ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

­­­­

Pýcha a předsudek (16)

Elizabeth Bennetová pochází z rodiny anglického gentlemana ze střední vrstvy, má čtyři sestry, ale žádného bratra, jenž by zdědil otcův majetek. Ten má po smrti pana Benneta přejít na nejbližšího mužského příbuzného. Elizabeth a její sestry tak nemají žádné věno, jež by jim umožnilo dobře se vdát. Sídlo v sousedství si ale pronajme bohatý mladý muž, pan Bingley, a spolu se svým přítelem panem Darcym se stanou předmětem spekulací matek i dcer v okolí. Jenže zatímco přátelský Bingley je všemi oblíben, Darcy je považován za pyšného a nepříjemného člověka. Když do blízkého města přitáhne vojenský regiment a s ním pohledný pan Wickham, vyplavou na povrch staré křivdy a nepřátelství...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 1994. Z anglického originálu Pride and Prejudice přeložila Eva Kondrysová. Doslovem opatřil Radoslav Nenadál. Počet stran: 313. ISBN: 80-85794-28-4.

ŽÁNR:

Román rodinného života

DOBA A MÍSTO:

Viktoriánská Anglie, venkov, konec 18. století

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kritika pokrytectví tehdejší doby (sňatky kvůli postavení, penězům, moci) v kontrastu s bystrostí a inteligencí mladé ženy. Inteligence a bystrost dokáže zbořit společenské bariéry.

STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Realistický román líčící prostředí anglického venkova s jistou ironií, popis vztahů a chování matek při shánění ženichů pro své dcery.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Elizabeth Bennetová - chytrá, bystrá, lehce prostořeká; jisté zpodobnění autorky; smysl pro humor
pan Darcy - bohatý, na první pohled arogantní, rázný; přítel pana Bingleyho; hrdý, pyšný, uzavřený
pan Bingley - bohatý, milý; přítel pana Darcyho
pan Wickham - bývalý přítel Darcyho z mládí; navenek působí čestně a pozorně, ve skutečnosti je vychytralý

JAZYK:

KOMPOZICE:

  • er-forma (autorka - vypravěč)
  • chronologická kompozice
  • začlenění dopisů do děje
  • autobiografické prvky

O DÍLE:

  • díky realistickému popisu tehdejší doby se řadí mezi realistické dílo, přestože autorka žila v romantické době
  • více než 8 filmových adaptací
  • román byl inspirací pro podobnými tématy se zabývající Deník Bridget Jonesové od Helen Fieldingové

DĚJ:

Příběh vypráví o paní Bennetové, která chce za každou cenu co nejlépe provdat svých pět dcer. Dozví se, že se do sousedství přistěhoval mladý, bohatý a svobodný muž pan Bingley a spolu s ním přijel i jeho bohatý přítel pan Darcy.

Na plese se rodina Bennetových seznámí s oběma muži. Vztah pana Darcyho a Elizabeth je od začátku napjatý. Ona ho považuje za arogantního a povrchního. Naopak jeho přítel Bingley je ze sestry Elizabeth, Jane, unesen. Paní Bennetová je nadšena z možnosti provdat takto dobře dceru. Pan Darcy však panu Bingleymu sňatek vymluví a odjedou ze sousedství.

Po čase dojde k jejich opětovnému setkání s rodinou Bennetových. Přes vzájemné špičkování Elizabeth a pana Darcyho mezi nimi propukne láska. Když pan Darcy pomůže zabránit skandálu její sestry Lydie, která utekla s důstojníkem Wickhamem, Elizabeth zjistí, že pan Darcy není zlý, jen uzavřený a svolí k jeho žádosti o ruku. Jane a pan Bingley se také zasnoubí. Paní Bennetové se začne plnit sen provdat všechny dcery.

CITÁT Z KNIHY:

"Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ellean, 15.01.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)