ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Emma (3)

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty.
Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyni svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? Anebo je to prostě tak, že ctnosti a noblesa doby minulé nám i dnes v podání tak dobré autorky, jako je Austenová, mají co říct? Kdoví.

Emma Woodhousová žije v rodinném sídle Hartfieldu se svým otcem. Na počátku děje zažije Emma jedno velké zklamání, když se její milovaná vychovatelka a výborná přítelkyně slečna Taylorová provdá za pana Westona, a tak Emma zůstane v domě sama s otcem. Novomanželský pár s jejich dobrými přáteli a panem Knightleym je ale často navštěvují. Pan Knightley jako jediný nevidí v Emmě dokonalou, hezkou, bystrou dívku, ale vidí i její stinné stránky povahy jako je její panovačnost, marnivost, a tak jí je často vyčítá. Novou Emminou přítelkyní se stala Harriet Smithová, která je zamilovaná do Roberta Martina, o němž si Emma myslí, že je pod její úroveň. Protože se Harriet dala Emmou přesvědčit, odpoví na jeho žádost o ruku NE. Emma si již dávno vzala za vlastní úkol vybrat pro své blízké jejich dokonalé protějšky. Pro Harriet vybrala pana Eltona a snažila se je dát dohromady. Harriet se do pana Eltona zamiluje, ale on místo Harriet požádá o ruku Emmu, která ho šokovaně odmítne. Pan Elton se urazí a odjede do lázní, odkud se vrátí s manželkou. Emmě se mezitím začíná dvořit Frank Churchill, který přijíždí navštívit svého otce pana Westona. Emma si ze začátku myslí, že je dokonce do Franka Churchilla i přes své předsevzetí zamilovaná.
Do Highbury přijíždí Jane Fairfaxová, která je Emmě od začátku nesympatická svou rezervovaností. Emmě je také velice protivná a nesympatická paní Eltonová pro svou hrubost a nevychovanost. Harriet se definitivně zbavila lásky k panu Eltonovi a zamiluje se do pana Knightleyho, což Emma neví a myslí si, že Harriet miluje Franka Churchilla. Po smrti Frankovy tety vyjde na světlo zpráva o rok trvajícím zasnoubení Franka Churchilla s Jane Fairfaxovou. Emma si po této zprávě dělá starosti o Harriet, protože si stále myslí, že je Harriet do Franka zamilovaná. Čeká ji velké překvapení, když jí Harriet oznámí, že nemiluje Franka Churchilla, ale pana Knightleyho. V tuhle chvíli začne být Emma hrozně nešťastná, protože si uvědomí, že to ona pana Knightleyho miluje z celého srdce. Takže když se pan Knightley vrátí po několika dnech z Londýna a vyzná jí lásku, odpoví na jeho žádost o ruku kladně. Příběh končí trojí svatbou: Roberta Martina s Harriet; Emmy a pana Knightleyho; Franka Churchilla a Jane Fairfaxové.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Emma - bystrá, chytrá, hezká, dobrosrdečná, panovačná a marnivá dívka z bohaté rodiny
Harriet Smithová - prostoduchá a dobrosrdečná schovanka z místního penzionu
George Knightley - inteligentní a rozvážný muž
Frank Churchill - syn pana Westona, mladý, šarmantní mladík
Jane Fairfaxová - mladá dívka žijící u pěstounů, která přijíždí na návštěvu za babičkou
pan Woodhouse - otec Emmy, starý muž, který má neustále strach o zdraví svých blízkých
pan Elton - místní farář, zpočátku příjemný, poté okázalý a samolibý
Robert Martin - místní farmář, pracovitý a inteligentní, trochu nevychovaný muž
manželé Westonovi - blízcí přátelé Emmy, kteří ji často navštěvují
manželé Knightleyovi - často navštěvují Emmu; pan Knightley je bratr George a paní Knightleyová je sestra Emmy

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monika, 13.01.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Emma (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)