ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Opatství Northanger (2)

V mondénních anglických lázních Bath bývaly v době Jane Austenové mladé slečny uváděny do společnosti, aby se obrousily a pod dohledem matinek získaly žádoucí partii. Hrdinkou příběhu je Catherine, dcera venkovského faráře, upřímné, bezelstné, radostné stvoření, které se v nezvyklém prostředí vedle vítaných radovánek setká i s nejednou nástrahou. Ačkoliv má hlavu popletenou hrůzostrašnými gotickými romány, tehdejší oblíbenou dívčí četbou, a často vidí i v úkazech zcela běžných romantické drama, nakonec jí bystrý rozum ukáže správnou cestu a s milou Catherine, jak jinak, všechno dopadne šťastně.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu Northanger Abbey přeložila Eva Kondrysová. Vydalo nakladatelství Vyšehrad v Praze roku 1983 jako svou 655. publikaci. Vydání první. Stran 219.

DĚJ:

Catherine Morlandová odjede s manžely Allenovými na pár týdnů do městečka Bath. Seznámí se tam s Isabellou Thorpovou, která se stane její důvěrnicí a nejlepší přítelkyní. Když však do Bathu dorazí Catherinin bratr James společně s Isabelliným bratrem Johnem, Isabella dává přednost Jakešovi a Catherine je odkázána trávit svůj čas s Johnem, který ji ovšem není vůbec sympatický, ba naopak přijde jí protivný. Raději by se teď spřátelila se slečnou Eleonorou Tilneyovou, sestrou mladého muže, který se jí velmi líbí. To se jí podaří, a dokonce se spřátelí se slečnou Tilneyovou tak, že Eleonořin otec pozve Catherinu k nim do opatství Northanger. Isabella se mezitím zasnoubí s Jakešem, ale zdá se, že podléhá i kapitánu Tilneyovi, bratru Henryho Tilneye, kterému podléhá Catherine, ač by o ní měl zájem Isabelin bratr John.

V opatství Northanger se umocní její přátelství s Eleonorou i vzroste láska k Henrymu. Stráví tam čtyři týdny, kdy díky tomu, že čte strašidelné romány, vidí zlo i tam, kde není, a má velkou představivost. Po celou dobu se k ní otec obou přátel chová velmi mile, ale pak se najednou rozhodne, že jeho rodina pojede ke známým a Catherinu velmi nezdvořile a hrubě pošle domů. Ta se cítí velmi poníženě, ale když dorazí domů, její rodina má radost z návratu.

Za pár dní ji doma navštíví Henry a vše jí vysvětlí. Otec ji považoval za bohatou nevěstu, ale najednou se dozvěděl, že pochází z chudé rodiny. Proto nedal Henrymu ani svolení ke sňatku s ní. Zamilovaný pár však vytrval a vysvětlil Henryho otci, že nejsou zas až tak chudí. Krom toho si Eleonora našla velmi bohatého ženicha, a tak byl pan Tilney spokojený a dal souhlas i ke sňatku Henryho a Catheriny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 04.03.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Opatství Northanger (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)