ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Pýcha a předsudek (18)

Pýcha a předsudek je rodinný román vydaný roku 1813 s původním názvem First Impressions.
Hlavním tématem díla je nedokonalost lidského chování, špatné vlastnosti - v tomto případě konkrétně vlastnosti týkající se posuzování ostatních lidí nebo chování k nim. Ne však chování, jimž bychom jim dávali najevo, co si o nich myslíme, nýbrž chování pokrytecké, povrchní a neupřímné. Většina postav románu je velmi pyšná - ať už na své společenské postavení nebo na své vědomosti. Tato pýcha je zaslepuje v jejich jednání - často si neuvědomují, že se nezřídka chovají hloupě nebo pokrytecky...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2003 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Pride and Prejudice přeložila Eva Kondrysová. Počet stran: 301. ISBN: 80-200-1191-9.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Autorčin nejslavnější román z prostředí anglického venkova na přelomu 18. a 19. století.

HLAVNÍ POSTAVY:

pan Bennet - otec; uzavřený; nejraději má Elizabeth
paní Bennetová - matka; chce dobře provdat všech svých 5 dcer
pan Bingley - bohatý, mladý pohledný muž; ovládán svým přítelem Darcym
pan Darcy - zprvu namyšlený snob, ale poté se ukáže, že má dobré srdce
Wickham - vojenský důstojník; charismatický, ale zkažený
Elizabeth Bennetová - mladá, krásná, inteligentní dívka, jež se vymyká tehdejší společnosti
Jane Bennetová - dobrosrdečná dívka; mladá a krásná
Marry, Kitty a Lydia - další dcery manželů Bennetových; trošku naivní

DĚJOVÁ LINIE:

Hlavní pozornost knihy se soustřeďuje na rodinu Bennetových a na cíl paní Bennetové - dobře provdat všech svých pět dcer.

První možnost se skýtá hned na začátku, kdy se do zdejšího panství v Netherfieldu stěhuje mladý a svobodný pan Bingley. Po několika setkáních je zřejmé, že ho okouzlila nejstarší z Bennetových dcer - Jane - a on jí také není lhostejný.
Mezitímco se rozvijí jejich románek, přistupují do příběhu další postavy a zajímavé zápletky. Jako je pan Darcy - přítel pana Bingleyho. Pro každou ze zdejších dívek se jeví jako výborná partie, ale všechny odpuzuje svou pýchou a povýšeností. Největší odpor k němu chová Elizabeth, jež se navíc od jednoho z důstojníků, Wickhama, dozvídá o Darcym odporný příběh.
Další zajímavou postavou je bratranec pana Benneta - Collins, jenž je právoplatným dědicem Longbournu (sídlo Bennetových) a jenž požádá o ruku Elizabeth. Ta však odmítá a Collins se nakonec ožení s její nejlepší kamarádkou Charlottou Lusacovou.

To už se městem šíří zvěsti, že Bingley a Jane budou zanedlouho svoji. Jenže Bingley odjíždí na zimu do Londýna a pochybuje se, jestli se vůbec někdy vrátí. Jane propadá depresím a Elizabeth, i když nerada, odjíždí do Kentu navštívit Charlottu a Collinse. Zde se náhodou setkává s panem Darcym, který jí vyzná lásku a požádá ji o ruku. Elizabeth ale pod tíhou mylných předsudků odmítá. Zdrcený Darcy napíše dalšího dne Elizabeth dopis, v němž uvádí její představy na pravou míru. Ta teprve teď zjišťuje, jaký Darcy doopravdy je a lituje svého odmítnutí. Přitom netrvá dlouho a oba se opět setkávají. Děje se tak na cestách Elizabeth s manžely Gardinerovými. Elizabeth ale musí nečekaně odjet. Její sestra, Lydia, totiž utekla s Wickhamem.

Vše však končí - jak jinak - happyendem. Lydia se vdává za Wickhama, Bingley se vrátí do Netherfieldu a požádá Jane o ruku a Darcy se zasnoubí s Elizabeth.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2015

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (18)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­