se její celý postoj k němu a dokonce i city...
Dostane pozvání od jeho sestry, která touží se s ní setkat, avšak tentýž večer dostane dopis od své sestry, v němž s dozví, že Lydia utekla s panem Wickhamem. Když se omluví panu Darcymu a celé mu to vysvětlí, tak se okamžitě všichni vrací zpátky.

Strýc s otcem odjíždí do Londýna je hledat, matka z toho onemocněla a celková rodina atmosféra se nedá snést. Vše si vyčítá Lízinka, protože svoji rodinu dostatečně před Wickhamem nevarovala. Po dlouhém hledání je nakonec strýc najde a musí mu zaplatit za to, že se s Lydií oženil. Nakonec se tak stane, a když se mladí manželé objeví u Bennetových doma, Lydie nechtěně Lízince prozradí tajemství o tom, že je ve skutečnosti našel pan Darcy a také poskytl potřebné finance. To v ní potvrdí dobré city a nemůže ho opět pustit z hlavy.

Uběhne skoro rok po tom, co se pan Bingley nastěhoval a opět se ozve zpráva o tom, jak se sem vrací i s panem Darcy na hony. Po jejich příjezdu rodinu Bennetových často navštěvují a opět se začne projevovat Bingleyho náklonnost k Jane, avšak pan Darcy, jako by se Elizabeth vyhýbal.

Zanedlouho překvapí Elizabeth návštěva lady Catherine de Bourghové, která se jí zeptá na fámy ohledně jejího zasnoubení s panem Darcym. Hodlá Elizabeth přinutit, aby to buď vyvrátila, anebo slíbila, že nikdy nic takové ho neudělá - ale nic takového se nestane a lady rozzuřeně odjíždí. Elizabeth o tom hodně začne přemýšlet, a když je druhý den přinucena jít na procházku s panem Darcym a se sestrou Kitty, zjistí, že si s ním vlastně moc dobře rozumí. Nakonec na procházky začnou chodit jenom oni dva a při jedné z nich se mu svěří se svými city. Pan Darcy je nadšený a prozrazuje, že i on stále chová stejné city jako předtím.
Nakonec vše dopadne dobře a k velkému překvapení celé rodiny Bennetových se pan Darcy s Elizabeth zasnoubí. Druhé zasnoubení Jane a Bingleyho nenechá na sebe dlouho čekat, a tak nakonec vzniknou dvě šťastná manželství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Madeleine Fehrensová, 19.11.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (12)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­