ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Pýcha a předsudek (8)

Příběh z prostředí vyšších vrstev anglické venkovské společnosti 19. století líčí osudy rodiny Bennetových, jejíž pět dcer na vdávání nutí matku k horečnému shánění ženichů. Hlavní hrdinkou je pak druhorozená Elizabeth, která bojuje o právo sama rozhodnout o svém životě.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu Pride and Prejudice autorky Jane Austenové přeložila Eva Kondrysová, roku 2003 vydalo nakladatelství Academia; 301 stran.

SPOLEČENSKÁ PROBLEMATIKA, PROSTŘEDÍ:

Děj nás přenese do viktoriánské Anglie na konci 18. století, kdy v kultuře vládne empír. Jsme svědky venkovského, občas i městského života, vztahů mezi různě postavenými lidmi. Hlavní náplní životů tehdejších lidí bylo výhodně se provdat (oženit) a dělat dobrý dojem ve společnosti.

POSTAVY:

Otec Bennet je všeobecně uznávaný a vážený, moudrý, úžasně ironický, avšak trochu pohodlný, flegmatický a podivínský. Matka Bennetová naopak neoplývá přílišným rozumem ani dobrými způsoby, je povrchní, vypočítavá a cynická. Má zájem jedině na tom, aby vypadali dobře před veřejností a aby výhodně provdala svých pět dcer. Jane, nejstarší potomek manželů, je citlivá, jemná, milá a trochu naivní. Krásou se jí široko daleko žádná nevyrovná. Druhorozená dcera Elizabeth je přímá, inteligentní a temperamentní dívka se smyslem pro humor. Ráda pozoruje lidi a zkoumá jejich charaktery. Občas se stydí za chování své matky a mladších dcer, nejblíže pak má k Jane. S touto postavou se ztotožňuje i spisovatelka. Tři mladší sestry, Kitty, Lydia a Mary, zdědily matčiny špatné vlastnosti, dominuje u nich marnivost a přelétavost, jedna je pak uzavřená a myslí si kdovíco o sobě a svých filozofických úvahách. Dále se setkáváme s panem Darcym, zprvu pyšným a sobeckým mladým šlechticem. Postupem času se ukazuje v mnohem lepším světle - jako pravý muž. V jádru je to dobrý člověk, a tak se vlivem vřelého citu k Elizabeth dokonce mění na příjemného a milého. Dále mu nelze upřít zásadovost a inteligenci. Jeho přítel Bingley od začátku působí lepším dojmem, je přívětivější a méně povýšený, o to však více ovlivnitelný a naivní. Důstojník Wickham se zase nejdříve zdá být andělem, avšak pod hezkou tvářičkou a strojeným jemným vystupováním se skrývá úskočný, pošetilý a prospěchářský lhář a "nelida".

DĚJ:

Do sousedství rodiny Bennetových přijíždí urozená společnost a matka by ráda, aby si její nejstarší dcera Jane vzala bohatého mladého pana Bingleyho. Ti dva v sobě skutečně najdou zalíbení, ale není jim přáno ze strany jeho sester a přítele Darcyho, kterým se podaří lstí je odloučit a tím zmařit jejich počínající vztah. O druhorozenou dceru Elizabeth zase projevuje zájem chováním i vzhledem odpudivý bratranec Collins (kvůli příbuzenskému majetkovému vyrovnání, nikoli z lásky), ale ona ho navzdory matčině nátlaku odmítá. Naopak se, aniž by si to zprvu přiznala, velmi sblíží s panem Darcym, který jí nejdřív až opovrhuje a uráží, ale zanedlouho se do ní zamiluje a požádá ji o ruku. Liz však dá košem i jemu, neboť si o něm myslí jen to nejhorší. Něco vypozorovala sama a v jejím úsudku ji podpořil i nový přítel Wickham, od něhož vyslechla spoustu špatnosti o Darcym. Nakonec se vše urovná, Elizabeth odhodí předsudky a pozná, že Wickham je ten zlý, když zláká její mladší sestru k útěku s ním a nehodlá si ji vzít. Naopak Darcy se zachová jako pravý kavalír, uvědomí si svou pýchu a i přes nelibost vyšších kruhů znovu požádá Lízu o ruku. Tentokrát ho vyslyší, protože z její nenávisti k němu se postupně zrodila láska. Darcy přispěl i k sňatku Jane s Bingleym.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autorka odmítá sňatky z rozumu a bez lásky a vysmívá se pošetilosti a marnotratnosti, což jsou typické rysy tehdejší společnosti.

ZAJÍMAVÁ ČÁST, ÚRYVEK:

Nejvíce se mi líbily veškeré střety Elizabeth s Darcym. Ať už úvodní útočné, ty další rozpačité v průběhu, nebo ony konečné, kdy si už byli oba vzájemně velmi nakloněni. Byly to rozhovory nadmíru vtipné a smysluplné. Člověk jim od začátku fandí a pak se musí smát Lizině bezelstnému čtveráctví a jeho výmluvnosti a skrývané ostýchavosti. Citace ze strany 142:

"Na svých toulkách parkem potkala Elizabeth nejednou zcela neočekávaně pana Darcyho. Považovala to za zvláštní smůlu, že se objevuje tam, kam málokdo zajde, a navíc když mu hned napoprvé přiznala, že se právě tudy nejraději prochází. Jak se tedy setkání mohlo opakovat, to nechápala."

JAZYK, ŽÁNR:

Domácí (rodinný) román, spíše barvité popisné scény než rychlý dějový spád, živé dialogy, zajímavé myšlenky o společnosti či manželství. Překlad bych označila za ucházející (projevuje se krása a zvukomalebnost češtiny, hojnost synonym), dost často se vyskytují zastaralé výrazy (nabíledni). Objevila jsem i pár nepřehlédnutelných překlepů.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi hodně líbila, nejenže se dozvíme nemálo o poměrech nám blízké doby, ale sami od sebe pocítíme potřebu přemýšlet. Takovou tou lehčí formou, žádné filozofování. Pokud můžu srovnat s filmem, hodnotím obě zpracování velmi kladně. Kniha dává průchod fantazii a jiným vjemům než očním. Filmové zpracování klasické literatury by mělo přiblížit dílo těm, kdož ho nečetli. To se v našem případě skvěle povedlo, což se bohužel o řadě jiných říci nedá (Máj). Dokonce byly vyzdviženy ty scény, které jsem si oblíbila (to se také nestává často). Jednoduše dobrá volba obojího.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Anežka, 08.06.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­