ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Emma (3)

V dobách, kdy ženy bývaly křehké květinky a mladé dívky často interesantně omdlévaly, vytvořila Jane Austenová ve své Emmě hrdinku z jiného kadlubu. Když v útlém mládí ztratí matku a na otce, slabošského hypochondra, nelze spoléhat, ujme se správy věcí na rodném panství sama a nároky, které na ni nelehká situace klade, vypěstují v bystré dívce vlastnosti suverénního generála. Jen ona všemu rozumí, jen ona ví, co je pro každého dobré. Tímto způsobem ovšem kráčí od maléru k maléru a často pěkně zavaří i těm, kterým upřímně chtěla pomoci. Ale protože jí nechybí dobré srdce, časem zmoudří a pochopí, kde hledat v životě ty pravé hodnoty.
Román (v jeho filmovém zpracování ztvárnila Emmu oblíbená Gwyneth Paltrowová) zažívá v poslední době novou vlnu čtenářského zájmu. Je to snad tím, že dnešní ženy v jeho hrdince rozpoznávají předchůdkyni svého emancipačního úsilí o společenské uznání svých schopností i úskalí, jimž by se přitom měly vyhnout? Anebo je to prostě tak, že ctnosti a noblesa doby minulé nám i dnes v podání tak dobré autorky, jako je Austenová, mají co říct? Kdoví.

Emma Woodhousová žije v rodinném sídle Hartfieldu se svým otcem. Na počátku děje zažije Emma jedno velké zklamání, když se její milovaná vychovatelka a výborná přítelkyně slečna Taylorová provdá za pana Westona, a tak Emma zůstane v domě sama s otcem. Novomanželský pár s jejich dobrými přáteli a panem Knightleym je ale často navštěvují. Pan Knightley jako jediný nevidí v Emmě dokonalou, hezkou, bystrou dívku, ale vidí i její stinné stránky povahy jako je její panovačnost, marnivost, a tak jí je často vyčítá. Novou Emminou přítelkyní se stala Harriet Smithová, která je zamilovaná do Roberta Martina, o němž si Emma myslí, že je pod její úroveň. Protože se Harriet dala Emmou přesvědčit, odpoví na jeho žádost o ruku NE. Emma si již dávno vzala za vlastní úkol vybrat pro své blízké jejich dokonalé protějšky. Pro Harriet vybrala pana Eltona a snažila se je dát dohromady. Harriet se do pana Eltona zamiluje, ale on místo Harriet požádá o ruku Emmu, která ho šokovaně odmítne. Pan Elton se urazí a odjede do lázní, odkud se vrátí s manželkou. Emmě se mezitím začíná dvořit Frank Churchill, který přijíždí navštívit svého otce pana Westona. Emma si ze začátku myslí, že je dokonce do Franka Churchilla i přes své předsevzetí zamilovaná.
Do Highbury přijíždí Jane Fairfaxová, která je Emmě od začátku nesympatická svou rezervovaností. Emmě je také velice protivná a nesympatická paní Eltonová pro svou hrubost a nevychovanost. Harriet se definitivně zbavila lásky k panu Eltonovi a zamiluje se do pana Knightleyho, což Emma neví a myslí si, že Harriet miluje Franka Churchilla. Po smrti Frankovy tety vyjde na světlo zpráva o rok trvajícím zasnoubení Franka Churchilla s Jane Fairfaxovou. Emma si po této zprávě dělá starosti o Harriet, protože si stále myslí, že je Harriet do Franka zamilovaná. Čeká ji velké překvapení, když jí Harriet oznámí, že nemiluje Franka Churchilla, ale pana Knightleyho. V tuhle chvíli začne být Emma hrozně nešťastná, protože si uvědomí, že to ona pana Knightleyho miluje z celého srdce. Takže když se pan Knightley vrátí po několika dnech z Londýna a vyzná jí lásku, odpoví na jeho žádost o ruku kladně. Příběh končí trojí svatbou: Roberta Martina s Harriet; Emmy a pana Knightleyho; Franka Churchilla a Jane Fairfaxové.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Emma - bystrá, chytrá, hezká, dobrosrdečná, panovačná a marnivá dívka z bohaté rodiny
Harriet Smithová - prostoduchá a dobrosrdečná schovanka z místního penzionu
George Knightley - inteligentní a rozvážný muž
Frank Churchill - syn pana Westona, mladý, šarmantní mladík
Jane Fairfaxová - mladá dívka žijící u pěstounů, která přijíždí na návštěvu za babičkou
pan Woodhouse - otec Emmy, starý muž, který má neustále strach o zdraví svých blízkých
pan Elton - místní farář, zpočátku příjemný, poté okázalý a samolibý
Robert Martin - místní farmář, pracovitý a inteligentní, trochu nevychovaný muž
manželé Westonovi - blízcí přátelé Emmy, kteří ji často navštěvují
manželé Knightleyovi - často navštěvují Emmu; pan Knightley je bratr George a paní Knightleyová je sestra Emmy

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: monika, 13.01.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Emma (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­