ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Pýcha a předsudek (2)

Pýcha a předsudek je idylicko-ironická komedie o ženění a vdávání, kterou napsala neprovdaná žena...
Pojednává o rodině Bennetových, která se skládá z otce, jehož lidé v okolí považují za trochu podivínského - nerad chodí do společnosti, má zvláštní a neobvyklé názory, osobitý humor. V mládí však udělal obrovskou chybu - zamiloval se do hloupé ženy. Paní Bennetová je totiž nejen povrchní, ale skutečně velmi prostá a jednoduchá osoba, naprosto nehodící se ke svému muži. Ten ji postupem času přestal brát jako partnerku a rovnocennou osobu a je raději bez její společnosti.
Bennetovi mají pět dcer. Nejstarší Jane je velice hodná, milá, dobrosrdečná a krásná dívka, která na všem vidí jen to dobré, pro všechno a všechny má omluvu a nikdy si na nic nestěžuje.
Elizabeth je o něco mladší než Jane a ač jsou sestry povahově rozdílné, velice si rozumí a jsou si vzájemně důvěrnicemi. Elizabeth - Lízinka, jak jí rodina přezdívá, je vlastně ústřední postava knihy. Je velice půvabná, má na svoji dobu velice svérázné a šokující názory, nenechá si nic líbit a je vždy upřímná.
Ostatními sestrami jsou potom Mary, která je nejraději sama ve svém pokoji s knihou, Lydia a Kitty. Poslední a nejmladší dvě sestry nejsou příliš dobře vychované. Jsou rozmařilé kokety bez ušlechtilých zájmů ani vyjímečných povahových vlastností. A to je nejmladší Lydii teprve 16 let!
Jediným zájmem a dokonce jakýmsi "koníčkem" matky Bennetové je provdat všech pět dcer co nejdříve. Nejsou totiž příliš bohatou rodinou a navíc - po smrti pana Benetta má jeho usedlost zdědit jeho synovec pan Collins, jelikož Bennetovi nemají mužského potomka a dědice. V případě smrti pana Benneta by tedy dcery zůstaly bez prostředků.
Nastala plesová sezóna a do Longbournu, kde rodina žije, přijíždí vzácná návštěva. Pan Bingley, mladý, bohatý a sympatický muž, který si v blízkosti Bennetovy usedlosti koupil panství. Všechny dívky na vdávání v okolí si od jeho návštěvy slibují výhodný sňatek... Avšak na plese a i na pozdějších akcích má pan Bingley oči jen pro Jane Bennetovou, stejně jako ona pro něj.
Bingley s sebou přivezl také svého přítele, pana Darcyho, který je namyšlený, arogantní a velmi bohatý a o němž brzy začínají kolovat nepěkné klepy, a své dvě sestry. Hned na prvním plese si Darcy Elizabeth moc nenakloní - prohlásí o ní totiž, že není dost hezká na to, aby s ní on tančil. Lízinka si z toho, jak má v povaze, dělá legraci, ale stejně jí to pana Darcyho příliš znechutí, čemuž nepřispívají ani různé řeči o něm, kterých je v rodině Bennetových spousta.
Rodinu navštíví farář - pan Collins, který má dědit po panu Bennetovi - s dobrým úmyslem vybrat si některou ze sester za ženu, aby tak mohla jeho budoucí žena dědit s ním to, co jí patří. Požádá proto o ruku Elizabeth, která jej však velice rychle odmítne, jelikož pan Collins je vtíravý, nezábavný a otravný mladík, který se neumí bavit o ničem jiném než o své velice bohaté "modle" Lady Catherine, jíž patří farnost, kde žije. Po Lízině odmítnutí se Collins uchýlí k sousedům a vezme si za ženu Elizabethtinu přítelkyni Charlottu, která je ráda, že o ni stojí tak dobrá partie.
O Elizabeth se však uchází ještě někdo - pan Darcy, jehož nenávidí a o kterém si myslela, že to samé cítí i on k ní. Zmýlila se však. Rovněž ho nekompromisně odmítne, je jí ze srdce protivný.
Krátce na to odjíždějí Bingley, jeho sestry a Darcy zpět do Londýna. Jane je velmi nešťastná, protože Bingley odjel náhle a nijak se nevyjádřil o sňatku, který ona, její rodina i okolí považovali téměř za hotovou věc.
Nato se stane mnoho věcí. Elizabeth odjíždí se svým strýčkem a tetičkou za cestováním a zavítají i do sídla pana Darcyho, kde se nečekaně Elizabeth znovu setká se svým bývalým nápadníkem. Žasne nad jeho proměnou. Kde je ten arogantní, namyšlený mladíček, který se všemi jedná chladně a nadřazeně? I služebnictvo a lidé z okolí o něm mluví jako o spravedlivém, velkorysém a čestném muži. Lízinčin názor na něj se načíná měnit. Nedovoluje si však zamilovat se do něj, na to nechce ani pomyslet, protože druhou nabídku k sňatku jí muž jeho kalibru zajisté nedá.
Jak už to tak v podobných románech bývá - nakonec přece jen dá. Téměř poslední stránky knihy líčí zasnoubení Darcyho a Elizabeth, dvou lidí, kteří se zpočátku nenáviděli, ale jejichž nenávist se změnila v lásku a vzájemné porozumění.
V jednom ze stěžejních děl anglického realismu 19. století jsou bravurně vylíčeny jak charaktery a vlastnosti jednotlivých postav, tak život tehdejší společnosti a okolní anglická krajina. Jane Austenová byla vynikající pozorovatelkou a dokázala mistrně popsat dobu a prostředí, v němž žila. Příběh je sice trošku předvídatelný, ale o to víc se dá užít právě atmosféra tehdejší Anglie i chování a změny v něm u jednotlivých postav příběhu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 16.03.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­