ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Austenová Jane (*16.12.1775 - †18.07.1817)

   
­­­­

Mladší sestra - díl II.

  • spoluautorství Catherine Austenová-Hubbacková
  • druhý díl (třetí, závěrečný díl by měl u nás vyjít na podzim roku 2011)
  • jedná se o nedokončený román z roku 1804, který původně nesl název Watsonovi (The Watsons); román dokončila až autorčina sestřenice Catherine pod názvem Mladší sestra (The Younger Sister, 1950)

Ve druhém díle trojsvazkového románu se opět setkáváme se čtyřmi dcerami pana Watsona - nejstarší, laskavou Elizabeth, její krásnou mladší sestrou a naší titulní hrdinkou Emmou, marnivou Margaret a svéhlavou Penelopou. Po smrti svého otce, reverenda Watsona, jsou nuceny odejít ke svému bratru Robertovi a jeho nelaskavé ženě Jane do Croydonu. Penelopa a Margaret směřují ke splnění vysněného cíle - manželství - s rozhodností, jež nedbá na city jejich okolí a vlastně ani jich samých. Elizabeth posléze potkává štěstí v podobě ovdovělého Georga Millara, zatímco Emma, stále vzpomínající na pana Howarda, marně hledá únik z domu Roberta a Jane Watsonových, který se pro ni zvolna mění v rafinované vězení. Její švagrová Jane si je dobře vědoma toho, jak schopnou a hlavně levnou guvernantku pro svou dceru Žanetu v ní našla, a brání Emmě byť jen pomyslet na odchod. Ani to však nemůže zabránit mužům v Emmině okolí, aby neskládali hold její kráse a neobdivovali její intelekt. Na scénu tak vstupují nejen sir William Gordon (jenž však miluje slečnu Osbornovou a posléze se stává jejím manželem), ale také směšný floutek Alfred Freemantle či prohnaný a elegantní doktor Morgan. Právě ten vymyslí ďábelskou lest, jak Emmě zlomit srdce a pak ji opustit, jak bývá v podobných případech jeho zvykem...
Postavy, které jsme poznali v prvním díle - Emmin neohrabaný nápadník lord Osborne, jeho matka, jeho sestra Rosa, její přítelkyně slečna Carrová, bezohledný Tom Musgrove, jehož Margaret považuje za svého nastávajícího, tajná Emmina láska pan Howard či jeho sestra a synovec - pozorují ve druhém díle hemžení postav na scéně jaksi zpovzdálí. O to víc se můžeme těšit na to, jak v závěrečné části vstoupí do děje. Zapomenout nesmíme ani na Emmě dosud neznámého bratra Sama - setkání s ním (byť při smutné příležitosti otcova skonu) jí udělá velkou radost a vynahradí jí chlad a vypočítavost staršího bratra Roberta, pod jehož ochranu se osiřelé dívky musí uchýlit. Ani Robert však není zcela bez citu...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Čas v Řitce roku 2011. Z anglického originálu The Younger Sister přeložila Jana Velvarská. Počet stran: 267. ISBN: 978-80-87470-16-9.

OBSAH:

Emma se seznamuje se svou dosud nepoznanou sestrou Penelopou, která se vrátila do otcovského domu. Penelopa je ale žena přímočaré a svéhlavé povahy, takže si s Emmou příliš nepadnou do oka. Emma a její sestry jsou pozvány k Osbornovým na zámek, kde Tom Musgrove vyzná Margaret lásku. Emma a Rosa Osbornová se stanou čirou náhodou svědkyněmi jejich zasnoubení. Po plese se sestry Watsonovy navracejí domů kromě Emmy, která má na zámku několik dní zůstat. Seznámí se zde se sirem Williamem Gordonem, jemuž její půvab natolik učaruje, že si ji dokonce nakreslí. Miluje však slečnu Osbornovou, s níž se zasnoubí. O Emminu ruku však má zájem lord Osborne i Edward Howard. Lord Osborne netuší, jak by dal svůj zájem najevo, a tak se svěří Howardovi. Howard nechává na Emmě, aby se sama rozhodla, koho z nich si vybere. Než však stačí Osborne Emmě vyznat lásku, dostane Emma od Elizabeth dopis, že otec vážně onemocněl, a tak se Emma musí neprodleně vrátit domů. Její otec však zemře. Za těchto okolností přijíždí domů Emmin mladší bratr Sam, který se učí na lékárníka. Setkání s ním udělá Emmě velkou radost a vynahradí jí chlad a vypočítavost staršího bratra Roberta. Po smrti svého otce jsou osiřelé dívky nuceny odejít k Robertovi a jeho nelaskavé ženě Jane do Croydonu. Jediná Penelopa odjíždí do Chichesteru za svým snoubencem, bohatým vdovcem. Emma stále vzpomíná na pana Howarda, marně hledá únik z domu Roberta a Jane, který se pro ni zvolna mění v rafinované vězení. Jane si je dobře vědoma toho, jak schopnou a hlavně levnou guvernantku pro svou dceru Žanetu v ní našla, a brání Emmě byť jen pomyslet na odchod. Tom Musgrove popírá své zasnoubení s Margaret. Robert jakožto právník rozhodne, že Tom bude buď k sňatku donucen, nebo souzen pro nedodržení manželského slibu. Emma a Rosa Osbornová se obávají toho, že by měly v soudním procesu figurovat jako svědkyně. Sir William Gordon si s Musgrovem promluví, a tak to vypadá, že dotyčný ke sňatku svolí. Doktor Morgan, přítel Jane, jenž je obeznámen s Emminými poměry v rodině svého bratra, jí učiní nabídku, zda by nechtěla nastoupit jako guvernantka dcery lady Fanny Allstonové. Emma je nadšená, Robert souhlasí, Jane dostane hysterický záchvat. Prohnaný doktor Morgan vymyslí ďábelskou lest, jak Emmě zlomit srdce a pak ji opustit, jak bývá v podobných případech jeho zvykem, a tak začne Emmu doprovázet na procházkách s neteří Žanetou. Elizabeth Watsonová posléze potkává štěstí v podobě ovdovělého George Millara, majitele pivovaru, a zasnoubí se spolu. Elizabeth má tajné přání, aby s nimi Emma po jejich svatbě společně bydlela a pečovala o Millarovy děti z prvního manželství. Emma však o jejím plánu zatím nic netuší.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 17.10.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Jane Austenová - Mladší sestra - díl II.Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­