ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Pýcha a předsudek (16)

Elizabeth Bennetová pochází z rodiny anglického gentlemana ze střední vrstvy, má čtyři sestry, ale žádného bratra, jenž by zdědil otcův majetek. Ten má po smrti pana Benneta přejít na nejbližšího mužského příbuzného. Elizabeth a její sestry tak nemají žádné věno, jež by jim umožnilo dobře se vdát. Sídlo v sousedství si ale pronajme bohatý mladý muž, pan Bingley, a spolu se svým přítelem panem Darcym se stanou předmětem spekulací matek i dcer v okolí. Jenže zatímco přátelský Bingley je všemi oblíben, Darcy je považován za pyšného a nepříjemného člověka. Když do blízkého města přitáhne vojenský regiment a s ním pohledný pan Wickham, vyplavou na povrch staré křivdy a nepřátelství...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo v Praze roku 1994. Z anglického originálu Pride and Prejudice přeložila Eva Kondrysová. Doslovem opatřil Radoslav Nenadál. Počet stran: 313. ISBN: 80-85794-28-4.

ŽÁNR:

Román rodinného života

DOBA A MÍSTO:

Viktoriánská Anglie, venkov, konec 18. století

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Kritika pokrytectví tehdejší doby (sňatky kvůli postavení, penězům, moci) v kontrastu s bystrostí a inteligencí mladé ženy. Inteligence a bystrost dokáže zbořit společenské bariéry.

STRUČNÁ CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Realistický román líčící prostředí anglického venkova s jistou ironií, popis vztahů a chování matek při shánění ženichů pro své dcery.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Elizabeth Bennetová - chytrá, bystrá, lehce prostořeká; jisté zpodobnění autorky; smysl pro humor
pan Darcy - bohatý, na první pohled arogantní, rázný; přítel pana Bingleyho; hrdý, pyšný, uzavřený
pan Bingley - bohatý, milý; přítel pana Darcyho
pan Wickham - bývalý přítel Darcyho z mládí; navenek působí čestně a pozorně, ve skutečnosti je vychytralý

JAZYK:

KOMPOZICE:

  • er-forma (autorka - vypravěč)
  • chronologická kompozice
  • začlenění dopisů do děje
  • autobiografické prvky

O DÍLE:

  • díky realistickému popisu tehdejší doby se řadí mezi realistické dílo, přestože autorka žila v romantické době
  • více než 8 filmových adaptací
  • román byl inspirací pro podobnými tématy se zabývající Deník Bridget Jonesové od Helen Fieldingové

DĚJ:

Příběh vypráví o paní Bennetové, která chce za každou cenu co nejlépe provdat svých pět dcer. Dozví se, že se do sousedství přistěhoval mladý, bohatý a svobodný muž pan Bingley a spolu s ním přijel i jeho bohatý přítel pan Darcy.

Na plese se rodina Bennetových seznámí s oběma muži. Vztah pana Darcyho a Elizabeth je od začátku napjatý. Ona ho považuje za arogantního a povrchního. Naopak jeho přítel Bingley je ze sestry Elizabeth, Jane, unesen. Paní Bennetová je nadšena z možnosti provdat takto dobře dceru. Pan Darcy však panu Bingleymu sňatek vymluví a odjedou ze sousedství.

Po čase dojde k jejich opětovnému setkání s rodinou Bennetových. Přes vzájemné špičkování Elizabeth a pana Darcyho mezi nimi propukne láska. Když pan Darcy pomůže zabránit skandálu její sestry Lydie, která utekla s důstojníkem Wickhamem, Elizabeth zjistí, že pan Darcy není zlý, jen uzavřený a svolí k jeho žádosti o ruku. Jane a pan Bingley se také zasnoubí. Paní Bennetové se začne plnit sen provdat všechny dcery.

CITÁT Z KNIHY:

"Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Ellean, 15.01.2014

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Pýcha a předsudek (16)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­