ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Emma (5)

Román z klidného venkovského městečka v Anglii na přelomu 18. a 19. století představuje jako hrdinku mladou zhýčkanou dívku, která se snaží řídit osudy svých bližních.
Její životní nezkušenost ji předurčuje k mnoha omylům, jejichž důsledky v ní vypěstují rozvahu a schopnost ocenit pravé životní hodnoty, nezávislé na majetku ani na společenském postavení.
Román náleží ke klasickým dílům anglické literatury.

Hlavní postavou příběhu je Emma Woodhousová, která žije na rodinném panství Hartfield společně se svým otcem, jenž je tak trochu hypochondr.
Kniha začíná ve chvíli, kdy rodina Woodhousová zažije velké zklamání z odchodu Emminy vychovatelky, slečny Taylorové, která se o ni starala už od tří let, kdy jí zemřela matka. Nyní se ale slečna Taylorová provdala za pana Westona, což považuje pan Woodhouse za tragédii, již kvůli svému zažitému odporu k manželství. Naštěstí je však novomanželé společně s panem Knightleym, bratrem manžela Emminy sestry, často navštěvují.
Pan Knightley je snad jediným mužem v panství, který Emmu neustále nechválí kvůli její kráse či hudebnímu nadání, ale dokáže ji i pokárat či poukázat na její stinné stránky.

Emma se seznámí se slečnou Harriet Smithovou, pro níž se rozhodne najít příhodného ženicha. Nuda s otcem totiž vykoná své a dívka se rozhodne stát se jakousi dohazovačkou. V Harrietině případě ale napáchá více škody než užitku.
Harriet je požádána o ruku panem Robertem Martinem, svobodným zemědělcem, jemuž se skvěle daří. Pro Harriet by to byla příhodná partie - ona je bez jmění a bez původu, takže by jí poskytl slušné zázemí, ale Emmě se nezdá moc dobrý, a tak přesvědčí Harriet, aby žádost o ruku odmítla a zaměřila pozornost na někoho vznešenějšího.

Tím někým vznešenějším má být pan Elton. Emma vyvine veškerou píli a důvtip, aby dala ty dva dohromady, dokonce dosáhne toho, že Harriet se do pana Eltona pod jejím tlakem doopravdy zamiluje. Nakonec ji ale čeká zklamání a šok, když pan Elton požádá namísto Harriet o ruku ji. Emma samozřejmě odmítne, což pana Eltona urazí natolik, že odjede na pár týdnů do lázní a vrátí se s novomanželkou - značně namyšlenou a nezdvořilou ženou.

Emmě se začíná dvořit Frank Churchill, který přijel navštívit po dlouholetém přemlouvání svého otce, pana Westona, a svou novou matku, paní Westonovou (dříve slečnu Taylorovou). Emma si ke svému zděšení začíná myslet, že se do Franka zamilovala i přesto, že si slíbila, že se nikdy do nikoho nezahledí, nevdá se a neopustí svého milovaného tatíčka a Hartfield.

Do Highbury přijíždí slečna Jane Fairfaxová, která je Emmě protivná již od dětství svou rezervovaností, chladností a tím, jak ji všichni obdivují. Pan Knightley jí naznačí, že v tom je možná závist a Emma, ač nerada, pro sebe přiznává, že to možné je. Jane vyvolá mezi obyvateli městečka značné vytržení, protože každý bádá po jejím vztahu se svým švagrem a o tom, proč je přijela navštívit na tak nezvykle dlouhou dobu.

Harriet se k Emmině radosti definitivně zbaví náklonnosti k panu Eltonovi a zamiluje se do někoho jiného. Emma jí domluví, ať za boha neříká jméno svého milého, protože už nechce udělat stejnou chybu jako s panem Eltonem. Nedozví se tak, že Harriet miluje pana Knightleyho a ne Franka Churchilla, jak se Emma od začátku mylně domnívá.

Teta Franka Churchilla zemřela a na povrch vystoupá nečekané tajemství - Frank Churchill je už rok zasnouben s Jane Fairfaxovou, což oba drželi v tajnosti. Chtěli se rozejít, protože Jane vadilo Frankovo chování vůči Emmě, nakonec se však znovu usmířili. Emma si dělá velké starosti o Harriet, protože si stále myslí, že je do Franka zamilovaná, o to větší šok zažije, když zjistí, že oním objektem Harrietiny lásky není pan Churchill, ale pan Knightley. Ke svému zděšení si uvědomuje, že pana Knightleyho také miluje a tiše trpí.

Když se pan Knightley vrátí z Londýna, kam utekl před pohledem na Franka flirtujícího s Emmou, oznámí jí, že je do ní zamilovaný a požádá ji o ruku. Emma zprvu váhá - nechce nechat svého tatíčka osamělého ve velkém sídle, ale když její milovaný navrhne, že by se za ní přestěhoval a žili všichni tři pospolu, nabídku přijme. Harriet je ze ztráty svého idola zklamaná a utrpí tím její přátelství s Emmou, ale na druhou stranu se rozhodne vzít si pana Martina, který jí stále vyznává svou upřímnou a nezištnou lásku.

Nakonec se tak konají tři svatby - pana Churchilla se slečnou Fairfaxovou, pana Martina se slečnou Smithovou a pana Knightleyho se slečnou Woodhousovou.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 21.06.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Emma (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)