ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a předsudek (18)

Pýcha a předsudek je rodinný román vydaný roku 1813 s původním názvem First Impressions.
Hlavním tématem díla je nedokonalost lidského chování, špatné vlastnosti - v tomto případě konkrétně vlastnosti týkající se posuzování ostatních lidí nebo chování k nim. Ne však chování, jimž bychom jim dávali najevo, co si o nich myslíme, nýbrž chování pokrytecké, povrchní a neupřímné. Většina postav románu je velmi pyšná - ať už na své společenské postavení nebo na své vědomosti. Tato pýcha je zaslepuje v jejich jednání - často si neuvědomují, že se nezřídka chovají hloupě nebo pokrytecky...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2003 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Pride and Prejudice přeložila Eva Kondrysová. Počet stran: 301. ISBN: 80-200-1191-9.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Autorčin nejslavnější román z prostředí anglického venkova na přelomu 18. a 19. století.

HLAVNÍ POSTAVY:

pan Bennet - otec; uzavřený; nejraději má Elizabeth
paní Bennetová - matka; chce dobře provdat všech svých 5 dcer
pan Bingley - bohatý, mladý pohledný muž; ovládán svým přítelem Darcym
pan Darcy - zprvu namyšlený snob, ale poté se ukáže, že má dobré srdce
Wickham - vojenský důstojník; charismatický, ale zkažený
Elizabeth Bennetová - mladá, krásná, inteligentní dívka, jež se vymyká tehdejší společnosti
Jane Bennetová - dobrosrdečná dívka; mladá a krásná
Marry, Kitty a Lydia - další dcery manželů Bennetových; trošku naivní

DĚJOVÁ LINIE:

Hlavní pozornost knihy se soustřeďuje na rodinu Bennetových a na cíl paní Bennetové - dobře provdat všech svých pět dcer.

První možnost se skýtá hned na začátku, kdy se do zdejšího panství v Netherfieldu stěhuje mladý a svobodný pan Bingley. Po několika setkáních je zřejmé, že ho okouzlila nejstarší z Bennetových dcer - Jane - a on jí také není lhostejný.
Mezitímco se rozvijí jejich románek, přistupují do příběhu další postavy a zajímavé zápletky. Jako je pan Darcy - přítel pana Bingleyho. Pro každou ze zdejších dívek se jeví jako výborná partie, ale všechny odpuzuje svou pýchou a povýšeností. Největší odpor k němu chová Elizabeth, jež se navíc od jednoho z důstojníků, Wickhama, dozvídá o Darcym odporný příběh.
Další zajímavou postavou je bratranec pana Benneta - Collins, jenž je právoplatným dědicem Longbournu (sídlo Bennetových) a jenž požádá o ruku Elizabeth. Ta však odmítá a Collins se nakonec ožení s její nejlepší kamarádkou Charlottou Lusacovou.

To už se městem šíří zvěsti, že Bingley a Jane budou zanedlouho svoji. Jenže Bingley odjíždí na zimu do Londýna a pochybuje se, jestli se vůbec někdy vrátí. Jane propadá depresím a Elizabeth, i když nerada, odjíždí do Kentu navštívit Charlottu a Collinse. Zde se náhodou setkává s panem Darcym, který jí vyzná lásku a požádá ji o ruku. Elizabeth ale pod tíhou mylných předsudků odmítá. Zdrcený Darcy napíše dalšího dne Elizabeth dopis, v němž uvádí její představy na pravou míru. Ta teprve teď zjišťuje, jaký Darcy doopravdy je a lituje svého odmítnutí. Přitom netrvá dlouho a oba se opět setkávají. Děje se tak na cestách Elizabeth s manžely Gardinerovými. Elizabeth ale musí nečekaně odjet. Její sestra, Lydia, totiž utekla s Wickhamem.

Vše však končí - jak jinak - happyendem. Lydia se vdává za Wickhama, Bingley se vrátí do Netherfieldu a požádá Jane o ruku a Darcy se zasnoubí s Elizabeth.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2015

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (18)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)